Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 4657
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Chcą ZAZ–u dla niepełnosprawnych

Poniedziałek, 8 lipca 2013, 16:55
Autor: red
Wałbrzych: Chcą ZAZ–u dla niepełnosprawnych
Fot. red
Fundacja im. De Gaulle'a chce uruchomić w Wałbrzychu Zakład Aktywności Zawodowej dla ok. 60 osób niepełnosprawnych posiadających znaczny stopień niepełnosprawności.

Przede wszystkim zajmować się będzie on: call center (obsługa telefoniczna klientów, badania marketingowe, itp), e-księgowość, digitalizacja danych, pozycjonowanie stron internetowych, tworzenie serwisów tematycznych.
- Planujemy uruchomienie ZAZ-u w okolicach pl. Grunwaldzkiego w Wałbrzychu - jest to związane z dostępnością tego miejsca praktycznie z każdego miejsca Miasta Wałbrzych oraz Powiatu Wałbrzyskiego – mówi Krzysztof Gajewski.

Aktualnie Fundacja realizuje projekt finansowany z PO KL dla 30 osób niepełnosprawnych, którego celem jest nauka obsługi komputera oraz nauka obsługi programu Symfonia (wszelkie informacje nt. projektu: http://fachowcyict.pl). Pomysł stworzenia takiego właśnie ZAZ-u wyszedł od beneficjentów poruszających się na wózkach inwalidzkich, którzy bardzo często posiadają średnie lub wyższe wykształcenie, a dla których rynek pracy niestety nic nie oferuje. To właśnie te osoby wskazały problem, że jeżeli pojawi się jakakolwiek oferta pracy dla osób niepełnosprawnych, to w większości przypadków dotyczy sprzątania, gotowania lub prania, całkowicie pomijając ich aspiracje i doświadczenie zawodowe.
- Dlatego też postanowiliśmy stworzyć coś innego, coś co będzie odpowiadać na potrzeby tych ludzi. Naszą intencją jest stworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w obszarze szeroko rozumianej ICT, dlatego też nasza oferta skierowana jest przede wszystkim do osób sprawnych intelektualnie - wynika to ze specyfiki pracy (na terenie Wałbrzycha już funkcjonują trzy Warsztaty Terapii Zajęciowej i dwa Domy Samopomocy których oferta jest skierowana przede wszystkim do osób z deficytami intelektualnymi) – dodaje Krzysztof Gajewski.

W ramach ZAZ osoby niepełnosprawne będą pracowały do ok. 80% podstawowego czasu pracy. Wynagrodzenie będzie również na poziomie ok. 80% najniższego wynagrodzenia - to pozwoli osobom niepełnosprawnych posiadającym świadczenia np. z ZUS na ich całkowite zachowanie. Nasze państwo pozwala to na przekazanie całości wypracowanego przez ZAZ zysku na potrzeby osób niepełnosprawnych. Przekazywane wsparcie zależne jest od indywidualnych potrzeb. Może to być wsparcie mieszkaniowe, rehabilitacyjne, dopłata do leków, zakup potrzebnego sprzętu, itp. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na zatrudnienie na ok. 12 lat, na podstawie umowy o pracę. Projekt skierowany jest do niepełnosprawnych mieszkańców Subregionu Wałbrzyskiego (dawne woj. Wałbrzyskie).

Wszelkie informacje znajdują się również na naszej stronie internetowej: www.zaz-walbrzych.org. Na stronie tej znajduje się również karta zgłoszeniowa do projektu ZAZ.

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group