Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3331
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: ABC robi furorę

Poniedziałek, 4 czerwca 2012, 15:27
Aktualizacja: 17:55
Autor: PAW
Wałbrzych: ABC robi furorę
Fot. PAW
Uczniowie Międzyszkolnego Zespołu ABC, przy Publicznym Gimnazjum Specjalnym nr 10 i Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10, przy ulicy Ogrodowej w Wałbrzychu robią furorę dzięki swoim nieprzeciętnym umiejętnościom teatralnym.

Początki teatru szkolnego miały miejsce 8 lat temu. Część z osób należących do teatru ABC jest w nim od początku, ale są też uczniowie, którzy dopiero od pewnego czasu występują na scenie. Jak mówią założycielki grupy: Alicja Morawska, Aneta Kozera, Natalia Świrydczuk, Sylwia Olszowa-Mazur, okazało się, że dzieci z zaburzeniami ruchowymi umieją pokazać się na scenie z pięknej strony.

Pierwszy poważny sukces grupy teatralnej miał miejsce w2008 roku, kiedy ze świetniej strony pokazali się na I Przeglądzie Zespołów Teatralnych „Sudeckie Perły”. Uczniowie ćwiczą choreografię do kolejnych występów raz w tygodniu po dwie godziny, ale kiedy występ zbliża się, wtedy próby odbywają się częściej, a młodzi artyści niejednokrotnie ćwiczą także w domu. Największym komplementem, jaki usłyszały nauczycielki zajmujące się teatrem ABC, jest stwierdzeni, że „dzieci z ABC są takie normalne”. W 2010 roku ABC zajęło 2. miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Teatralno-Muzycznym Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2010”. Wtedy mieli oni okazję zobaczyć Annę Dymną, wziąć od niej autograf. W 2013 roku odbędzie się kolejna edycja tego konkursu i wałbrzyscy artyści chcą tym razem zająć w nim 1 lokatę. ABC utrzymuje się dzięki hojności lokalnych sponsorów, wsparciu dyrekcji szkoły oraz oczywiście olbrzymiemu zaangażowaniu rodziców młodych artystów.

Zespół ABC został założony dla dzieci z głębszym upośledzeniem umysłowym. Grupę tę stanowi 25 dzieci z różnymi dysfunkcjami mowy, ruchu oraz zaburzeniami psychicznymi. Od początku istnienia, do pracy w ABC opiekunowie angażują również uczniów z lekką niepełnosprawnością umysłową.
- Wspólnie z koleżankami opracowujemy programy artystyczne w oparciu o znane utwory muzyczne i autorskie teksty jednej z koleżanek. Tworząc ścieżkę dźwiękową, w programie komputerowym Audacity, wykorzystujemy wybrane utwory oraz dodatkowe efekty dźwiękowe. W programach tych łączymy słowo, ruch i muzykę tworząc niezapomniane opowieści – mówią opiekunki ABC.

Celem działalności Zespołu jest aktywne włączanie uczniów z głębszą niepełnosprawnością w życie szkoły, rozwijanie indywidualnych możliwości uczniów, podnoszenie własnej wartości oraz zmianę wizerunku osoby niepełnosprawnej w środowisku. Poprzez udział dzieci w zajęciach Zespołu wzbogacany jest stale proces edukacyjny uczniów z głębszą niepełnosprawnością intelektualną. Już po roku systematycznej pracy zauważalne są duże zmiany w zakresie umiejętności naśladowania, koordynacji wzrokowo- ruchowej. Polepszyła się pamięć, uwaga i wyobraźnia dzieci, a tym samym wzrósł poziom czynności poznawczych. Uczniowie łatwiej przyswajają nowe wiadomości. U wielu osób rozwinęła się mowa.
- Poprzez występy naszego zespołu możemy zaspokajać potrzebę sukcesu, która jest tak ważna dla każdego człowieka, a tak trudna do zaspokojenia dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną –mówią opiekunki ABC.

Poprzez reprezentowanie szkoły na przeglądach artystycznych i podczas ważnych uroczystości o wymiarze międzyszkolnym, regionalnym, a nawet wojewódzkim ABC realizuje zadania szkoły w zakresie promowania jej w środowisku lokalnym. Uczniowie są bardzo dumni, że mogą być przedstawicielami szkoły i starają się zaprezentować ją najlepiej jak potrafią.

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group