Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4209
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bezpiecznie nad wodą

Piątek, 6 września 2019, 13:39
Aktualizacja: Sobota, 7 września 2019, 9:26
Autor: red
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Bezpiecznie nad wodą
Fot. archiwum
W Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim w trakcie minionych wakacji policjanci nie odnotowali wypadków podczas kąpieli w akwenach.

Działania profilaktyczne, prewencyjne oraz informacyjne prowadzone przez wałbrzyskich policjantów przed wakacjami oraz w ich trakcie przyniosły pozytywny efekt. W akwenach w Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim w tym roku w trakcie kąpieli nie doszło do żadnego wypadku. W całej Polsce odnotowane jednak zostały 203 utonięcia osób, a 16 na terenie województwa dolnośląskiego.

Przygotowane przez Komendę Główną Policji statystki ukazują, że najwięcej wypadków śmiertelnych nad wodą odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (35), a najmniej w województwach opolskim i łódzkim (po 5). W województwie dolnośląskim było ich 16. W całej Polsce ponadto uratowano 16 osób.

Dalsza analiza przygotowana przez KGP wykazała, że najczęstszymi miejscami utonięć były jeziora (69), rzeki (46) oraz ,,inne zbiorniki” (38), a następnie stawy (26). W morzu utonęło 13 osób (w roku ubiegłym – 22, w roku 2017 - 14). Do powyższych zdarzeń doszło niezależnie od aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzenia tonięcia podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu swoich umiejętności, czy też braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Podczas wakacji w br. najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 179, następnie kobiety – 12 oraz dzieci – 12. W 31 przypadkach ustalono, że przyczyną utonięć był alkohol (15,3 % wszystkich utonięć). W statystyce tej dominującą grupą są mężczyźni, to 29 przypadków. Pod wpływem alkoholu przed utonięciem znajdowała się jedna kobieta oraz 1 osoba małoletnia.

W samym Wałbrzychu oraz powiecie wałbrzyskim natomiast w tym, ale także w tamtym roku, nie doszło do wypadków na akwenach podczas kąpieli, co w dużej mierze jest zasługą coraz większej świadomości mieszkańców oraz prowadzonych m.in. przez policjantów działań profilaktycznych, prewencyjnych oraz informacyjnych realizowanych z dziećmi, młodzieżą, a także osobami dorosłymi.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group