Niedziela, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 1948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dni Kultury Żydowskiej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 15 listopada 2012, 10:17
Aktualizacja: 15:46
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
14 listopada 2012 w Wałbrzychu to Dzień Kultury Żydowskiej. W tym roku przypada 74. rocznica Nocy Kryształowej.

W związku z tym Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, reprezentowane przez przewodniczącego Artura Hofmana oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wałbrzychu z dyrektor Renatą Nowicką, zorganizowali obchody upamiętniające te wydarzenia. Patronat honorowy nad projektem objęli: Aleksander Marek Skorupa – Wojewoda Dolnośląski, Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tadeusz Krzakowski – prezydent Legnicy, Wojciech Murdzek – prezydent Świdnicy, Roman Szełemej – prezydent Wałbrzycha.

O godzinie 16:30 w miejscu zburzonej w 1938 roku synagogi przy ulicy Św. Jadwigi nastąpiło uroczyste zapalenie zniczy. Do zebranych przemówił przewodniczący TSKŻ Artur Hofman, wałbrzyszanin, mieszkający tu do ukończenia szkoły średniej. W krótkich słowach podziękował gościom za przybycie i przybliżył okoliczności Nocy Kryształowej, wraz z jej następstwami.

O 17:00 nastąpiło oficjalne powitanie gości przez Artura Hofmana i Renatę Nowicką w Bibliotece pod Atlantami. Przewodniczący TSKŻ wspominał lata spędzone w Wałbrzychu, opowiadając o ówczesnej sytuacji Żydów i przytaczając wiele ciekawych historii i anegdot z tamtego okresu.

Następnie głos zabrał Piotr Piluk z TSKŻ Warszawa. Zaprezentował publiczności zdjęcia ukazujące zabytki architektury żydowskiej na terenie Dolnego Śląska. Prowadzący szczegółowo omawiał każdy z zabytków, przedstawiając jego historię od czasu powstania, aż po chwilę obecną. Zebrani mogli zapoznać się z kilkudziesięcioma zdjęciami przedstawiającymi synagogi, domy handlowe, sklepy i cmentarze w takich miejscowościach jak: Wrocław, Legnica, Wałbrzych, Oleśnica, Jawor, Strzegom, Kłodzko, Dzierżoniów, Świdnica i inne.

Po zakończeniu prezentacji, rozpoczęła się projekcja filmu dokumentalnego „Osiedle żydowskie na Dolnym Śląsku” (reż. Natan Gross i Jakub Rotbaum, 1947 rok). Tytułowe „Osiedle żydowskie” to historia kilkudziesięciu miejscowości dolnośląskich, zamieszkałych przez Żydów. Film opisywał dzieje Żydów od czasu Nocy Kryształowej – pogromu z 1938 roku, do wczesnych lat powojennych, kiedy to Żydzi powrócili na te tereny, przywracając i tworząc od nowa ośrodki społeczno-kulturalne, oświatowe, sportowe i zawodowe.

Następnie Tamara Włodarczyk z Uniwersytetu Wrocławskiego w prezentacji i wykładzie „Społeczność żydowska na Dolnym Śląsku w latach 1945-1989” rozszerzyła temat podjęty w filmie, ukazując i omawiając ze szczegółami sytuację Żydów dolnośląskich. Przedstawiła zebranym zmieniający się kilkakrotnie klimat polityczny tamtych czasów, zmuszający Żydów do kilkukrotnych repatriacji i emigracji. Wymieniła też wiele dokonań społeczności żydowskiej z terenu Dolnego Śląska oraz ich wkład w życie kulturalne, przemysłowe, oświatowe i społeczne.

Po wykładzie goście mieli okazję wysłuchania koncertu Zespołu Muzyki Żydowskiej "Klezmerado”. Trio w ponadgodzinnym występie zaprezentowało publiczności kilkanaście utworów, wśród których znalazły się zarówno utwory znane, jak też mniej znane, ale równie melodyjne kompozycje Pawła Stuczyńskiego. Występ wzbudził zachwyt wśród publiczności.

Na zakończenie głos zabrał jeszcze raz przewodniczący TSKŻ Artur Hofman, dziękując wszystkim za miłe i niezwykle ciekawe spotkanie. .

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group