Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 4779
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czy warto wybrać gotowy projekt domu?

Czwartek, 29 lipca 2021, 6:45
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Czy warto wybrać gotowy projekt domu?
Fot. użyczone
Budowa domu jest dużym wyzwaniem dla osób, które mają z tym pierwszy raz do czynienia, ale również dla doświadczonych inwestorów. Najważniejszy jest projekt, ponieważ to od niego zależy jaki będzie całkowity koszt budowy i jej czas.

Funkcjonalność budynku

Trzeba również wziąć pod uwagę estetykę budynku oraz jego funkcjonalność. Wybór projektu zależy przede wszystkim od osobistych wymagań i preferencji, a także od zasobności portfela. Wszystkie zalety gotowych projektów domów jednorodzinnych ciężko opisać w jednym zdaniu, ponieważ jest ich naprawdę sporo. Gotowe projekty są zdecydowanie tańsze od indywidualnych, a do tego czego się na nie znacznie krócej. Oczywiście wybierając indywidualny projekt można zaprojektować dom całkowicie według swoich potrzeb, a w tej materii nie istnieją żadne ograniczenia. Jednak drogo to kosztuje, ponieważ ceny takich projektów są z reguły kilka, a nawet kilkanaście razy droższe. Warto również zwrócić uwagę, że istotny jest wybór projektanta. Nietrafiona decyzja może generować dodatkowe koszty, których nie dało się przewidzieć wcześniej. Coraz więcej współczesnych inwestorów decyduje się na wybór gotowego projektu domu. Głównym powodem jest oczywiście cena. W przypadku indywidualnego projektu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 20-30 tysięcy.

Koszt gotowego projektu

Gotowy projekt kosztuje zaledwie 3-4 tysiące, więc jak widać różnica jest znaczna. Należy mieć na uwadze, że pieniądze, które uda się zaoszczędzić w ten sposób można potem wydać na inne rozwiązania, które przyczynią się do jeszcze tańszej eksploatacji. Przykładem takich nowoczesnych rozwiązań mogą być inteligentne systemy oraz energooszczędne technologie. Dużą zaletą gotowych projektów jest możliwość ich zakupu od ręki. Oznacza to, że od razu można obejrzeć wizualizacje i stwierdzić, które pasują najlepiej. Na indywidualny projekt inwestorzy muszą czekać nawet kilka miesięcy zanim otrzymują ostateczną wersję. Oznacza to, że można zaoszczędzić bardzo dużo czasu, który później może być wykorzystany do szybszego rozpoczęcia prac budowlanych. W przypadku projektu gotowego wszystko trwa krócej i dlatego można się zdecydowanie szybciej wprowadzić do nowego domu. W przypadku gotowych projektów ryzyko jest znacznie mniejsze. Należy zwrócić uwagę na fakt, że budowa domu z indywidualnego projektu jest nieprzewidywalna, ponieważ nigdy wcześniej podobna konstrukcja nie była stawiana. Czasami mogą pojawić się problemy, których nie dało się przewidzieć wcześniej. Niestety na etapie budowy ciężko jest już cokolwiek naprawić, ponieważ wszelkie poprawki powinny być nanoszone bezpośrednio na projekt jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Dokumentacja gotowego projektu

W przypadku gotowego projektu można również liczyć na lepszą jakość, ponieważ były już sprawdzane w realiach rzeczywistych. Dzięki temu systematycznie mogą być wprowadzane aktualizacje, które po czasie doprowadzają do perfekcji. Duże znaczenie mają także nowelizacje prawa budowlanego, które są regularnie implementowane do systemu polskiego prawa. Z tego powodu dokumentacje projektów gotowych podlegają ciągłym modyfikacjom, tak żeby były zgodne z obowiązującym prawem. Najważniejsze, żeby nie zawierała błędów i spełniała aktualne wymogi. Warto też dodać, że gotowe projekty umożliwiają tworzenie powiązanych z nimi wizualizacji oraz kosztorysów. Zdecydowanie łatwiej także przygotować zestawienie materiałów, które będą wymagane do budowy domu. Takie rozwiązanie sprawia, że można szybko oszacować jaki będzie całkowity czas budowy oraz w jaki sposób będą się kształtować ceny. Dzięki wizualizacji można zajrzeć do domu jeszcze przed wybudowaniem. Sprawia to, że znacznie łatwiej podjąć decyzję, czy planowany projekt w pełni spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Warto zwrócić uwagę na fakt, że projekty opracowane przez profesjonalnych architektów z reguły są bardziej przemyślane niż indywidualne propozycje. Jednocześnie nie każdy może pochwalić się dużą wiedzą na temat budownictwa i dlatego przygotowane projekty często odbiegają od wyobrażeń.

Wybór gotowego projektu

Projekty gotowe to domy, które już były wybudowane wiele razy. Oznacza to, że można je faktycznie zobaczyć i ocenić jak wyglądają w rzeczywistości. Są one opracowywane przez renomowane pracownie architektoniczne, w których pracują doświadczeni fachowcy. Oni znają się najlepiej na projektowaniu i wiedzą jakie elementy ze sobą połączyć, że wszystko pasowało. Czasami można umówić się z inwestorem na bezpośrednie spotkanie. Wtedy można dokładnie obejrzeć dom, a także wymienić między sobą doświadczenia i podzielić się opinią. Warto również zauważyć, że w gotowych projektach domów zawsze mogą być wprowadzone zmiany, dlatego są one dosyć elastyczne. Mogą one być wprowadzone u architekta, który jest odpowiedzialny za przygotowanie danego projektu. Podczas budowy domu bardzo ważne jest wsparcie, które powinno być dostępne na każdym etapie inwestycji. Należy pamiętać, że opracowanie projektu indywidualnego to duże wyzwanie, z którym mogą sobie nie poradzić osoby początkujące. Gotowe projekty domów warto wybierać w renomowanych pracowniach architektonicznych takich jak MG projekt, czy Archon.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
100%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group