Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 2780
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Bezpieczeństwo pieszych sprawą priorytetową

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 11:14
Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2017, 15:14
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Bezpieczeństwo pieszych sprawą priorytetową
Fot. Robert Bajek
Dzisiaj od rana na terenie Powiatu Wałbrzyskiego trwa akcja policjantów Wydziału Ruchu Drogowego KMP Wałbrzych – "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Podczas akcji policjanci szczególną uwagę zwracają na bezpieczeństwo pieszych i kontrolują czy kierujący dojeżdżający do przejść dla pieszych na drogach o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku nie łamią przepisów w zakresie wyprzedzania na przejściach dla pieszych, omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu i nieudzielenia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

Jednym z miejsc w którym od godziny 7.30 do godziny 9.00 przeprowadzona została akcja był rejon przejścia dla pieszych przy ulicy Wrocławskiej 175. O szczegółach akcji mówił Marcin Świeży - Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu:

- Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu cały czas zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. To bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze. Bardzo dużo zdarzeń ma miejsce przy przejściach dla pieszych. Jesteśmy na drodze dwupasmowej o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. To jest ulica Wrocławska na wylocie z Wałbrzycha. Chodzi o to, że kierujący którzy dojeżdżają do przejść dla pieszych nie zwracają szczególnej uwagi na to, że piesi chcą wejść na przejście a dojeżdżając do przejścia powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli widzimy pieszego, który dochodzi do przejścia dla pieszych nie powinniśmy wyprzedzać innego pojazdu. Jeżeli widzimy, że kierujący który dojeżdża do przejścia dla pieszych zwalnia, powinniśmy dostosować prędkość do tego pojazdu. Jeżeli on się zatrzyma my także powinniśmy się zatrzymać, nie wyprzedzać tego pojazdu, ponieważ jeżeli się okaże, że pieszy wejdzie na przejście dla pieszych, nie zauważymy tego i dojdzie do wypadku drogowego a jak wiemy piesi to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - przy zderzeniu z pojazdem nie mają szans na to, żeby wyjść bez szwanku z takiego zdarzenia drogowego. Druga sprawa - nie omijajmy pojazdu, który zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Jeżeli widzimy, że ten pojazd się zatrzymał, musimy także się zatrzymać. Ostatnia rzecz - nawet jeżeli nie ma innego pojazdu na innym pasie ruchu, to także musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy pieszy nie wchodzi na przejście dla pieszych. Nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu także jest karane.

Za wyprzedzanie przed przejściem lub na przejściu dla pieszych policjant może nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych, za omijanie pojazdu, który zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych mandat w wysokości 500 złotych, a za samo nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu mandat w wysokości 350 złotych. Oprócz kary finansowej kierowca otrzymuje też 10 punktów karnych. Dzisiejsza akcja nie jest jedyną mającą zapewnić bezpieczeństwo pieszym.

- Mamy akcję "Pieszy kontra pojazd", podczas której zwracamy uwagę na relacje pomiędzy kierującymi a pieszymi. Mamy akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" i tutaj warto powiedzieć, że niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego są też rowerzyści, ponieważ rowerzysta przy zderzeniu z pojazdem także ma małe szanse na to, żeby wyjść z takiego zdarzenia bez szwanku. Tego typu akcje w Powiecie Wałbrzyskim i na terenie miasta Wałbrzycha prowadzone są od długiego czasu. W okresie jesienno-zimowym jest ich więcej. W okresie letnim są inne akcje, na przykład akacja "Prędkość", ponieważ wtedy zwracamy szczególną uwagę na piratów drogowych - powiedział Marcin Świeży.

Warto zaznaczyć, że szczególną uwagą w okolicach przejść dla pieszych powinni się wykazywać nie tylko kierowcy, ale również sami piesi, o czym mówił Marcin Świeży:

- Pieszy także ma swoje obowiązki. Nawet jeżeli dochodzi do przejścia dla pieszych. Nie może być tak, że pieszy wtargnie na przejście dla pieszych myśląc, że jego pierwszeństwo jest tu obligatoryjne. Każdy pieszy, który dochodzi do przejścia dla pieszych ma obowiązek popatrzeć w lewo, w prawo, w lewo, wchodząc na przejście dla pieszych znowu popatrzeć w prawo, czy z drugiego kierunku nic nagle nie nadjechało. Będąc pieszymi mamy nie tylko prawa, ale też obowiązki. Nawet na przejściu dla pieszych nie możemy wtargnąć nadjeżdżającemu pojazdowi, ponieważ jeżeli będzie jechał z prędkością 30-40 kilometrów na godzinę i będzie 5-10 metrów od przejścia dla pieszych, nie jest w stanie wyhamować.

Piesi również mogą zostać ukarani mandatem karnym, którego wysokość waha sie od 50 do 100 złotych i jest uzależniona od popełnionego wykroczenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group