Sobota, 16 października
Imieniny: Gerarda, Gawła
Czytających: 3072
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Będzie można oddać krew

Środa, 20 marca 2019, 8:34
Aktualizacja: 10:37
Autor: red
Wałbrzych: Będzie można oddać krew
Fot. organizatorzy
W piątek 22 marca 2019 roku w godzinach 9.00–14:00 w Auli Auditorium Novum im. prof. Elżbiety Lonc w PWSZ Wałbrzych odbędzie się zbiórka krwi.

Angażując się, Krwiodawca, ma realny wpływ na poziom leczenia pacjentów z chorobami krwi. Należy podkreślić, że liczba pacjentów wymagająca pomocy hematologów systematycznie rośnie, a na naszym terenie jest ona wyższa niż w innych rejonach Polski(Dane Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych). W lutym bieżącego roku powstał w Wałbrzychu odział hematologii. Jest to ważne wydarzenie, ponieważ na terenie Dolnego Śląska poza czołowym ośrodkiem hematologii we Wrocławiu i szpitalem w Legnicy, nie posiadaliśmy takich placówek. Lista chorych, którzy wymagają leczenia hematologicznego jest duża i stale rośnie. Należy przypomnieć, że do zadań oddziału hematologii należą: leczenie niedoborów odporności, niedokrwistości, zaburzenia krzepnięcia oraz nowotworów hematologicznych – poprzez np. przeszczepy szpiku oraz przygotowywaniem leków cytostatycznych (wykorzystywanych w chemioterapii). Aktualnie odział posiada 14 łóżek oraz przychodnie hematologiczną, gdzie pacjenci mogą się leczyć ambulatoryjnie.

Krwi nie da się wyprodukować, tylko człowiek jest w stanie przekazać ten cenny dar. Wystarczy 450 ml, by uratować aż trzy osoby. Krew wykorzystywana jest w przypadku: masywnego krwotoku, czyli gdy doszło do nagłej i znacznej utraty krwi (30-60%) podczas zabiegów chirurgicznych, przy dializie i krążeniu pozaustrojowym, przy przetoczeniach wymiennych. Jest niezbędnym składnikiem leczenia chorób o podłożu immunologicznym, w profilaktyce konfliktu serologicznego między matką a płodem, w celu zapobiegania niektórym chorobom zakaźnym oraz hipoproteinemii (niedobiałczenia krwi),czyli stanach niedoboru białek w tkankach i narządach. Krew może być potrzebna zarówno noworodkowi jak i seniorowi.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group