Poniedziałek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 1805
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Czy zadłużenie miasta będzie się pogłębiać?

Środa, 21 grudnia 2016, 17:11
Aktualizacja: Czwartek, 22 grudnia 2016, 8:12
Autor: PAW
Wałbrzych: Czy zadłużenie miasta będzie się pogłębiać?
Fot. red
Niektóre media i opozycyjni radni miejscy alarmują, że zadłużenie Wałbrzycha jest gigantyczne i zaczyna zagrażać płynności finansowej miasta. Ratusz uspokaja – sytuacja jest stabilna.

Jeśli popatrzymy na budżet Wałbrzycha na 2016 rok po zmianach, to dochody zostały zaplanowane na kwotę 640 216 124,54 zł, a wydatki zaplanowano na kwotę 680 122 521,54. W związku z powyższym planowany deficyt wynosi 39 906 397. Z tej kwoty wydatki majątkowe (ogólnie określane jako inwestycyjne) wynoszą blisko 143 mln złotych.
- Jak co roku jest to znaczna kwota, przeznaczana na inwestycje w infrastrukturę miejską – tłumaczy Arkadiusz Grudzień z wałbrzyskiego magistratu.

Zadłużenie wynosi obecnie ponad 564 mln zł.
- Jeśli chodzi o jego strukturę, to składają się na nie w głównej mierze kredyty i wyemitowane obligacje. Zadłużenie wynika z konieczności realizacji znaczących zmian w praktycznie każdej sferze funkcjonowania miasta, od komunikacji i infrastruktury drogowej, transportowej, budownictwa mieszkaniowego i zarządzania
nieruchomościami aż po działania ekologiczne, edukację i kulturę – mówi Grudzień.

Od 2012 roku w Wałbrzychu zrealizowano inwestycje za kwotę prawie 770 milionów złotych. W strukturę tego zadłużenia wchodzą także wkłady własne na inwestycje współfinansowane ze środków unijnych i innego finansowania zewnętrznego, jakie Gmina musi zapewnić aż do czasu zwrotu środków.
- W następnym roku czeka nas wiele inwestycji wykonywanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Ze środków Gminy Wałbrzych planowane są w związku z tym środki na wkłady własne w ramach tych realizacji, co pozwoli na ograniczenie wydatkowania środków własnych w tym zakresie – uspokaja Arkadiusz Grudzień.

Tymczasem Gmina bierze pod uwagę zaciągnięcie kolejnego kredytu, tym razem w wysokości 40 mln zł. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone w głównej mierze na sfinansowanie deficytu.
- Decyzja o podjęciu kredytu nie jest przesądzona, czekamy na oferty do ogłoszonego w związku z tym przetargu – mówi rzecznik Ratusza.

Kredytu nie trzeba będzie zaciągać, jeśli Gminie uda się zrealizować transakcję z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, a mowa o sprzedaży terenu, na którym PEC obecnie funkcjonuje. Ten teren oraz znajdujące się tam nieruchomości są własnością miasta, a PEC je tylko dzierżawi.

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group