Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 3663
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chcą wyjaśnień

Sobota, 18 kwietnia 2020, 10:16
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 kwietnia 2020, 8:12
Autor: red
Wałbrzych: Chcą wyjaśnień
Fot. red
Poseł Krzysztof Śmiszek wraz z grupą posłów Lewicy podjął interwencję w sprawie reakcji wałbrzyskiej Policji na działania Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt.

Działacze Inspektoratu podjęli swoje działania po uzyskaniu informacji, że członkowie jednej z rodzin w Wałbrzychu znęcają się fizycznie, a także seksualnie nad domowymi zwierzętami. W reakcji na działania Inspektoratu wałbrzyska Policja zawnioskowała do lokalnego SANEPID-u o ukaranie działaczy w związku... ze złamaniem przepisów o zakazie przemieszczania się.

Posłowie Lewicy (Krzysztof Śmiszek, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Wiesław Szczepański - Przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, Monika Pawłowska, Robert Obaz) zwrócili się do Mariusza Kamińskiego - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wyjaśnienie sprawy.

Mariusz Kamiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Szanowny Panie Ministrze,

W dniu 13 kwietnia 2020 r. Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt (dalej „Inspektorat”) -uznana i doświadczona organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony praw zwierząt doznających przemocy podjął interwencję w jednym z lokali mieszkalnych w Wałbrzychu.

Podstawą do podjęcia interwencji były publikowane w mediach społecznościowych drastyczne filmy obrazujące stosowanie aktów sadystycznej przemocy wobec psów i kota. Przed interwencją sąsiedzi rodziny, w której dochodziło do przemocy, powiadomili również Inspektorat o podejrzeniu stosowania aktów zoofilii wobec zwierząt przez małoletnich.

Interwencja prowadzona była wobec rodziny objętej obligatoryjną kwarantanną, z zachowaniem wszelkich środków ochrony biologicznej. O aktach przemocy wobec zwierząt przed interwencją Inspektorat informowane były inne organy -tj. kurator sądowy oraz dzielnicowy, jednak nie podjęli oni żadnych działań.

Czynności zostały zakończone odbiorem dwóch psów i kota w trybie administracyjnym (art. 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt). Podczas interwencji potwierdzone zostały informacje dotyczące stosowania wobec zwierząt aktów przemocy seksualnej.

W dniu 16 kwietnia 2020 r. z Inspektoratem skontaktował się pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu, który poinformował, że Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu złożyła do tej instytucji wniosek o wymierzenie działaczom Inspektoratu odbierającym zwierzęta administracyjnej kary pieniężnej w związku z naruszeniem zakazu przemieszczenia się.

W związku z powyższym, prosimy o odpowiedzi na następujące pytania:

1.Jaka była podstawa prawna wnioskowania o wymierzenie kary pieniężnej działaczom organizacji pozarządowej, którzy działali w imię dobra wyższego (ochrona zwierząt przed okrutną przemocą)?

2.Czy istnieją jakiekolwiek wytyczne dla funkcjonariuszy Policji dotyczące sposobu wymierzania kar za naruszenie zakazu przemieszczania się w obowiązującym stanie epidemii?

3.Dlaczego funkcjonariusz Policji -dzielnicowy, który był wcześniej powiadomiony o aktach sadystycznej przemocy wobec zwierząt, nie podjął stosowanych działań?

4.Czy Komendant Główny Policji wydał jakiekolwiek zalecenia/wskazówki podległym sobie służbom w odniesieniu do podejmowania działań dotyczących przeciwdziałania przemocy wobec zwierząt w warunkach epidemii.

Twoja reakcja na artykuł?

12
28%
Cieszy
0
0%
Hahaha
4
9%
Nudzi
2
5%
Smuci
4
9%
Złości
21
49%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group