Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1852
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ciekawa inicjatywa

Wiadomości: REGION, Boguszów-Gorce/Wałbrzych/Szczawno-Zdrój
Sobota, 12 września 2020, 10:53
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2020, 8:12
Autor: red
Fot. Michał Foryś/facebook
– Przez ostatnie kilka miesięcy przygotowywałem coś, co z całą pewnością uszczęśliwi niejedną osobę, a dziś można już odsłonić rąbka tajemnicy i podzielić się z Państwem całością pomysłu – mówi radny Rady Miejskiej Boguszowa–Gorc Michał Foryś.

Na specjalne zaproszenie w Boguszowie-Gorcach pojawił się przedstawiciel firmy blinkee.city - elektryczne skutery i hulajnogi dostępne za pomocą aplikacji mobilnej w Waszych telefonach!
- Czy pomysł ma sens? Oczywiście, że TAK! Oprócz świetnej rozrywki dla mieszkańców w różnym wieku, zyskujemy: ekologiczny transport - mniej spalin, atrakcję turystyczną, możliwość wprowadzenia rozwiązań stosowanych w dużych miastach - np. Uber Eats = nowe miejsca pracy, docieranie do miejsc mniej skomunikowanych - np. Góra Dzikowiec - informuje radny Foryś.

Klub Radnych wnioskować będzie o to, aby program skuterów oraz hulajnóg w systemie pilotażowym (dwa miesiące - październik i listopad) mógł wystartować jeszcze w tym roku, natomiast w projektach do budżetu na rok 2021 radni z tego klubu złożą wniosek, aby zabezpieczyć środki i aby mieszkańcy mogli cieszyć się skuterami oraz hulajnogami przez cały rok.

W spotkaniu wziął udział Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju - Michał Broda oraz przedstawiciel działu marketingu Miasta Wałbrzych - wszystko po to, aby stworzyć sieć trzech miast i aby mieszkańcy tych trzech miast mogli wsiąść na skuter (czy też hulajnogę) w Boguszowie-Gorcach i swobodnie pojechać do Szczawna-Zdroju czy Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

