Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 4907
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Asystent rodziny – konferencja w MOPS–ie

Piątek, 17 maja 2019, 9:22
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Asystent rodziny – konferencja w MOPS–ie
Fot. Robert Bajek
W siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu odbyła się wczoraj konferencja dotycząca funkcji asystenta rodziny.

Podczas konferencji przedstawiona została zarówno sama funkcja asystenta rodziny, jak również zakres obowiązków, wymagania dotyczące wykształcenia i umiejętności, a także sposób i metody działania osób pracujących jako asystenci rodzin.

- Na chwilę obecną mamy 24 asystentów. Pracujemy z 304 rodzinami, 252 dzieci. Podnosimy kompetencje opiekuńczo-wychowawcze. Naszym celem jest, aby te dzieci zostały w rodzinach biologicznych, żeby rodzice je wychowywali. Naszą rolą jest towarzyszenie, motywowanie, wspieranie. Z rodziną, dla rodziny, w rodzinie. Na tej konferencji przedstawiamy swoją pracę. Nasze metody pracy, nasze narzędzia, działania jakie podejmujemy, warsztaty. Jest duża rotacja, praca jest bardzo trudna - powiedziała Marzena Kamińska - kierownik działu wspierania rodziny.

Głównym zadaniem asystenta rodziny jest wspieranie rodziny poprzez konsultacje i działania o charakterze edukacyjnym w zakresie prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi, dbania o zdrowie, gospodarowania budżetem domowym, wykonywania prac na rzecz domu oraz ich podziału na członków rodziny, propagowanie wzorców prawidłowego funkcjonowania społecznego poprzez edukację i trening w zakresie obowiązujących norm współżycia społecznego, rozszerzanie kontaktów, dostępu do nowych, wzbogacających doświadczeń, pomoc w rozwiązywaniu problemów psychologicznych i emocjonalnych w rodzinie, dbanie o poprawę i utrzymanie prawidłowych relacji pomiędzy członkami rodziny, a także inicjowanie działań zamierzających do zapobiegania degradacji osób, rodzin i grup społecznych, pomoc w poszukiwaniu, podejmowaniu i utrzymaniu pracy i wspomaganie podopiecznych we wzmocnieniu lub odzyskaniu możliwie pełnych zdolności życiowych i uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej cały czas poszukuje osób, które zdecydowałyby się podjąć pracę na stanowisku asystenta rodziny. Kandydat powinien mieć wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, psychologia, socjologia, nauki o rodzinie lub praca socjalna, ewentualnie wykształcenie średnie i odbyte szkolenie z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną oraz co najmniej 3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Musi mieć też pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać w pełni z praw publicznych. Nie może być karany za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe. Głównymi zadaniami asystenta będzie opracowanie i realizacja planu pracy z rodziną, udzielenie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów socjalnych, psychologicznych, wychowawczych, wspieranie aktywności społecznej rodzin i motywowanie członków rodzin do podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
67%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group