Piątek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 6120
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Będzie „Rok Unii Europejskiej”

Poniedziałek, 4 grudnia 2023, 8:29
Aktualizacja: 13:31
Autor: Jerzy Langer
Wałbrzych: Będzie „Rok Unii Europejskiej”
Fot. red
Prezentujemy tekst autorstwa Jerzego Langera, radnego miejskiego, który ma zastrzeżenia do pracy Przewodniczącej Rady Miasta Marii Romańskiej.

Złą tradycją stało się łamanie prawa przez Przewodniczącą Rady Miejskiej Wałbrzycha Panią Marię Romańską , która podobnie jak pozostali radni Klubu R. Szełemeja, karnie wykonuje polecenia Prezydenta Wałbrzycha.

Pani Przewodnicząca nie przyjmuje do wiadomości, że zgodnie z prawem to rada gminy jest organem stanowiącym i kontrolnym, a prezydent organem wykonawczym. W Wałbrzychu jest jednak na odwrót. Tu prezydent wydaje polecenia, a zależni od niego radni, bez dyskusji przegłosują każdy jego projekt uchwały lub wniosek.

Nie ma sesji Rady Miejskiej, na której Przewodnicząca nie wprowadziłaby prezydenckich projektów uchwał mimo, że te projekty nie spełniają postanowień Art.20 ust. 5 Ustawy o Samorządzie Gminnym. Projekty te nie wpływają do Rady Gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji Rady, lecz zazwyczaj dzień przed, a nawet w dniu obrad Rady.
Pani Przewodnicząca zupełnie inaczej traktuje projekty złożone przez Klub Radnych PiS. Postanowienia Art. 20 ust.6 wspomnianej Ustawy w brzmieniu: „Na wniosek klubu radnych przewodniczący rady gminy jest obowiązany wprowadzić do porządku obrad najbliższej sesji rady gminy projekt uchwały, zgłoszony przez klub radnych, jeżeli wpłynął on do rady gminy co najmniej 7 dni przed dniem rozpoczęcia sesji rady. (…)”, nie wymagają chyba interpretacji. Ale nie dla Pani Przewodniczącej i radcy prawnej p. Anny Słowik-Jurkin, która kompletnie kompromituje się jako prawnik.

Najnowszym przykładem świadomego łamania prawa, przez obie panie, jest ostatnia sesja wałbrzyskiej Rady Miejskiej w dniu 28.11.2023 r. W dniu 8 listopada br. czyli na dwa tygodnie przed posiedzeniem Komisji Edukacji i Kultury oraz 20 dni przed sesją Rady Miejskiej Wałbrzycha, złożyłem w imieniu Klubu Radnych PiS projekt uchwały ustanawiającej przyszły rok „Rokiem Henryka Szwejcera” związanego z Wałbrzychem polskiego bohatera i patrioty, torturowanego przez komunistycznych oprawców i zamordowanego we wrocławskim więzieniu. Jego tragiczne losy zostały wykorzystane do scenariusza filmu TVP „Golgota Wrocławska” (Golgota wrocławska, Oglądaj na TVP VOD ). Przewodnicząca M. Romańska, mimo składanego wielokrotnie wniosku o wpisanie do porządku obrad Rady wspomnianego projektu uchwały, uznała, że prawo ją nie obowiązuje gdyż jak stwierdziła „obowiązek to nie przymus”. Odrzuciła też wniosek o odczytanie treści Art. 20 Ustawy o Samorządzie Gminnym. Przewodnicząca Rady Miejskiej uzasadniała potrzebę łamanie prawa tym, że mogą pojawić się inne propozycje dotyczące przyszłego roku. Mogą? Niewątpliwie mogą!

Jaki inny projekt może się pojawić przed grudniową sesją Rady Miejskiej? Mając w pamięci wcześniejsze inicjatywy prezydenta R. Szełemeja, nie trudno zgadnąć.

Kiedy na początku 2018 roku złożyłem w imieniu Klubu PiS wniosek (projekt uchwały) żeby rondo na wjeździe do Wałbrzycha od strony Świebodzic nazwać „Rondem 100-lecia Niepodległości Polski”, to dzień przed sesją Rady do Biura Rady Miejskiej wpłynął konkurencyjny projekt. Złożył go prezydent Roman Szełemej, a Pani Przewodniczące stwierdziła, że „prezydent tu jest na specjalnych prawach”, więc jego projekt może być procedowany już po kilku godzinach od momentu złożenia. Rezultat: mamy „Rondo Unii Europejskiej”!

Kiedy złożyłem projekt uchwały, żeby nowej obwodnicy Wałbrzycha nadać nazwę „Aleja Rotmistrza Witolda Pileckiego”, okazało się, że prezydent Szełemej ma inne plany, więc rozpisał konkurs na nazwę obwodnicy. Projekt PiS nie został zakwalifikowany do konkursu, gdyż regulamin zakładał, że nazwa musi nawiązywać do UE. Rezultat: mamy "Europejkę” na którą głosowało ponad 400 urzędników miejskich i pracowników podmiotów komunalnych.

Te doświadczenia wskazują, że prawdziwym powodem łamania prawa przez Przewodniczącą Marię Romańską jest to, że prezydent i tym razem ma inne plany. Można założyć, że w grudniu radni Klubu Radnych R. Szełemeja jak zwykle wykonają polecenie swojego patrona i przegłosują zapowiadany przez Przewodniczącą RM „inny projekt”.

Jaki? Stawiam, że będziemy mieć „Rok Unii Europejskiej”.

Jerzy Langer

Twoja reakcja na artykuł?

17
40%
Cieszy
10
23%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
8
19%
Złości
7
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (45)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group