Środa, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 3156
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czeka nas śmieciowa rewolucja

Czwartek, 20 września 2012, 12:08
Aktualizacja: Piątek, 21 września 2012, 10:02
Autor: PAW
Wałbrzych: Czeka nas śmieciowa rewolucja
Fot. PAW
Gmina Wałbrzych rozpoczyna akcję informacyjną mająca na celu przygotowanie mieszkańców miasta do zmian w systemie gospodarowania odpadami.

Dziś zainaugurowana została miejska akcja informacyjno-edukacyjna. Szeroko zakrojona kampania informacyjno-edukacyjna będąca pierwszym etapem "Rewolucji śmieciowej", ma na celu wskazanie konsekwencji znowelizowanej ustawy z 1 stycznia 2012 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród mieszkańców naszego miasta.
- Od 1 lipca 2013 roku w całym kraju zmienią się zasady gospodarowania odpadami – mówi prezydent Roman Szełemej. - My jako Gmina będziemy prowadzić akcje informacyjne po to, by mieszkańcy Wałbrzycha zaczęli świadomie segregować odpady.

Akcja edukacyjna ma polegać na sesjach edukacyjnych w szkołach, spotkaniach metodycznych z nauczycielami w wałbrzyskich szkołach, konkursach dla przedszkolaków, konkursach dla młodzieży z atrakcyjnymi nagrodami oraz na opracowaniu instrukcji prawidłowego postępowania z odpadami.

Akcja informacyjna to z kolei uruchomienie strony: www.rewolucjasmieciowa.walbrzych.eu uruchomienie punktu informacyjnego w Biurze Obsługi Klienta, spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, zarządcami nieruchomości, informacyjny list prezydenta Wałbrzycha do mieszkańców w styczniu 2013 roku z przypomnieniem najważniejszych elementów "rewolucji śmieciowej", w tym obowiązków, które spoczywają na mieszkańcach.

"Rewolucja śmieciowa" rozpocznie się zbiórką odpadów wielkogabarytowych "Wywalmy graty z chaty". W październiku mieszkańcy Wałbrzycha bezpłatnie będą mogli pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego, niepotrzebnych mebli, itp.
- Chcemy, by mieszkańcy naszego miasta odczuli, że w Wałbrzychu jest czyściej – mówi prezydent Szełemej. - Mam nadzieję, że ta nowa ustawa o gospodarowaniu odpadami spowoduje, że znikną dzikie wysypiska śmieci, które są zmorą lasów, parków i skwerów.

Zgodnie z nową ustawą, odpady nie będą trafiać na wysypisko jako śmieci, lecz do ponownego przetworzenia (recyklingu) jako wartościowy surowiec. W rezultacie zapotrzebowanie na surowce naturalne ulegnie radykalnemu zmniejszeniu. Opłata za wywóz odpadów będzie dla wszystkich jednakowa i niezależna od ilości wytworzonych odpadów komunalnych. Premiowana będzie postawa ekologiczna – osoby segregujące odpady zapłacą niższe opłaty. Właściciele nieruchomości nie będą ponosić odpowiedzialności za gospodarkę odpadami w zakresie odbioru i dalszego ich sortowania. Zadanie przejdzie w gestię Gminy. Ogólny poziom recyklingu wzrośnie wskutek budowy regionalnych instalacji zagospodarowania odpadami.

Do obowiązku mieszkańców należy: wypowiedzenie dotychczasowej umowy z przedsiębiorcą odbierającym odpady najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku. Uchroni to nas przed podwójną opłatą. Od 1 lipca 2013 roku tylko i wyłącznie na rzecz Gminy będziemy płacić tzw. podatek śmieciowy. Należy złożyć deklarację ustalającą wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami według wzoru zatwierdzonego przez Radę Miejską. Wreszcie do naszych obowiązków należy także wyposażenie nieruchomości we właściwe pojemniki do zbiórki odpadów, w tym do zbiórki selektywnej.

Harmonogram akcji "Wywalmy graty z chaty":

1 października – Lubiechów, Poniatów
1 października – Nowe Miasto, Podgórze, Kozice, Rusinowa
4 października – Szczawienko
4 października – Stary Zdrój
8 października Piaskowa Góra
8 października – Sobięcin, Gaj, Śródmieście
11 października – Podzamcze
11 października – Konradów, Biały Kamień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group