Poniedziałek, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 2205
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czeka nas śmieciowa rewolucja

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 20 września 2012, 12:08
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2012, 10:02
Autor: PAW
Fot. PAW
Gmina Wałbrzych rozpoczyna akcję informacyjną mająca na celu przygotowanie mieszkańców miasta do zmian w systemie gospodarowania odpadami.

Dziś zainaugurowana została miejska akcja informacyjno-edukacyjna. Szeroko zakrojona kampania informacyjno-edukacyjna będąca pierwszym etapem "Rewolucji śmieciowej", ma na celu wskazanie konsekwencji znowelizowanej ustawy z 1 stycznia 2012 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców naszego miasta.
- Od 1 lipca 2013 roku w całym kraju zmienią się zasady gospodarowania odpadami – mówi prezydent Roman Szełemej. - My jako Gmina będziemy prowadzić akcje informacyjne po to, by mieszkańcy Wałbrzycha zaczęli świadomie segregować odpady.

Akcja edukacyjna ma polegać na sesjach edukacyjnych w szkołach, spotkaniach metodycznych z nauczycielami w wałbrzyskich szkołach, konkursach dla przedszkolaków, konkursach dla młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami oraz na opracowaniu instrukcji prawidłowego postępowania z odpadami.

Akcja informacyjna to z kolei uruchomienie strony: www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu uruchomienie punktu informacyjnego w Biurze Obsługi Klienta, spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, zarządcami nieruchomości, informacyjny list prezydenta Wałbrzycha do mieszkańców w styczniu 2013 roku z przypomnieniem najważniejszych elementów "rewolucji śmieciowej", w tym obowiązków, które spoczywają na mieszkańcach.

"Rewolucja śmieciowa" rozpocznie się zbiórką odpadów wielkogabarytowych "Wywalmy graty z chaty". W październiku mieszkańcy Wałbrzycha bezpłatnie będą mogli pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego, niepotrzebnych mebli, itp.
- Chcemy, by mieszkańcy naszego miasta odczuli, że w Wałbrzychu jest czyściej – mówi prezydent Szełemej. - Mam nadzieję, że ta nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami spowoduje, że znikną dzikie wysypiska śmieci, które są zmorą lasów, parków i skwerów.

Zgodnie z nową ustawą, odpady nie będą trafiać na wysypisko jako śmieci, lecz do ponownego przetworzenia (recyklingu) jako wartościowy surowiec. W rezultacie zapotrzebowanie na surowce naturalne ulegnie radykalnemu zmniejszeniu. Opłata za wywóz odpadów będzie dla wszystkich jednakowa i niezależna od ilości wytworzonych odpadów komunalnych. Premiowana będzie postawa ekologiczna – osoby segregujące odpady zapłacą niższe opłaty. Właściciele nieruchomości nie będą ponosić odpowiedzialności za gospodarkę odpadami w zakresie odbioru i dalszego ich sortowania. Zadanie przejdzie w gestię Gminy. Ogólny poziom recyklingu wzrośnie wskutek budowy regionalnych instalacji zagospodarowania odpadami.

Do obowiązku mieszkańców należy: wypowiedzenie dotychczasowej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku. Uchroni to nas przed podwójną opłatą. Od 1 lipca 2013 roku tylko i wyłącznie na rzecz Gminy będziemy płacić tzw. podatek śmieciowy. Należy złożyć deklarację ustalającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami według wzoru zatwierdzonego przez Radę Miejską. Wreszcie do naszych obowiązków należy także wyposażenie nieruchomości we właściwe pojemniki do zbiórki odpadów, w tym do zbiórki selektywnej.

Harmonogram akcji "Wywalmy graty z chaty":