12
60%
Cieszy
5
25%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
5%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~LOL 12-09-2020 12:32
Słabo to widzę. W dużych miasta elektryczne hulajnogi i skutery są głównie w centrach, gdzie jest odpowiednie zagęszczenie osób, głównie młodych (40+ rzadko tym jeżdżą, a 50+ w ogóle). Do tego teren górski i bardzo rozległy, nieodpowiedni dla małych pojazdów elektrycznych oraz wysoka cena za wynajem, szczególnie w rejonie, gdzie od kilkudziesięciu lat różnica kilku złotych w kieszeni oznacza być albo nie być. Poza tym takie pojazdy są przeznaczone dla średnich dystansów do 2 km, żeby jak najwięcej jedna osób mogło skorzystać z jazdy na jednym ładowaniu, a np. ze Szczawna pod Dzikowiec jest kawałek. BTW, większość firm oferujących elektryki na wynajem utrzymuje się z kolejnych transzy inwestorskich lub dotacji państwowych. Jak cena prądu skoczyła o parę procent, to Vozilla wyparowała. :-) Chyba chodzi tutaj o kolejny skok na pieniądze podatników, bo jest to częsty model "współpracy" w zakresie regularnych przelewów z kasy miejskiej na konto firmy wynajmującej. To czy są użytkownicy jest drugorzędne. :-) Liczy się PR miasta i zysk firm. Polecam taki sprzęt do użytku prywatnego. Jeśli ktoś ma do 5 km regularnych dojazdów po dobrej nawierzchni i może podładować aku w pracy, to warto się zainteresować, bo szybko się zwróci w porównaniu z samochodem/autobusem. Tylko nie trzymać w domu, bo nie zdążycie ucieć, jak wywali bateria. ;-)
~Agata 12-09-2020 14:21
do: ~LOL (12:32)
Nie zgodzę się z komentarzem wyżej :) U Nas skutery są już 2/3 rok. Miasto wielkości Boguszowa, a skutery są tez rozstawione na wsiach. Trzeba mieć szczęście, żeby spotkać stojący skuter. Korzystają z niego młodzi- wybierając się do znajomych, starsi- wyjeżdżając do pracy( parkingi zostały wyznaczone koło dużych zakładów pracy, szok, MOSiRu, Urzędów Miasta, czyli tam, gdzie często trzeba dojechać). Korzystamy ze skuterów wybierając się na krótkie przejażdżki. Miasto nie bankrutuje- wręcz zarabia na tym :) Nikt niczego nie niszczy, bo łatwo namierzyć osobę, która niewłaściwie użytkowała pojazd. Nie ma problemów na drogach. Nie wiem dlaczego nie chcecie skorzystać z tego co niesie ze sobą XXI wiek :)- to nie gruzie, to ułatwia życie.
~LOL 12-09-2020 19:42
do: ~Agata (14:21)
Z opisu wnioskuję, że to małe (i z pewnością urocze) miasteczko jest raczej w okolicach Zurichu niż pod Nowosybirskiem? :-) Nie ma takiego miasta (w Polsce), które zarabiałoby na wynajmie epojazdów we współpracy z zewnętrzną firmą. Kluczem jest wypełnianie przez taką flotę pojazdów białych plam komunikacji miejskiej lub stanowienie dla niej alternatywy ze względu na jej niewydolność (korki). Jeśli ktoś chce pojeździć hulajnogą po Szczawnie, to ok., ale jeśli dalej, to tylko nyska/autobus. Wiem, że na początku to jest szoł, ale po ochłonięciu dochodzi się do wniosku, że regularne korzystanie z takiej oferty jest zwyczajnie zbyt drogie. Nikt racjonalnie myślący nie dojeżdża regularnie taksówką do pracy, bo nawet prywatny samochód jest tańszy w długiej perspektywie.
~Michał Foryś 12-09-2020 23:04
do: ~LOL (19:42)
Uuuu, jest i znawca życia! Uwaga: czy 2,90 PLN za 10 minut użytkowania to dużo? :)
~Pytanie 13-09-2020 19:54
do: ~Michał Foryś (23:04)
A w 10 minut to gdzie można dojechać? Ile czasu potrzeba, aby taką hulajnogą lub skuterem dojechać np. z rynku w Boguszowie na Dzikowiec>
~Agata 12-09-2020 23:32
do: ~LOL (19:42)
Zapraszam do Ostrowi Mazowieckiej, najlepiej zobaczyć coś na własne oczy i dopiero odnieść się do pewnych rzeczy. Szał trwa kilka lat i miasto nie wycofuje się ze skuterów. Wręcz przeciwnie- firmy dopłacają swoim pracownikom do tego typu transportu. Powołując się na ekologię- mądrze dziejący Radni są w stanie uzyskać środki z dof. Unijnych na działanie na rzecz ekologii. Naprawdę warto wyjść z bunkru, Wojna się skończyła i Świt idzie do przodu :)
~Księgowy 13-09-2020 8:18
do: ~Agata (23:32)
Akurat co do ,, środków unijnych" to każdy kto zna mechanizm ich działania wie ,że kraj który je otrzymuje, zostaje w ostatecznym rozrachunku wydrenowany finansowo oraz z innych aktywów na rzecz gospodarek Niemiec i Francji. Wojna przeciwko Polakom i Słowianom w ogóle się nie skończyła ponieważ od momentu wstąpienia tych krajów do UE występuje w nich znaczna depopulacja.To jest realizacja innymi metodami hitlerowskiego planu ,,Generalplan Ost".Potwierdzaja go tzw.Zeszyty oświęcimskie" dostępne na stronie Komisji do badania zbrodni Hitlerowskich . Z tego planu usunięto jedynie podbudowę rasistowska, choć bezkarny rasizm w stosunku do Słowian ma się dobrze w Europie Zachodniej.Potwierdzi to większość uchodźców ekonomicznych z Polski czy Słowacji .Zachod się nawet śmieje z pojęcia,,Europa srodkowa", dla nich jest jedynie ,,Osteuropa" czyli wschodnia. Jednak wrodzona naiwność Słowian w dobrą wolę,,zachodu"czego pani jest przykładem sprawia że raz za razem pelnimy historycznie rolę ofiar.
