Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 5591
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chcą usunąć pomnik

Czwartek, 28 kwietnia 2022, 8:20
Aktualizacja: 8:23
Autor: red
Wałbrzych: Chcą usunąć pomnik
Fot. red
– Przesłałem do Biura Rady Miejskiej Wałbrzycha oraz prezydenta Romana Szełemeja projekt uchwały: Apel w sprawie usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego żołnierza. Projekt ten złożyłem w imieniu Klubu Radnych PiS Rady Miejskiej Wałbrzycha. Przypominam też, że na początku marca złożyłem interpelację w tej sprawie, a odpowiedź podpisana przez Prezydenta Wałbrzycha, jego publiczne wypowiedzi, wskazują na brak z jego strony woli podjęcia decyzji zgodnej z obowiązującym prawem i usunięcia wspomnianego wyżej pomnika – mówi Jerzy Langer, przewodniczący Klubu Radnych PiS RM Wałbrzycha.

Złożony w Biurze Rady Miejskie projekt został wysłany też do wiadomości Adama Siwka - Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN oraz Wojewody Dolnośląskiego - Jarosława Obremskiego.

Apel

w sprawie zobowiązania Prezydenta Miasta Wałbrzycha do podjęcia w trybie pilnym działań dotyczących usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego żołnierza usytuowanego przy ul. Zacisze w Wałbrzychu

Rada Miejska Wałbrzycha w oparciu o postanowienia art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz.U. 2018 poz. 1103 z późn. zmianami), zobowiązuje Prezydenta Miasta do podjęcia w trybie pilnym działań dotyczących usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika sowieckiego żołnierza usytuowanego przy ul. Zacisze w Wałbrzychu. Przedmiotowa ustawa w sposób jednoznaczny definiuje m.in. jakie pomniki, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki podlegają usunięciu z przestrzeni publicznej. Za podlegające usunięciu ustawodawca uznał pomniki odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób taki ustrój propagujące. Ustawa nie ma zastosowania wobec pomników znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

Pomnik sowieckiego żołnierza został usytuowany przy ul. Zacisze w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W prawdzie pomnik ten znajduje się w pobliżu cmentarza radzieckiego, ale nie jest usytuowany na jego terenie. Oznacza to, że pomnik ten powinien być zgodnie z prawem usunięty z przestrzeni publicznej już do 31 marca 2018 roku.

Biorąc powyższe pod uwagę, Rada Miejska zobowiązuje Prezydenta Miasta do bezzwłocznego wywiązania się z ustawowych obowiązków.

Od redakcji:

W związku z komentarzami wzniecającymi przez komentujących nienawiść na tle narodowościowym oraz stosowanie podżegania do wojny możliwość komentarzy zostaje zablokowana.

Twoja reakcja na artykuł?

78
52%
Cieszy
9
6%
Hahaha
1
1%
Nudzi
3
2%
Smuci
17
11%
Złości
43
28%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group