Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 5083
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Ciężki zimowy czas dla zwierząt

Czwartek, 16 lutego 2012, 10:04
Aktualizacja: 13:22
Autor: Anna Błaszczyk
Wałbrzych: Ciężki zimowy czas dla zwierząt
Fot. Anna Błaszczyk
W schronisku przy ul. Władysława Łokietka w Wałbrzychu znajduje się około 170 psów i prawie 20 kotów. W ten zimowy i ciężki czas czekają na nasze wsparcie i dobre serce.

Cierpienie bezbronnych zwierząt jest skutkiem nierozważnych ludzkich działań. Egoistyczni właściciele czworonogów przywiązują swoich pupili do bramy schroniska. Najczęściej wtedy, gdy jest ono już zamknięte.

Takie zachowania mogą być katastrofalne w skutkach. Szczególnie, gdy zwierzęta są przerzucane przez wysokie ogrodzenie schroniska lub wyrzucane z pędzącego samochodu. Opisane przypadki skutkują licznymi złamaniami i wewnętrznymi obrażeniami zwierząt. Rekonwalescencja i powrót do zdrowia trwają zwykle bardzo długo.
- Zdarza się tak, że zwierzaki nie wytrzymują 14-dniowego okresu kwarantanny, bo z tęsknoty za właścicielem nie przyjmują pokarmu - dodaje Katarzyna Borowska, pracownik administracyjny schroniska.

Szczeniaki podrzucane są również w przyciasnych kartonach. Cichy skowyt wydobywający się ze śmietnika, niejednokrotnie jest sygnałem dla przechodnia. Dźwięk usłyszany w porę, może być ocaleniem, ale w większości przypadków pomoc przychodzi za późno. Brak tlenu i wychłodzenie to bezpośrednie przyczyny śmierci, której można było uniknąć.

Długość życia psa wynosi przeciętnie 15 lat. Ludzie decydujący się na adopcję czworonoga często o tym zapominają. Schorowane psy, wymagające szczególnej opieki, oddawane są do schroniska. Nie liczy się ich wieloletnie poświęcenie i szczere oddanie. Kochany wcześniej pupilek zostaje uprzedmiotowiony do kategorii zabawki.

Do schroniska trafiają również młode pieski. Zostają oddane ze względu na szkody, jakie wyrządziły w domu. Wystarczy odpowiednio przeszkolić psa, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Czworonoga trzeba wychowywać tak jak dziecko. Precyzyjnie określać granice i reguły postępowania.

Właściciele psów w dalszym ciągu zbyt mało czasu poświęcają dla swoich pupili.
– Ważne jest, aby wyprowadzać zwierzęta na spacer, a nie wypuszczać luzem, dbając jednocześnie o to, aby na obrożach były umieszczane numery telefonu właścicieli - podkreśla Katarzyna Borowska. - Takie rozważne postępowanie mogłoby znacznie uprościć cały proces poszukiwania opiekuna zaginionego pieska.

Bezdomne zwierzęta, pojawiające się na ulicy, są zgłaszane do schroniska przez osoby znajdujące się w bliskim sąsiedztwie.
– My możemy jeździć po takie zwierzęta, ale dobrze byłoby, gdyby były przywiązane. Jeżeli pies ucieknie, oznacza to pusty przebieg dla nas i nieszczęście dla niego - mówi Katarzyna Borowska.

Jak możemy pomóc zwierzętom w schronisku przetrwać ten zimowy czas?

Katarzyna Borowska: Bezpośrednio do schroniska można przywozić karmę, kaszę, ryże, makarony. Gotujemy dla psów ciepłe posiłki, ciepłe zupy, a koty mają tylko karmę z puszek i suchą karmę. Prosimy o żwirek dla kotów i słomę dla piesków.

Czy można przekazać 1 % podatku jako pomoc dla zwierząt ze schroniska?

Katarzyna Borowska: Nie jesteśmy organizacją pożytku publicznego, nie mamy swojego numeru KRS, 1 % podatku nam się nie przekazuje. Jesteśmy jednostką budżetową, dlatego nie możemy mieć tego jednego procenta. Darowizny pieniężne można wpłacać na konto.

Jak wygląda i na czym polega wolontariat w schronisku?

Katarzyna Borowska: Wolontariat to głównie prace porządkowe, malowanie, robienie nowych bud i podestów.

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group