Piątek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 4771
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: "Carmen" symfonicznie

Czwartek, 23 maja 2024, 6:32
Autor: red
Wałbrzych: "Carmen" symfonicznie
Fot. Mikołaj Kołodziejczyk
Koncert zatytułowany „Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem" to propozycja Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu na najbliższy piątek 24 maja 2024. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej dyrygować będzie Wojciech Rodek, a jako soliści wystąpią: skrzypaczka Dorota Graca–Kosek oraz altowiolista Artur Rozmysłowicz. Bilety na ten koncert zostały już wyprzedane.

Głównym punktem programu będzie suita „Carmen", oryginalnie skomponowana przez Georgesa Bizeta, którą Rodion Szczedrin niejako napisał na nowo specjalnie dla swojej żony, primabaleriny moskiewskiego Teatru Bolszoj. Wykonana zostanie również Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, dzieło równie znane, co tajemnicze. Chociaż stanowi ona szczytowe osiągnięcie kompozytora w tym łączącym cechy koncertu i symfonii gatunku, niewiele wiadomo o genezie jej powstania. Jedynie skromna instrumentacja orkiestry charakterystyczna dla okresu salzburskiego w twórczości Mozarta może wskazywać, że powstała ona na bieżące potrzeby tamtejszej orkiestry dworskiej.

Dyrygentem koncertu „Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem" miała być Agnieszka Duczmal, która jednak ze względu na swój stan zdrowia nie będzie mogła przyjechać do Wałbrzycha. Za pulpitem dyrygenckim zastąpi ją Wojciech Rodek, który prowadził już Orkiestrę Filharmonii Sudeckiej w listopadzie ubiegłego roku. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie uzyskał również stopień doktora sztuki. W 2020 roku otrzymał habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2022 roku, na zaproszenie Columbia Artists Music, odbył tournée po Stanach Zjednoczonych z udziałem The Polish Wieniawski Philharmonic Orchestra dyrygując 30 koncertami w 17 stanach. W repertuarze znalazły się dzieła wielkiej klasyki światowej oraz muzyka polska, m.in. dzieła Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Stanisława Moniuszki.

Dorota Graca-Kosek jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, absolwentką Akademii Muzycznej im. J. I. Paderewskiego w Poznaniu. Dotychczas współpracowała między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego, Euskadiko Orkestra Basque National Orchestra w San Sebastian, Allegria di Vitta, Baltic Neopolis Orchestra czy Inter Camerata. Wałbrzyska publiczność może znać ją również jako członkinię orkiestry smyczkowej K. O. S. w Zamku Książ.

Artur Rozmysłowicz na stałe związany jest z Orkiestrą Symfoniczną NFM jako prowadzący grupę altówek, jest też członkiem zespołu Lutosławski Quartet. Występował w większości krajów Europy, Azji i obu Ameryk, wielokrotnie gościł na festiwalach muzycznych, takich jak: Warszawska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Ensemble, Wratislavia Cantans, Festiwal Beethovenowski, Jazztopad, Pacific Music Festival, Paxos International Music Festival, Muzyka na Szczytach, Chopin i jego Europa.

24.05.2024, piątek, godz. 19:00

Wałbrzych, Filharmonia Sudecka

Koncert symfoniczny – Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364

Georges Bizet/Rodion Szczedrin Suita Carmen

Wykonawcy:

Wojciech Rodek – dyrygent

Dorota Graca-Kosek – skrzypce

Artur Rozmysłowicz – altówka

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Repertuar Filharmonii Sudeckiej: www.filharmoniasudecka.pl

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
25%
Złości
1
25%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group