Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 3920
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Akcesoria do szkła i ich zastosowania

Wtorek, 17 marca 2020, 5:25
Aktualizacja: 8:03
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Akcesoria do szkła i ich zastosowania
Fot. użyczone
Marzenie o czystym, estetycznym i dobrze oświetlonym domu nie jest obecnie trudne do zrealizowania. Wystarczą do niego odpowiednie materiały, które mogą diametralnie zmienić optyczny odbiór przestrzeni. Wśród dostępnych na rynku możliwości najlepiej sprawdza się szkło oferowane przez producentów w wielu wariantach. Jego uzupełnieniem są estetyczne i funkcjonalne akcesoria, do których zaliczają się też rotule.

Czym jest rotula?

Rotule nie są powszechnie znane przeciętnym mieszkańcom domów czy mieszkań, którzy planują zmianę aranżacji wnętrz. To specyficzny element montażowy, o którym wiedzą głównie specjaliści tworzący konstrukcje ze szkła budowlanego. Pomimo nieznajomości tego terminu z pewnością większość osób miała okazję spotkać się z tymi charakterystycznymi metalowymi detalami – chociażby w balustradach tarasowych i schodowych na terenie galerii handlowych.

Czym więc jest rotula – uchwyt punktowy do szyby? Jest to profesjonalny i bardzo praktyczny uchwyt punktowy do szyby, który umożliwia jej mocowanie do niemal każdej powierzchni. Klasyczna rotula produkowana przez firmę Womet ma formę walca i składa się z czterech elementów. Są to:
● dystans, czyli element, który oddziela szybę od płaszczyzny mocowania (np. ściany lub powierzchni stopnia)),
● czoło uchwytu punktowego – element, który znajduje się na zewnętrznej powierzchni szyby,
● amortyzator – czyli element wykonany z elastycznego materiału (guma EPDM, silikon, niekiedy też teflon lub elastyczny PVC),
● pręt montażowy.

Tafla szklana jest umieszczana pomiędzy dwiema warstwami amortyzującymi umieszczonymi na wewnętrznych płaszczyznach dystansu i czoła.

Mocowania punktowe do szkła a sposób montażu

Rotule do szkła umożliwiają montaż szyby do niemal każdej powierzchni. Warunkiem jest wykonanie w tafli otworu, przez który można przełożyć bolec montażowych. Dlatego okucia tego typu stosuje się głównie do mocowania bezpiecznego szkła hartowanego ESG. Jednak sama rotula ograniczałaby możliwości jej wykorzystania. Dlatego producenci tacy jak firma Womet oferują różne akcesoria do szkła, które te możliwości rozszerzają. W ofercie tego wytwórcy można też znaleźć mocowania punktowe do szkła podwójne, bez dystansu, a także różne łączniki, naciągi, zawiasy i inne elementy, w których jest wykorzystana rotula.

Pomimo szerokiego wyboru akcesoriów typowy montaż szklanego elementu do płaszczyzny nośnej jest zawsze taki sam. Rotula jest przytwierdzana do podłoża za pomocą bolca montażowego. Podłożem tym jednak nie muszą być ściana lub schody. Taką rolę pełnią też różne akcesoria do szkła – uchwyty, naciągi czy metalowe łączniki, w których wykonano otwór do zamocowania rotuli z szybą. Takie elementy pozwalają na ustawienie tafli w pionie, lub zamocowanie jej z możliwości przemieszczania na zawiasach.

Jak wybrać uchwyt punktowy do szyby?

Mocowania punktowe do szkła są produkowane w wielu wariantach wymiarowych. Do ich istotnych cech zaliczają się średnica rotuli oraz dystans i średnica bolca. Szczególnie ten ostatni parametr jest ważny, gdyż narzuca wielkość otworu, jaki trzeba wykonać w szkle. Z kolei wysokość dystansu pokazuje, w jakiej odległości od ściany znajdzie się szyba. Jest to ważne wówczas, gdy pod nią ukrywa się okablowanie czy inne elementy instalacji.

Uchwyt punktowy do szyby zazwyczaj jest wykonywany ze stali nierdzewnej AISI 304 lub stali kwasoodpornej AISI 316. Niektórzy producenci oferują tez akcesoria do szkła wytwarzane w aluminium. Stosuje się też różne wykończenia powierzchni – np. matowe, satynowane lub polerowane. Womet oferuje głównie rotule ze stali AISI 304 oraz AISI 316 w wersji satynowanej.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
100%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group