Środa, 28 lipca
Imieniny: Aidy, Marceli, Wiktora
Czytających: 3784
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Całkowicie nowe oświetlenie uliczne w całym Wałbrzychu

Piątek, 7 lutego 2014, 16:30
Aktualizacja: Sobota, 8 lutego 2014, 7:50
Autor: PAW
Wałbrzych: Całkowicie nowe oświetlenie uliczne w całym Wałbrzychu
Fot. red.
Dziś prezydent Roman Szełemej podpisał dokumenty, które gwarantują, że Wałbrzych przeznaczy ponad 6 milionów złotych na wymianę oświetlenia ulicznego w Wałbrzychu.

Dofinansowanie tego przedsięwzięcia jest możliwe dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki na to zadanie zostały pozyskane bowiem w ramach konkursu programu priorytetowego „System zielonych inwestycji SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne” pn. „Wymiana opraw oświetleniowych w Wałbrzychu”.
- Dzięki współpracy kilku stron udało się pozyskać na ten cel ponad 6 milionów złotych, z czego ponad 3 miliony złotych to bezzwrotna dotacja, a pozostałe środki to pożyczka udzielona na bardzo korzystnych warunkach przez NFOŚiGW – tłumaczy prezydent Szełemej. – W 2014 i 2015 roku w Wałbrzychu będą już tylko nowe lampy oświetlające nasze ulice. Z interwencji, jakie podejmuję, około 20 procent dotyczy problemów mieszkańców właśnie z oświetleniem ulicznym.

Bogusław Rogiński z ZDKiUM w Wałbrzychu, zapewnia, że wymiana lamp przyniesie w przyszłości spore oszczędności.
- Tym projektem zostanie objętych 256 ulic w Wałbrzychu. Obecnie za oświetlenie uliczne Gmina płaci około 2 milionów złotych rocznie.
Po wymianie oświetlenia oszczędności powinny sięgać 30-40 procent - mówi Bogusław Rogiński.

Przedstawiciel WFOŚiGW – Jerzy Ignaszak – nie kryje zadowolenia, że Wałbrzych idzie w kierunku ochrony środowiska.
- Pamiętam Wałbrzych z lat 80., kiedy był zaliczany do najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Teraz systematycznie ta sytuacja ulega poprawie i ta niechlubna przeszłość idzie w zapomnienie – mówi Ignaszak.

Robert Gawlik, dyrektor Tauron Wałbrzych, chwiali sobie współpracę z Gminą i uważa ją za modelową.
- Ta nasza współpraca może być przykładem dla innych samorządów, jak powinny przebiegać rozmowy między Gminą a Tauronem – mówi Robert Gawlik. – Czeka nas w najbliższych kilkunastu miesiącach wiele pracy w związku z realizacją tego projektu, ale jestem pewien, że podołamy wyzwaniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group