Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1851
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cmentarz żołnierzy radzieckich zostanie wyremontowany

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 12 marca 2013, 17:10
Aktualizacja: Środa, 13 marca 2013, 11:23
Autor: PAW
Fot. PAW
To już przesądzone. Strona rosyjska przeznaczy około miliona złotych na renowację cmentarza żołnierzy radzieckich w dzielnicy Gaj.

W dzielnicy Gaj istnieje cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej. Miejsce to jest zrujnowane i zniszczone. Cmentarz żołnierzy radzieckich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego szpitala dziecięcego na Gaju. Na cmentarzu chowano żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zmarli w pobliskim szpitalu, który w czasie II wojny światowej pełnił funkcję szpitala wojskowego. Jak podają źródła historyczne, na cmentarzu pochowano 534 żołnierzy (156 spośród nich nie ma ustalonej tożsamości). Na cmentarz prowadzi wąska droga. Na cmentarzu widać działalność złomiarzy, którzy ukradli elementy metalowe, m.in. bramę wjazdową, ogrodzenie. Do pierwszych aktów wandalizmu i kradzieży zaczęło tu dochodzić na początku lat 90. W przeszłości kilkakrotnie podnoszono kwestię remontu cmentarza, ale potrzebne na to są duże środki finansowe. Sytuacja zmieniła się, kiedy do Wałbrzycha przyjechał Ambasador Federacji Rosyjskiej Aleksandr Alekseev. Ta wizyta zaowocowała porozumieniem zawartym w sprawie dotyczącej renowacji cmentarza.

24 października 2012 roku w Zamku Książ odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Społecznej ds. renowacji cmentarza wojennego żołnierzy Armii Radzieckiej w Wałbrzychu z udziałem Alekandera Alekseeva. W spotkaniu uczestniczył też Władimir Tkaczew, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu oraz wicemarszałek Radosław Mołoń wraz z dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych UMWD Józefem Dymalskim.

Prace renowacyjne na wałbrzyskim cmentarzu ruszą prawdopodobnie w kwietniu i potrwają do listopada. Renowacji doczekają się mogiły zmarłych żołnierzy, odnowione zostanie też ogrodzenie.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group