~LOL 13-09-2020 9:13
do: ~Agata (23:32)
Słowem-kluczem jest wspomniana powyżej "dopłata" - magistrat dostaje dopłatę z unii, którą następnie dopłaca firmie wynajmującej. :-) Nieważnym jest, ile kosztuje przejazd. Istotnym jest czy miasto dopłaca firmie wynajmującej (w zasadzie ile, bo dopłaca na pewno). Dlaczego punkt wynajmu/stacja rowerów jest zawsze przy ratuszu? Bo chodzi o wizerunek bycia "zielonym" lub "zdrowym". Tłumaczyć można długo, ale sens istnienia - taki, żeby jak najwięcej ludzi korzystało z e-pojazdów - jest tylko w zatłoczonych centrach miast z odpowiednim zagęszczeniem ludności. O, ile pamiętam, to Wałbrzych, ze względu na położenie i historię, nie ma i nie będzie miał ścisłego centrum. Cały pomysł to zwyczajny efekt urzędniczego braku myślenia, umotywowanego koniecznością pokazania, że "coś się robi" (wybory...). Twierdzenie, że będzie to atrakcja turystyczna (sic!) albo środek transportu dla dostawców posiłków (zobaczcie np. we Wrocławiu, kto się tym zajmuje i czym jeżdzi...) tylko to potwierdza. A żeby było łatwiej dojechać pod Dzikowiec, to radni z B-G powinni byli pomyśleć 10 lat temu, żeby wybudować tam przystanek kolejowy. I tyle w temacie.
~Michał Foryś 13-09-2020 14:07
do: ~LOL (9:13)
Człowieku, o czym Ty piszesz... Świat idzie naprzód, a Ty chcesz ludzi koleją wozić? Hahahaahha! Zaraz będziemy na dronach latać!
~Vvv 13-09-2020 16:38
do: ~Michał Foryś (14:07)
Widać głupotę panie radny. Kolej wraca do łask. Ktoś wysiądzie z nyski czy autobusu i wsiądzie na hulajnogę żeby na Dzikowiec jechać buahaha lepszego dowcipu nie słyszałem. Może narty biegowe na każdym przystanku? A i jeszcze jedno pewnie te skuterki tylko w Boguszowie będą stały
~Jarek 14-09-2020 11:17
do: ~Michał Foryś (14:07)
Rodzinę z dziećmi też Pan hulajnogą przewiezie Panie radny? A w deszczowy jesienny dzień lub zimą?
~Jarek 14-09-2020 10:56
do: ~Agata (14:21)
To teraz konkretne pytanie. W jaki sposób miasto zarabia na wypożyczaniu skuterów mieszkańcom na minuty skoro nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie? Podatki odpadają bo spółka zarejestrowana jest daleko stąd.
~LOL 14-09-2020 12:11
do: ~Jarek (10:56)
W żadnym takim przypadku nie ma mowy o wpływach do kasy miejskiej. Np. Wrocław co roku wypłaca kilka milionów zł niemieckiemu Nextbike, żeby użytkownicy mieli pierwsze 20 minut jazdy za darmo. Do tego trzeba doliczyć środki na współpracę ze strony miasta (odpowiedzialni urzędnicy, lokalny portal WWW, serwer, specjaliści, itp.). Powyżej 20 minut kasa zaczyna lecieć do Niemiec, a magistrat może powiedzieć, że u nas też jest jak w Szanghaju czy innym Vancouver. :-) Do tego podstawowa rzecz: trzeba mieć po czym jeździć. Skuterek da radę po niedziurawej jezdni, ale na hulajnogę nadaje się w Wałbrzychu tylko DDR wokół Podzamcza i na Kozicach. :-)
~Ksiegowy 12-09-2020 15:40
Czemu nie, pod warunkiem jaki zauważył przedmówca- zadnego drenażu kasy miejskiej co będzie trudne do upilnowania. Poza tym należy odbyć próby efektywności tych pojazdów w górskim terenie, bo przykładowo mimo mojego zainteresowania nikt mi jak do tej pory nie zagwaratował ze taki skuter da pod górę rade np. Wjazd na Wzgórze ulanskie czy Giedymina plus powrót parę km do domu. Na płaskim terenie sprawdza się toto, i owszem.
~Michał Foryś 12-09-2020 16:33
do: ~Ksiegowy (15:40)
Testy były wczoraj najbardziej stromych ulicach Boguszowa - sprzęt daje sobie bardzo dobrze rade :)
~Ksiegowy 12-09-2020 19:16
do: ~Michał Foryś (16:33)
Jak tak,to fajnie, to sam u was spróbuję.
~LOL 12-09-2020 19:44
do: ~Ksiegowy (15:40)
Spokojnie wjedziesz nawet na Chełmiec, ale nie licz na powrót do domu, chyba że masz cały czas z górki. ;-)
~Agata 12-09-2020 23:34
do: ~LOL (19:44)
Całe szczęście nie chcesz zdobywać szczytu Rys tylko Chełmiec tym skuterem.
~olo 13-09-2020 17:47
Jak ekologia to lepsze są konie z Książa ,,wierzchem ,, zajedzie sie wszędzie a te skutery może jeszcze ,a hulajnoga to dobra do zabawy i piaskownicy
~Michał Foryś 14-09-2020 16:42
do: ~olo (17:47)
,,Cudowne rozwiązanie! Zamęczyć konie bo komuś się nie chce chodzić...
~Olo 13-09-2020 20:13
A co na to Wałbrzych. Trzy lata temu obiecywał pan Prezydent wypożyczalnie rowerów. Biedniejszy Strzegom już ma rowery.
~Barbara 13-09-2020 20:31
Kiedy wybory?!!!! Czy Pan Komisarz, czy też wojewoda lub ten zatroskany mieszkaniec co złożył protest wyborczy biorą mieszkańców na przeczekanie?
~fan Romka 13-09-2020 21:08
Szełemej zrobi wam hulajnogi za darmo. Będziecie po...ać nimi na strefe.
~Ksiegowy 13-09-2020 22:16
do: ~fan Romka (21:08)
Nie pisz i nie podpowiadaj! Cicho! Car popełni największą głupotę za największy jaki można kredyt,jak tylko wyczyta ze jest postępowa i eko! Jeszcze ma wiele gruntów do zastawienia w parabankach a obligacje gminne to na gwizdniecie mu wydrukuja. Potem będzieta spłacać nie chodząc do pozamykanych szpitali z których uciekli lekarze. Tak będzie on generowal wartość dodaną.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group