Wtorek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 4649
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Aktywne DTMZ

Czwartek, 17 września 2020, 6:49
Aktualizacja: Piątek, 18 września 2020, 8:26
Autor: red
REGION: Aktywne DTMZ
Fot. użyczone
Druga brawurowa ucieczka Polskich oficerów z Fortu Wysoka Skała, czyli DTMZ w Srebrnej Górze.

Od 1940 roku na dwóch fortach Twierdzy Srebrna Góra znajdował się niemiecki obóz jeniecki, oflag VIII B. W nocy z 5 na 6 maja 1940 roku z jednego z nich, Hohensteina (dziś Wysoka Skała), uciekła połowa osadzonych tam polskich oficerów kampanii wrześniowej. O brawurowej ucieczce z oflagu VIII B pragnął przypomnieć emerytowany strażak, a aktualnie szef Dolnośląskiego Towarzystwa Miłośników Zabytków Robert Matwiejów. Sposobem, w jaki pragnie Państwu przypomnieć Pan Robert jest wizualizacja ucieczki poprzez fotografie wykonane przez jednego z członków Towarzystwa i sposób ucieczki zaprezentowany również przez jego członków.

To już kolejny raz gdy Dolnośląskie Towarzystwo Miłośników Zabytków spotyka się, by zwiedzić bogate w historie miejsce, tym razem padło na Twierdzę w Srebrnej Górze, którą Grupa zwiedziła wzdłuż i wszerz, a ich przewodnikiem była Katarzyna Drobny-Gnaczy, która również należy do DTMZ.
- Podczas trzech dni zlotu zwiedziliśmy całą twierdzę w tym Donjon, Fort Spitzberg (Ostróg), a stacjonowali na Forcie Wysoka Skała z którego odbyła się brawurowa ucieczka - mówi Patryk Szczerba, członek DTMZ.

Przyszłe spotkanie Towarzystwa, jak mówi Patryk Szczerba ma odbyć się na Zamku Cisy:
- Mam nadzieję, że przyszły zlot uda się nam zorganizować na Zamku Cisy, który zamierzamy posprzątać oraz wyciąć samosiejki, na co oczywiście potrzebujemy zgodę odpowiednich władz, ale mamy nadzieje że wszystko pójdzie po naszej myśli.

Twoja reakcja na artykuł?

9
82%
Cieszy
2
18%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group