Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 3502
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Bezpieczny Kierowca”, czyli 10 lat działań na rzecz bezpieczeństwa pieszych, kierowców i rowerzystów

Piątek, 26 czerwca 2015, 12:01
Autor: red
Wałbrzych: „Bezpieczny Kierowca”, czyli 10 lat działań na rzecz bezpieczeństwa pieszych, kierowców i rowerzystów
Fot. użyczone
Wspaniały jubileusz świętuje akcja „Bezpieczny Kierowca”, zapoczątkowana w 2006 roku przez Wałbrzyską Akademię Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczkowskiego i Toyotę Motor Manufacturing Poland.

To jedyna na Dolnym Śląsku i wyjątkowa w skali Polski kampania społeczna i przedsięwzięcie, które od 10 już lat bezpłatnie szkoli kierowców i propaguje bezpieczeństwo na drogach, a także w konkursie wyłania i nagradza „Bezpiecznego Kierowcę”.

Kampania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz konkurs “Bezpieczny Kierowca” to autorski program Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego. Prowadzone są równolegle i ściśle ze sobą powiązane. To pierwsze na Dolnym Śląsku długofalowe działanie, które skutecznie podnosi świadomość kierujących oraz innych uczestników ruchu w zakresie rozsądnego i ekologicznego prowadzenia pojazdów, kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. W przedsięwzięciu każdego roku bezpłatnie bierze udział ok. 200 osób.

Wieloletnie działanie i tak prężny rozwój akcji jest możliwy dzięki konsekwentnej współpracy wielu instytucji i firm. Jako pierwsza, współpracę z pomysłodawcą kampanii Wałbrzyską Akademią Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego podjęła Toyota Motor Manufacturing Poland. Jako firma-lider odpowiedzialnego biznesu i aktywny działacz proekologiczny, fabryka Toyoty współorganizuje i współfinansuje bezpłatny udział w akcji mieszkańców Wałbrzycha i okolic, jak i swoich pracowników.
- Tegoroczną akcją zamykamy liczbę 2 tysięcy kierowców, którzy bezpośrednio zasiedli za kierownicami szkoleniowych i konkursowych TOYOT. Celowo podkreślamy markę aut, bo to dzięki salonowi Toyota Nowakowski Wałbrzych jest możliwe przeprowadzanie co roku kilkunastu szkoleń w nowoczesnych, ekologicznych i bezpiecznych samochodach – mówi Piotr Starczukowski, instruktor i pomysłodawca akcji.

Do grona firm zaangażowanych od samego początku należał także Ronal, który wspiera konkurs i jest fundatorem głównej nagrody, czyli kompletu felg aluminiowych. Do grona organizatorów i partnerów dołączają nowe firmy i instytucje, co pozwala na dalszy rozwój kampanii. Tegoroczną akcję wspierają: Toyota Motor Motor Manufacturing Poland, Ronal Polska, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Automobilklub Wałbrzyski, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego, VOTUM S.A., ROWERY A-Z oraz Galeria Victoria.

Ważną rolę w prowadzonej kampanii odgrywają również instytucje państwowe i samorządowych. Ich udział wskazuje na poszanowanie potrzeby mieszkańców do rozwoju w klimacie bezpieczeństwa i kultury jazdy samochodem.

Trzeba podkreślić, że „Bezpieczny Kierowca” każdego roku ma swoje hasło przewodnie i skupia się na konkretnych problemach czy patologicznych zjawiskach w ruchu drogowym. Edycje „Stop Pijanym Kierowcom”, „Bezpiecznie i Ekologicznie”, czy „Podzielmy się drogą” - już w samym tytule zawierały rozwiązania i tematykę tych kampanii społecznych, specjalnie dla których tworzono informacyjne bilbordy, plakaty i ulotki. W tym roku pod hasłem „PODZIELMY SIĘ DROGĄ” zajmujemy się relacjami pomiędzy rowerzystami, pieszymi a kierowcami samochodów. Przybliżamy aspekty prawne, zmiany w przepisach, najniebezpieczniejsze sytuacje oraz zasady zgodnego i bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. 19 maja w Wałbrzychu z inicjatywy Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, zainicjowane zostały wspólne działania Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego oraz Klubu Kolarskiego KKW Superior Wałbrzych na rzecz akcji „PODZIELMY SIĘ DROGĄ”. W spotkaniu wzięli udział m.in. Robert Jagła, Prezes Zarządu Funduszu Regionu Wałbrzyskiego, Piotr Starczukowski, szef Akademii Bezpiecznej Jazdy oraz Piotr Stokłosa, Prezes Zarządu KKW Superior Wałbrzych, a także utytułowani kolarze: Kamil Tarnawski, Julia Tarnawska oraz Natalia Jeruzalska. Wszyscy partnerzy, wspólnie wymienili się doświadczeniami ze swej codziennej jazdy po drogach, a także rozpoczęli kampanię informacyjną, w której nacisk kładziony jest na rozsądek, wzajemną życzliwość i respektowanie przepisów!

