Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 2635
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: 50. rocznica likwidacji wałbrzyskich tramwajów

Sobota, 1 października 2016, 12:46
Autor: red.
Wałbrzych: 50. rocznica likwidacji wałbrzyskich tramwajów
Fot. Robert Bajek
Mija 50 lat od czasu likwidacji jeżdżących po Wałbrzychu tramwajów. Z tej okazji wczoraj z przystanku przy ulicy Chrobrego w kurs wyruszył zabytkowy Ikarus, którego celem była Stara Kopalnia.

W Ikarusie zorganizowana była wystawa, na której można było zobaczyć wszystko to, co wiąże się z dawną komunikacją miejską Wałbrzycha. Były tam między innymi stare kasowniki, makiety tramwajów i autobusów, uniformy konduktorów, kierowców i motorniczych, zdjęcia przedstawiające dawne pojazdy wałbrzyskiej komunikacji miejskiej i odznaczenia przyznane pracownikom. Po odbytym kursie Ikarus przybył na teren Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, gdzie w "Sztygarówce" odbyło się spotkanie z byłymi tramwajarzami. Podczas tego spotkania można się było dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat pracy kierowców i motorniczych, oraz na temat transportu pasażerskiego w naszym mieście.

Budowa linii tramwajowych w Wałbrzychu rozpoczęła się w roku 1896 a pierwsze dwie linie, łączące obecny dworzec Wałbrzych Główny z obecnym Placem Grunwaldzkim i Szczawienkiem, oraz Plac Grunwaldzki z Sobięcinem oddano do użytku w roku 1898. W szczytowym okresie Wałbrzych posiadał sporą sieć połączeń tramwajowych. Tramwaje kursowały na liniach łączących dworzec Wałbrzych Główny z Placem Grunwaldzkim, Sobięcin ze Szczawienkiem, Szczawno-Zdrój z Placem Grunwaldzkim i ze Szczawienkiem, wałbrzyski Rynek z Rusinową i z dworcem Wałbrzych Miasto, Szczawienko z Rynkiem. Z czasem trolejbusy, które w Wałbrzychu pojawiły się w roku 1944 zaczęły wypierać tramwaje. W październiku 1966 roku zlikwidowano ostatnią linię tramwajową w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group