1 października – Lubiechów, Poniatów
1 października – Nowe Miasto, Podgórze, Kozice, Rusinowa
4 października – Szczawienko
4 października – Stary Zdrój
8 października Piaskowa Góra
8 października – Sobięcin, Gaj, Śródmieście
11 października – Podzamcze
11 października – Konradów, Biały Kamień.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~,,, 20-09-2012 13:27
może wreszcie będzie porządek, te smieci na dzikich wysypiskach to według mnie robota mieszkańców prywatnych domków. Mieszkańcy bloków mają kontenery i płacą za wywóz śmieci w czynszu, a prywatny właściciel postawi 1 pojemnik i raz na m-c go opróznia zgodnie z prawem a reszta idzie do lasu i na dzikie wysypiska. Oczywiście nie mówię o wszystkich właścicielach prywatnych domów.
~szmaciarz 20-09-2012 14:42
Śmieci wywozić na Chełmiec a jesienne wiatry zadecydują o ich miejscu przeznaczenia.
~Bobo 20-09-2012 15:23
Śmieciowa rewolucja będzie polegać jedynie na tym, że mieszkańcy będą więcej płacić za wywóz śmieci.
~steve 20-09-2012 18:45
Utylizacja śmieci,sprzedaż energii,sprzedaż paliw,woda i ścieki dostarczają środków finansowych naszemu państwu.Czym słabszy budżet tym częstsze podwyżki i nagminne afery korupcyjne liczone w setkach milionów zł.Do kiedy będzie trwał ten cyrk?
~ao 20-09-2012 18:51
ale po co wydawać kase na akcje, informacje, szkolenia? wystarczy, ze bedzie wiecej kontenerów na różne odpady, moze jakis skup butelek,puszek, makulatury - biedni mieszkańcy wałbrzycha będą chetnie segregowac
~ja 20-09-2012 20:53
ustawa śmieciowa nie jest dobrze napisana, uderza przede wszystkim w gminy, które będą do całego interesu sporo dopłacać, bo nie wszyscy będą płacić podatek śmieciowy jak i nie płacą np. czynszów; gmina będzie egzekwować opłaty i dopłacać, błędne koło...
~ 20-09-2012 21:18
Szełemejku, powiedz lepiej cwaniaczku o ile zdrożeje wywóz śmieci !
~ 20-09-2012 21:33
Ja mieszkam w Anglii tutaj sa kosze na prawie wszystkie odpadki np brązowy jest dla plastkiow i szkla, niebieski dla makulatury,a czarny co nie mozna nic przetwozyc
~benkmen 20-09-2012 22:20
Dziwne to wszystko: Żabcia ma nowe rajstopy,a mój sąsiad "Dziesiona" pytał się mnie, czy może przy okazji wywalić z domu teściową, jako niepotrzebny grat.Myślę,że to zależy, na którym piętrze rozpocznie jej wywalanie i nie wiem , jak mu to podpowiedzieć, aby się dzielnicowy o tym nie dowiedział.
~~~~~~~ 21-09-2012 5:30
Pytanie jest nie o ile zdrożeje wywóz śmieci .Tylko KTO na tym zarobi ?
~ 21-09-2012 7:00
a gdzie walbrzych ma stacje recyklingu?
~księgowy 21-09-2012 11:02
bezdomni grzebiąc po śmietnikach wykonują 90% recyclingu metalu i papieru, tylko nie ma tego ujętego w eurostatystykach:)))
~ 21-09-2012 14:33
Jedną juz mamy - przy Małopolskiej :) rewolucje ...
~Fruzia pończoszanka 22-09-2012 9:35
benkmen powiedz to sąsiadowi "Dziesionie" po sąsiedzku,ale jak zapytam ja jak ty nie jesteś sąsiadem "Dziesiony" tylko "starą konfiturą" mimo nie najstarszego wieku,znajomą niejednego dzielnicowego.Wiem coś o tym
~ludorowski.janusz@gmail.com 21-02-2013 9:39
gdzie będą stały te kosze na śmieci . Mój ogródeczek przed domem ( mieszkania szeregowe) ma wymiar ok.2 m na 1 m i chciałbym by tam rosły kwiatki a nie kosze z odpadami . Gdzie mam wywalać te śmieci , które nie są segregowane? tych segregowanych jest 25 a drugich aż 29.Jeżeli będą śmieci tak pięknie segregowane to powinniśmy otrzymać pieniądze za materiały do recyklingu i jedynie zapłacić za wywóz a może i nie ?Chciałbym uzyskać odpowiedź .
~aleksandra 26-02-2013 17:07
W 1997 roku byłam w odwiedzinach u rodziny w Niemczech u nich już wówczas była segregacja śmieci, mieszkańcy mieli przed budynkami kolorowe pojemniki na odpady , oprócz tego każdy otrzymywał do domu foliowe worki na śmieci, oczywiście wszystkie,te akcesoria były dostarczane bezpłatnie,a u nas już wiadomo że za wszystko będziemy płacić my i mało tego opłaty za cala te akcje będą rosły w jeszcze większym tempie niż podatek od nieruchomości.SKĄD BRAĆ NA TO WSZYSTKO PIENIĄDZE ???
~jurus 7-03-2013 21:53
instrukcja się nie zgadza. Nie ma czarnych pojemników,tylko opis czego nie wolno wrzucać, kupa tego szkła zabronionego. A jakie te pojemniki bedą i gdzie będą stały, a jak w blokowiskach, w mieszkaniu 6 pojemników? Koloru niebieskiego,zóltego,zielonego.bialego,brązowego i czarnego, a pózniej podjedzie śmieciara i wszystko walną na pake. To jest segregacja na pokaz? A jakie ceny?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group