Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 6491
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotację na przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu

Wtorek, 13 września 2016, 16:24
Autor: red
Wałbrzych: Aglomeracja Wałbrzyska przyznała dotację na przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu
Fot. red
Dofinansowanie przyznane zostało ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014–2020.

Wybór projektów do dofinansowania został zatwierdzony w imieniu Aglomeracji Wałbrzyskiej przez jej Lidera – Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, a następnie 13 września przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego, który pełni funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Wśród projektów wybranych do dofinansowania jest projekt Gminy Wałbrzych pod nazwą „Rozwój oferty kulturalnej w Aglomeracji Wałbrzyskiej poprzez przebudowę i doposażenie obiektów instytucji kultury w Wałbrzychu: Zadanie nr 1 „Przebudowa budynku przy ul. Broniewskiego 65A w Wałbrzychu na potrzeby Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej „Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu”, Zadanie nr 2 „Adaptacja budynku przy ul. 1 Maja 149 na potrzeby oddziału bibliotecznego”, Zadanie nr 3 „Doposażenie w sprzęt komputerowy, biurowy, multimedialny wraz z oprogramowaniem w celu rozszerzenia dostępu do zbiorów Biblioteki pod Atlantami w Wałbrzychu”.

W ramach pierwszego z zadań parter budynku przy ul. Broniewskiego 65 A zostanie zagospodarowany na potrzeby Filii nr 7 z oddziałem dziecięcym Biblioteki Pod Atlantami. W jasnej, otwartej przestrzeni zostaną połączone różne funkcje biblioteki, jak wypożyczalnia, strefa multimedialna, czytelnia czasopism o klubowym charakterze oraz 2 stanowiska do indywidualnej pracy na miejscu. W przestrzeni czytelni czasopism zostanie zaaranżowane także miejsce pozwalające na organizację kameralnych spotkań z czytelnikami z możliwością pokazów prezentacji multimedialnych. Odrębną część będzie stanowił oddział dla dzieci młodszych, z wyodrębnionym kącikiem malucha z miękką wykładziną. Ze względu na najmłodszych użytkowników zaplanowano miejsce na wózki dziecięce, a przed wejściem do Biblioteki -stojaki na rowery.
Piętro oraz piwnicę budynku zajmie Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Pomieszczenia na pierwszym piętrze zagospodarowane zostaną na cztery sale, w tym salę taneczną i pracownię plastyczną. W kondygnacji piwnicy planuje się zagospodarowanie pomieszczenia higieniczno-sanitarnego i magazynu na potrzeby WOK.
Projekt przewiduje wykonanie robót w branżach: budowlanej, sanitarnej i elektrycznej, m.in. w celu dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z planem, prace będą trwały do końca listopada 2016 r.

Realizację zadania nr 2 zaplanowano w związku z koniecznością przeniesienia Filii nr 5 Biblioteki do innej lokalizacji, ze względu na tworzenie oddziałów przedszkolnych w szkole PSP nr 17, m.in. w pomieszczeniach zajmowanych obecnie przez Bibliotekę. Nowa siedziba Filii to parter budynku przy ul. 1-Maja 149, z dogodnym dostępem /dojazdem dla użytkowników, w tym dla osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia zostaną przebudowane na potrzeby oddziału dla dzieci, wypożyczalni dla dorosłych, strefy multimedialnej, czytelni prasy, klubu seniora oraz strefy pomieszczeń dla personelu i szatni. Obecna lokalizacja biblioteki nie sprzyjała rozwijaniu i upowszechnianiu czytelnictwa wśród dorosłych, postarano się więc, by w nowej siedzibie, poza tradycyjnym udostępnianiem zbiorów (także multimedialnych), oferta kulturalno-edukacyjna obejmowała odbiorców w każdym wieku.

Zgodnie z planem prace będą wykonane do końca października 2016 r.

Zadanie nr 3 objęte projektem to zakup sprzętu komputerowego, multimedialnego i biurowego z oprogramowaniem, który wykorzystywany będzie w siedzibie główniej Biblioteki w Rynku oraz 8 filiach: przy ul. Piłsudskiego, ul. Niepodległości, ul. Armii Krajowej, ul. 1 Maja, ul. Andersa, ul. Broniewskiego oraz przy ul. Glinickiej. Zakup i wdrożenie nowego programu bibliotecznego umożliwi dostęp on-line do katalogów bibliotecznych, dostęp do konta czytelnika, zamawianie i rezerwację książek przez Internet, a także powiadamianie za pomocą poczty elektronicznej i sms-ów o zbliżającym się terminie zwrotu książek.

Wartość całkowita projektu to 4 081 841,71 zł, natomiast wartość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 1 864 635,32 zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group