Niedziela, 17 października
Imieniny: Małgorzaty, Wiktora
Czytających: 2842
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Wałbrzychu?

Piątek, 11 stycznia 2019, 11:19
Autor: red
Wałbrzych/REGION: Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Wałbrzychu?
Fot. użyczone
Średnie i mniejsze miasta w Polsce stoją dziś przed wielkim wyzwaniem: w wyniku procesów wyludniania i starzenia się lokalnych społeczności ich przyszłość może stanąć pod wielkim znakiem zapytania. Odpowiedzią na te problemy jest decentralizacja – przeniesienie części instytucji do mniejszych ośrodków – oraz rozwój lokalnego transportu, cyfryzacji i wsparcie dla zatrudnionych w budżetówce – ka uważają przynajmniej przedstawiciele ruchu Roberta Biedronia.

- Odpowiedzialne siły polityczne muszą znaleźć receptę na powstrzymanie negatywnych tendencji oraz wzmocnienie rozwoju mniejszych i średnich ośrodków. Powstający ruch Roberta Biedronia jest taką siłą. Na lutowej konwencji zaprezentujemy cały pakiet programowy, w którym postulat deglomeracji/dekoncentracji będzie jednym z priorytetów - mówi Michał Syska, współpracownik Biedronia i jeden z liderów ruchu na Dolnym Śląsku.

Jak komentuje dr Katarzyna Smolny: - Proces dekoncentracji musi być prowadzony równolegle z podnoszeniem jakości transportu lokalnego (kolej i PKS-y), cyfryzacją (zero pieczątek w urzędach, zapewnienie szerokiego wachlarza e-usług) oraz poprawą warunków pracy w sferze budżetowej. Nowe siedziby zostaną wybrane na podstawie analiz oraz konsultacji społecznych, również z samorządami.

- Przeniesienie siedzib np. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do Wrocławia, Polskiej Organizacji Turystycznej do Jeleniej Góry czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do Wałbrzycha może być impulsem rozwojowym i szansą dla tych miast. Podobne postulaty formułują od dawna m. in. Kongres Ruchów Miejskich czy Klub Jagielloński. Czas przenieść tę debatę do polskiego parlamentu - dodaje Aleksander Obłąk.

Małgorzata Bzdyra zauważa: - Deglomeracja pozwoli również na pobudzenie lokalnych rynków. Dobrej jakości miejsca pracy pozwolą młodym ludziom zostać i rozwijać kariery w rodzinnych miastach.

- Cały ten proces ma też na celu odciążenie stolicy. Zmniejszenie korków w aglomeracji warszawskiej będzie jednym z efektów systematycznych działań w zakresie dekoncentracji urzędów. - podsumowuje Robert Barczykowski.

Przykłady instytucji, które można przenieść do mniejszych miast:
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości do Wałbrzycha,
- Urząd Transportu Kolejowego do Legnicy,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do Wrocławia,
- Polska Organizacja Turystyczna do Jeleniej Góry,
- terenowe biura Rzecznika Praw Obywatelskich we wszystkich dawnych miastach wojewódzkich.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
1
14%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group