• Czwartek, 27 czerwca 2019
  • Godz. 2:24
  • Imieniny: Cyryla, Marii, Maryli, Władysława
  • Czytających: 3309
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w Wałbrzychu?

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Piątek, 11 stycznia 2019, 11:19
Autor: red
Fot. użyczone
Średnie i mniejsze miasta w Polsce stoją dziś przed wielkim wyzwaniem: w wyniku procesów wyludniania i starzenia się lokalnych społeczności ich przyszłość może stanąć pod wielkim znakiem zapytania. Odpowiedzią na te problemy jest decentralizacja – przeniesienie części instytucji do mniejszych ośrodków – oraz rozwój lokalnego transportu, cyfryzacji i wsparcie dla zatrudnionych w budżetówce – ka uważają przynajmniej przedstawiciele ruchu Roberta Biedronia.

- Odpowiedzialne siły polityczne muszą znaleźć receptę na powstrzymanie negatywnych tendencji oraz wzmocnienie rozwoju mniejszych i średnich ośrodków. Powstający ruch Roberta Biedronia jest taką siłą. Na lutowej konwencji zaprezentujemy cały pakiet programowy, w którym postulat deglomeracji/dekoncentracji będzie jednym z priorytetów - mówi Michał Syska, współpracownik Biedronia i jeden z liderów ruchu na Dolnym Śląsku.

Jak komentuje dr Katarzyna Smolny: - Proces dekoncentracji musi być prowadzony równolegle z podnoszeniem jakości transportu lokalnego (kolej i PKS-y), cyfryzacją (zero pieczątek w urzędach, zapewnienie szerokiego wachlarza e-usług) oraz poprawą warunków pracy w sferze budżetowej. Nowe siedziby zostaną wybrane na podstawie analiz oraz konsultacji społecznych, również z samorządami.

- Przeniesienie siedzib np. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do Wrocławia, Polskiej Organizacji Turystycznej do Jeleniej Góry czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości do Wałbrzycha może być impulsem rozwojowym i szansą dla tych miast. Podobne postulaty formułują od dawna m. in. Kongres Ruchów Miejskich czy Klub Jagielloński. Czas przenieść tę debatę do polskiego parlamentu - dodaje Aleksander Obłąk.

Małgorzata Bzdyra zauważa: - Deglomeracja pozwoli również na pobudzenie lokalnych rynków. Dobrej jakości miejsca pracy pozwolą młodym ludziom zostać i rozwijać kariery w rodzinnych miastach.

- Cały ten proces ma też na celu odciążenie stolicy. Zmniejszenie korków w aglomeracji warszawskiej będzie jednym z efektów systematycznych działań w zakresie dekoncentracji urzędów. - podsumowuje Robert Barczykowski.

Przykłady instytucji, które można przenieść do mniejszych miast:
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości do Wałbrzycha,
- Urząd Transportu Kolejowego do Legnicy,
- Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do Wrocławia,
- Polska Organizacja Turystyczna do Jeleniej Góry,
- terenowe biura Rzecznika Praw Obywatelskich we wszystkich dawnych miastach wojewódzkich.

Twoja reakcja na artykuł?

4
57%
Cieszy
1
14%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
14%
Złości
1
14%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Bravo 11-01-2019 13:42
bardzo dobrze niech przeniosą nie tylko to, ale też inne instytucje, teraz to tylko centralizują wszystko Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań a reszta Polski zabita dechami.
~Jan z Gór 12-01-2019 11:09
do: ~Bravo (13:42)
Ja bym wolał usprawnić drogę elektroniczną w urzędach. Nie trzeba by było nic przenosić. Wszystko załatwić przez Internet. A Wioski zabite dechami tworzą obywatele a nie instytucje i urzędy. Mi nie jest potrzebny urząd pod nosem. Po co np. wyrabianie dowodu osobistego, paszportu, EKUZ, ZUSu w Wałbrzychu? Jeśli wszystko było by w centrali, jednym mailam, telefonem, można by było wszystko załatwić. Takie nowe partie muszę wiedzieć, że nie problem w urzędach a w podatkach, które zabierają ludziom 80% dochodu.
~ojej 11-01-2019 15:56
Oni wszyscy wyglądają jak .... ich lider
~Piskorz 11-01-2019 21:52
Nowogrodzką przenieść do Arłamowa, w Bieszczadach.
~Jan z Gór 12-01-2019 11:00
Taki w tym sens, jakby w zaniedbanym, zadłużonym mieszkaniu, przenieść np. z kuchni szafkę z garnkami do pokoju, żeby rozłożyć ruch części kuchni do pokoju... Nic to nie wnosi do rozwoju domostwa, nie poprawia warunków osób tam żyjących... Zero konkretów, nic! Np. zdanie "poprawą warunków pracy w sferze budżetowej" - w jaki sposób, o ile pensje się podniosą, jak usprawni się tam komfort pracy, skąd wziąć pieniądze na podwyżki (o ile podnieść podatki i które)...
~wyzwalacz 12-01-2019 16:05
Już jest taka jedna agencja od rozwoju regionu w ładnym oszklonym budynku.Ale rozwija tylko majątki swoich prezesów a poza tym nic namacalnego nie rozwinęła. Nawet pracownicy tam bieduja,zajmuje się glownie udawaniem współpracy z UE.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group