Wtorek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2825
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Batalion WOT w Wałbrzychu

Wtorek, 16 października 2018, 15:13
Aktualizacja: Środa, 17 października 2018, 8:06
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Batalion WOT w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Rada Miasta Wałbrzycha podjęła dziś uchwałę intencyjną, na mocy której obiekt przy ulicy Internatowej i przyległy do niego teren zostanie nieodpłatnie przekazany na rzecz Skarbu Państwa, a w następnej kolejności przeznaczony dla batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej.

W powstałym w latach 50. ubiegłego wieku obiekcie pierwotnie był internat, a od 2005 roku funkcjonowała tam placówka dla osób bezdomnych, prowadzona przez Fundację Tarkowskich. W tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej postanowił rozwiązać umowę z Fundacją. Od tego czasu budynek stał pusty, a władze miasta szukały dla niego przeznaczenia. Jednym z pomysłów na zagospodarowanie obiektu było właśnie przekazanie go na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Kilka dni temu otrzymaliśmy drogą elektroniczną pismo podpisane przez dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej o przyjęciu, po kilku misjach rekonesansowych w Wałbrzychu, propozycji przekazania budynku na potrzeby batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Po kolejnych naszych zabiegach, mojej wizycie w Warszawie - tych wizyt było kilka w dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, przygotowaliśmy budynek, opróżniliśmy, wysprzątaliśmy na tyle, na ile mogliśmy z udziałem pracowników socjalnych MOPS-u. Chcemy przekazać ten budynek i przyległe nieruchomości, które będą dobrą bazą do obecności batalionu. Pierwsze prace infrastrukturalne mają się zacząć w tym roku. Będzie oczywiście remont, adaptacja i wszystko co się z tym wiąże. Myślę, że realnie jest to półtora roku i to ma zacząć działać. Nasza uchwała uruchamia procedury formalne. Zadeklarowaliśmy dla kadry dowódczej mieszkania komunalne. Uważam, że dla Podgórza, dla tej części Wałbrzycha, dla regionu wałbrzyskiego obecność służb przeznaczonych do pomocy - szczególnie w przypadkach klęsk żywiołowych, różnego rodzaju zagrożeń jest ważna. Oczywiście dla samego Podgórza jest to niezwykle ważne, bo to podnosi poczucie stabilizacji, podnosi wartość - w cudzysłowie - tej dzielnicy, podnosi rangę naszych działań rewitalizacyjnych - powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

O szczegółach dotyczących obiektu i rozmów z przedstawicielami WOT mówił Wiesław Basa - Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu:

- Historia rozmów z WOT trwała kilka miesięcy. Po pismach jakie przyszły do naszego urzędu z Wojskowej Komendy Uzupełnień z Wrocławia wskazaliśmy na początku 10 obiektów. Przedstawiciele sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej z Warszawy przez dwa dni dokonywali objazdu tych obiektów. W pierwszym etapie został wybrany obiekt na ulicy Kombatantów. Niestety okazało się, że obiekt należący do Marszałka Województwa w międzyczasie został sprzedany. Wskazaliśmy jeszcze dwie lokalizacje, w tym między innymi ten obiekt na ulicy Internatowej. Panowie przyjechali drugi raz do Wałbrzycha i wstępnie lokalizacja i stan techniczny obiektu został przez nich zaakceptowany. Jest to obiekt po byłym internacie, wybudowany w latach 50. XX wieku. Ostatnio mieściła się tu placówka Fundacji Tarkowskich. W tym roku Gmina wypowiedziała umowę jeżeli chodzi o przeznaczenie tego obiektu dla ludzi bezdomnych. Obiekt jest czterokondygnacyjny, są trzy piętra. Jak wstępnie panowie obliczyli na każdym takim piętrze można umiejscowić od 100 do 130 żołnierzy, co by się pokrywało z liczbą żołnierzy w batalionie. Ten batalion wchodziłby w skład brygady organizowanej na terenie Województwa Dolnośląskiego. Obiekt jest wyposażony w całą infrastrukturę oprócz ogrzewania, bo piec był już stary, zdewastowany i został rozebrany. Wojsko będzie miało własne ogrzewanie tego obiektu. Natomiast pozostałe media: woda, prąd i gaz są tu doprowadzone.

Twoja reakcja na artykuł?

12
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
28%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group