Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1594
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Biblioteka pod Atlantami zaprasza na wystawę poświęconą tkaninie

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 29 października 2011, 13:05
Aktualizacja: 13:05
Autor: PAW
Fot. organizatorzy
W Bibliotece pod Atlantami 3 listopada odbędzie się wystawa Marii Gostylli–Pachuckiej zatytułowana „Groty Lascaux w tkaninie”.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na 3 listopada na godzinę 17.00.

Wystawa przygotowana na listopad 2011 przez Dom Bretanii oraz PiMBP „Bibliotekę pod Atlantami” w Wałbrzychu towarzyszy corocznie organizowanym na jesieni Dniom Bretanii.

Tym razem organizatorzy proponują ekspozycję będącą wynikiem fascynacji paleolitycznymi malowidłami w grotach Lascaux, odnalezionych w 1940 roku w Akwitanii (południowo-zachodnia część Francji, w departamencie Dordogne, okręgu Sarlat-la-Caneda, w okolicach miejscowości Montignac).

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 roku do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x tak”. Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich „Fil en Main”. Poza działalnością plastyczną Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia. Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa.

Maria Gostylla-Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii, Austrii.

Wystawa wzbogacona została o atmosferę muzyczną za sprawą twórczego rozwinięcia motywu jaskini, którego dokonała Magdalena Głocka. W czasie otwarcia wystawy, a także w czasie jej zwiedzania, można będzie wysłuchać specjalnie na tę okazję skomponowanej i zrealizowanej muzyki. Magdalena Głocka otrzymała nagrodę za utwór "Na krawędzi życia" w bieżącym roku w 52. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group