Do tej pory w Wałbrzychu i okolicach pojawiło się ponad 120 bilbordów (w 2015r. – 20szt.), ponad 30 tysięcy publikacji w formie ulotek i folderów oraz kilkuset plakatów (w 2015r. –3 tys. egz.). Kampania była również promowana w formie reklamy zewnętrznej na autobusach, a także na monitorach w komunikacji miejskiej.
- Wielkim sukcesem kampanii jest udana współpraca z lokalnymi mediami, które relacjonują etapy konkursu, a także przybliżają tematykę corocznej akcji. Za co szczególnie chciałbym im podziękować - mówi Piotr Starczukowski.

Zainteresowanie bezpośrednim udziałem w akcji „Bezpieczny Kierowca”, a tym samym też tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym rośnie z roku na rok. Do udziału w akcji zgłasza się corocznie ok. 500 osób.

Akcja „Bezpieczny Kierowca” została wyróżniona przez kapitułę konkursu Orlen Bezpieczne Drogi, zajmując trzecie miejsce wśród najlepszych regionalnych kampanii w Polsce. Największym jednak sukcesem jest jednak olbrzymia, bo ponad 60% znajomość akcji wśród mieszkańców regionu.

Ważnym elementem działań edukacyjnych jest zakupiony przez Toyotę Motor Manufacturing Poland mobilny symulator ekologicznej i bezpiecznej jazdy samochodem. Pozwala on przybliżyć teoretycznie aspekty ekojazdy, ale jest również nieocenionym elementem agitacji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Urządzenie jest często wykorzystywane do promocji priorytetowych aspektów akcji podczas festynów, różnego rodzaju imprez i wydarzeń społecznych.

W tym roku z ponad 200 kierowców biorących udział w konkursie, do walki w finale i tytuł „Bezpieczny Kierowca 2015” stanie 36 osób. Nagrody i tytuły zostaną przyznane w czterech kategoriach: Generalna, Kobieca, TMMP i Liga Mistrzów (laureaci z 10 edycji).

W sobotę, 27 czerwca 2015r. zarówno zawodnicy jak i wszyscy chętni będą mogli zaliczyć rozgrzewkę na specjalnie zbudowanym przy Galerii Victoria torze dla gokartów. Do dyspozycji będą zarówno jednoosobowe maszyny oraz jeden tandem, z którego może korzystać np. osoba dorosła z dzieckiem. W środku Galerii będą odbywać się przejazdy na pojazdach Sagewaye i symulatorze jazdy . Zaplanowane są też wystawa samochodów i stoiska partnerów akcji. Dla dzieci przygotowany będzie konkurs rysunkowy "Moja Eko Toyota". Wszystko to w godzinach od 12:00 do 18:00.

W niedzielę, 28 czerwca 2015r. rozegra się ostateczna walka o tytuł "Bezpieczny Kierowca 2015". O 11:00 rozpoczną Mieszkańcy Wałbrzycha i okolic, o 12:30 do finału włączą się Pracownicy Toyota Motor Manufacturing Poland. O 14:00 odbędzie się Liga Mistrzów, w której rywalizować będą zwycięzcy wszystkich poprzednich edycji „Bezpiecznego Kierowcy”. Przed zawodnikami kilka zadań za kierownicą samochodów, ale również sprawdzian z wiedzy z zakresu Przepisów Ruchu Drogowego i udzielania pomocy poszkodowanym. Na uczestników finału czeka mnóstwo fantastycznych nagród. Wśród nich rowery, tablety, kamery sportowe i rejestratory jazdy. Wręczą je przedstawiciele sponsorów i partnerów akcji podczas ceremonii, która rozpocznie się o 16:30 na scenie w Galerii Victoria. Wszystko zakończy loteria podczas, której uczestnicy półfinału i finału dostaną pamiątkowe dyplomy i gadżety oraz zostanie rozlosowany wśród nich tablet.

więcej na: www.bezpieczny-kierowca.pl

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group