Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 4037
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chcą wzbogacić ofertę

Sobota, 19 lutego 2022, 9:51
Autor: red
Wałbrzych: Chcą wzbogacić ofertę
Fot. WOK Wałbrzych
Kultura łączy Polaków i Czechów. WOK walczy o dofinansowanie na międzynarodowy projekt.

Wałbrzyski Ośrodek Kultury od lat współpracuje z instytucjami z czeskiego Hradec Králové. Tak jest także tym razem. WOK walczy o wsparcie dla kolejnego projektu w ramach naboru Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. To szansa na pozyskanie 20 tysięcy euro, a tym samym wzbogacenie oferty wydarzeń wałbrzyskiej instytucji kultury.

- Kilka projektów w ramach, których odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń już za nami. Organizowaliśmy je po obu stronach granicy, w Wałbrzychu i w Hradec Králové – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.

Do tej pory ośrodek współpracował głównie z hradeckim ośrodkiem Adalbertinum. Teraz WOK przygotował wspólny projekt z nowym partnerem, którym jest Centrum Uměleckých Aktivit Hradec Králové.

„Zbliżamy kulturalnie” to projekt, który zakłada cykl wydarzeń zaplanowanych na druga połowę bieżącego roku.

- To doroczny festiwal sztuki. Swoje pracownie, także dla mieszkańców Wałbrzycha, otworzą artyści z Hradec Králové, a dla tych, którzy nie będą mogli wyjechać planujemy transmisje online. Chcemy, aby nasz Dolnośląski Festiwal Ognia miał charakter międzynarodowy. To wydarzenie dużej rangi, zaprosimy artystów z Czech na pokazy kuglarskich grup – wylicza dyrektor ośrodka.

Rangę międzynarodową dzięki wspólnemu projektowi ma zyskać także festiwal Bluesowy Wałbrzych. WOK chce zaprosić trzy zespoły bluesowe, w tym jeden z Czech.

- Kolejny z naszych pomysłów to festiwal filmowy Cinema Open. Festiwal organizowany w Hradec Králové i w Wałbrzychu, dla nieprofesjonalnych i niekomercyjnych twórców z obu krajów. To będzie konkurs, pokaz konkursowych filmów, ale także część warsztatowa – dodaje Buzarewicz.

W planach jest także plener fotograficzny, który zakończy się wystawą w Wałbrzychu i Hradec Králové. Zdjęcia, które powstaną w ramach tego wydarzenia mają przedstawiać uroki obu miast. Pod koniec roku mogłyby być zorganizowane także warsztaty mydlarskie czy świąteczne.

Wartość całego projektu została oszacowana na ponad trzydzieści tysięcy euro. Do Wałbrzycha miałoby trafić blisko dwadzieścia tysięcy euro.

Wniosek został już złożony. W ciągu kilku tygodni dowiemy się, czy projekt Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury może liczyć na wsparcie. Projekt w całości został przygotowany przez pracowników miejskiej instytucji kultury, przy ogromnym wsparciu Martiny Erbsovej, dyrektor Centrum Uměleckých Aktivit oraz Sebastiana Pacyny, z Regionalnego Punktu Kontaktowy w Wałbrzychu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

2
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
33%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group