Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1724
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Antygona według uczniów

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 17 listopada 2019, 9:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 listopada 2019, 9:13
Autor: red
Fot. organizatorzy
12 listopada Szkolny Teatr I Liceum Ogólnokształcącego wystawił spektakl pt. „Antygony portret wielokrotny" wyreżyserowany przez Magdalenę Ilnicką Janczak (na podstawie tekstu Miro Gavrana „Antygona Kreona").

W ten sposób społeczność I LO celebrowała 101. rocznicę Odzyskania Niepodległości Polski. Na premierę spektaklu przybyli zaproszeni goście: Aleksandra Mentek (Kierownik Biura Edukacji w Urzędzie Miejskim) w Wałbrzychu, Małgorzata Henglewska (Wizytator z Kuratorium Oświaty), Małgorzata Wiłkomirska (Przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Miasta Wałbrzycha) oraz Danuta Marosz (Dyrektor Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu) i mieszkańcy Wałbrzycha.

Powrót do tekstu starożytnego przypomina i napomina, że władza bez odpowiedzialności za podwładnych jest niebezpiecznym narzędziem, że kreowanie świata przez władców ma swój kres w wolności obywateli. Tragiczna Antygona w obliczu nieuchronnej śmierci dokonuje wyboru, by zachować osobistą godność przez akt woli.

Czyżby starożytni, w świecie bez natłoku milionów bitów informacji, widzieli to co istotne, co podstawowe i fundamentalne? Może dzisiaj nastał czas by wracać i przypomnieć sobie to co istotne dla kondycji ludzkiego losu?

Ta chwila refleksji, połączona z mądrymi piosenkami (przygotowanie uczniów Anna Walendzik), intrygującą muzyką (przygotowanie szkolnego zespołu muzycznego Marcin Olkowski) i choreografią (Adriana Gawlik) pozwoliła zatrzymać się i jeszcze raz zadać sobie pytanie „A ja jakim jestem obywatelem?". Jeden z aktorów przypomina „a Wy widzowie, którzy tylko patrzycie też jesteście uczestnikami tej historii".

Refren finałowej piosenki, śpiewanej przez młodzież:
„Daj mi żyć! Bez poleceń, lęków i kazań.
Daj mi żyć! W swoich błędach ciągle trwać.
Daj mi żyć! Nie chcę wiecznie na siebie uważać.
Daj mi żyć! Daj oddychać mi, daj po prostu być." /P. Cugowski /

jest jak prośba do dorosłego pokolenia o możliwość wybrania własnej drogi.

W przedstawieniu wystąpili:

Obsada spektaklu:

Szymon Sławik

Kuba Nowak

Kuba Hayatli

Julia Połeć

Dominika Malicka

Wiktoria Ronzac

Wiktoria Janicka

Chór:

Alicja Rychłowska, Zofia Pradel, Aleksandra Kalińska, Natalia Pietruszka, Alicja Gniatkowska, Maria Kwintal, Kacper Gawron, Martyna Kowalczyk, Alicja Szarek, Wiktoria Piaskowska, Julia Marcinkiewicz, Alicja Ławniczak Alicja, Nikola Zachara, Amelia Witkowska, Marta Sadłowska, Paweł Herman, Vanesa Krawczyk, Martyna Chowaniak, Wiktoria Wierzbicka, Katarzyna Niemiec, Alicja Lichorobiec, Boni Delia, Nikola Mucha.

Zespół muzyczny: Nela Walendzik, Laura Strzałka, Karolina Łaszewska, Piotr Pobiedziński, Oskar Niczyporuk.

Spektakl będzie wystawiany raz jeszcze po Nowym Roku, na deskach Teatru Dramatycznego.

Twoja reakcja na artykuł?

6
75%
Cieszy
1
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~pani z polskiego 17-11-2019 15:53
Czy Antygona to pani, która zapodziana po głowę, przez długie godziny zbierała przybyłe tej nocy maliny ? Nadmienię, że palce miała skrwawione ich sokiem (na oślep).
~warszafka 18-11-2019 18:55
nie :):)-Antygona to dziewka,która niedoszły teść skazał na śmierć- burak pier.... Sofoklesilk niezłe teksty pisywał ,a kilkanaście wieków dalej niejaki Shakespeare -począł go naśladować w piśmie:):)-nie ładnie-nie ładnie :):) Arcydzieła literatury światowej trza czytać ludziska... A tak na marginesie-to wyczuwam picie do obecnej władzy:):) Brawo dzieciaki bawcie się arcydziełami!!!!!
~Zniewolony 18-11-2019 22:22
do: ~warszafka (18:55)
Na pewno picie , na pewno. Bo wolność, parafrazując Napoleona, jest sprawą zbyt poważną, by ją powierzyć samym zainteresowanym. O tym jak ma wyglądać wolność mogą decydować jedynie środowiska, którym opatrzność dała wyjątkowe prawo na wyłączność. To dzieci i wnuki byłych właścicieli PRL. Dlatego na pewno piją, na pewno.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group