Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 5600
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Czym jest plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej? Wyjaśniamy

Czwartek, 20 maja 2021, 6:33
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Czym jest plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej? Wyjaśniamy
Fot. użyczone
Decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnik musi się liczyć z tym, że po likwidacji majątku zostanie sporządzony tzw. plan spłaty. Jest to jednoznaczne z faktem, że samo bankructwo nie zwalnia z obowiązku zaspokojenia roszczeń wierzycieli. W zdecydowanej większości przypadków zobowiązania zostaną całkowicie umorzone dopiero po upływie czasu, wskazanego przez sąd (zwykle do 36. miesięcy, podczas których upadły skrupulatnie realizuje ustalony plan spłaty). Dowiedz się więcej.

Ustalenie planu spłaty to stały element postępowania upadłościowego

Kiedy majątek dłużnika zostanie zlikwidowany, a uzyskane środki nie wystarczą na pokrycie wierzytelności, rozpoczyna się jeden z ostatnich etapów postępowania – ustalenie planu spłaty wierzycieli. Jest to swoisty harmonogram, ustalany przez Sąd z uwzględnieniem szeregu aspektów, w tym: możliwości zarobkowych czy potrzeb mieszkaniowych osoby upadłej. Plan zostaje ustalony po to, by dłużnik miał szansę uregulowania zaległych zobowiązań bez popadnięcia w kolejne długi.

Zgodnie z Art. 49115 ustawy Prawo Upadłościowe, upadły jest obowiązany spłacać zobowiązania przez okres nie dłuższy, niż trzydzieści sześć miesięcy. Zdarza się, że plan jest ustalany na 12 lub 24 miesiące, podczas których konsument ogłaszający upadłość musi spłacać zobowiązania według wyznaczonego harmonogramu. Jeżeli dłużnik znajduje się w sytuacji, która uniemożliwia mu dokonywanie regularnych wpłat na rzecz wierzycieli, sąd może zadecydować o umorzeniu zobowiązań bez realizacji planu spłat. Tego typu oddłużenie zdarza się tylko w określonych sytuacjach i ma miejsce bardzo rzadko. Zazwyczaj upadły musi stosować się do ustaleń sądu i realizować plan spłaty. To jedyna droga do zakończenia procedury oraz zupełnego umorzenia długów w ramach upadłości konsumenckiej.

Przy ogłaszaniu upadłości konsumenckiej pomoc prawna bywa nieoceniona

W niektórych przypadkach plan spłaty wierzycieli jest ustalany na okres dłuższy, niż 36 miesięcy. Dzieje się tak np. wtedy, kiedy dłużnik doprowadził do niewypłacalności umyślnie bądź przez rażące niedbalstwo. Wówczas sąd może ustalić plan, obejmujący nawet 84 miesiące, czyli 7 lat. Aby nie pogubić się wśród zawiłych czynności prawnych i jak najszybciej uwolnić się od zaciągniętych długów, warto mieć u swojego boku doświadczonych prawników. Kancelaria Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy oferuje konsultacje, podczas których osoby zadłużone mogą poznać odpowiedzi na nurtujące je pytania. Dowiedz się więcej, odwiedzając stronę internetową: https://www.oglosupadlosckonsumencka.pl, poświęconą tematyce upadłości konsumenckiej. Korzystając z formularza kontaktowego możesz w kilka minut wysłać swoje zapytanie do prawników i poprosić ich o przeanalizowanie swojej sprawy.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
67%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group