Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 4701
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Do czego służą wykałaczki dentystyczne?

Niedziela, 26 września 2021, 6:30
Autor: TS
Wałbrzych/Kraj: Do czego służą wykałaczki dentystyczne?
Fot. użyczone
Praktycznie po każdym posiłku w przestrzeniach pomiędzy zębami pozostają resztki jedzenia. Nieusuwane wkrótce przeobrażają się w kamień nazębny, a następnie skutkują próchnicą i ubytkami. Rozwiązanie stanowi regularne oczyszczanie miejsc stycznych zębów. Służą do tego specjalne akcesoria, takie jak nici czy wykałaczki dentystyczne. Dziś skupimy się na tych ostatnich produktach. Sprawdź, jak użyteczne potrafią być wykałaczki dentystyczne i dlaczego warto się nimi zainteresować.

Wykałaczka dentystyczna to prosty i niepozorny przyrząd, z którym każdy miał kiedyś styczność. Generalnie wykałaczki mają wiele zastosowań – można na przykład nabijać na nie niektóre potrawy (na przykład szaszłyki), czyścić nimi buty albo przyklejać przy ich użyciu koraliki i cekiny. Wykałaczki dentystyczne to z kolei specjalne, niewielkie wykałaczki, które zostały stworzone z myślą o czyszczeniu miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej.

Czym jest wykałaczka dentystyczna?

Ludzkość posługiwała się wykałaczkami od zarania dziejów. Najstarsze znaleziska świadczące o używaniu przez ludzi wykałaczek mają 7500 lat! Oczywiście, pierwotne wykałaczki nieco różniły się od tych, które znamy dzisiaj. Często wykonywano je z materiałów zwierzęcych bądź brązu. Wykałaczki przypominające te współczesne pojawiły się na rynku w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wykonywano je z kory brzozy. W XX wieku do produkcji wykałaczek zaczęto używać także plastiku i nylonu.

Dlaczego warto korzystać z wykałaczek dentystycznych?

Przeciętna wykałaczka dentystyczna jest podłużna i cienka. Po obu stronach ma ostre, spiczaste zakończenie, które ułatwia ściąganie z przestrzeni międzyzębowych osadów. Jak wspomniano wyżej, współcześnie wykałaczki produkuje się z trzech materiałów – drewna, plastiku oraz nylonu. Aby ich użytkowanie było maksymalnie bezpieczne, producenci często dodatkowo pokrywają swoje wykałaczki gumową warstwą, wyposażają je w specjalnie dostosowane do dłoni uchwyty bądź też włosie czyszczące.

Wykałaczki cieszą się dużą popularnością, ponieważ są tanie, proste w użyciu i funkcjonalne. Opakowanie zawierające kilkadziesiąt sztuk wykałaczek to koszt nie większy niż kilka, kilkanaście złotych. Operowanie wykałaczkami jest znacznie prostsze niż używanie nici dentystycznych – do oczyszczenia nimi przestrzeni międzyzębowych nie potrzebujesz nabycia żadnych umiejętności, wystarczy po prostu mechanicznie ściągnąć wykałaczką z newralgicznego miejsca szkodliwy osad. Wykałaczki najczęściej sprzedawane są w niewielkich opakowaniach, które zmieszczą się nawet w kieszeni, dlatego możesz mieć je ze sobą dosłownie wszędzie.

Korzystanie z wykałaczek dentystycznych jest niezmiernie pożyteczne. Najważniejsze korzyści zdrowotne wynikające z ich użytkowania to:
• zapobieganie próchnicy w miejscach trudno dostępnych,
• profilaktyka przed paradontozą i innymi chorobami dziąseł,
• poprawa koloru uzębienia (zwłaszcza w miejscach stycznych, wyrównanie barwy zębów),
• zapobieganie formowaniu się nieświeżego oddechu,
• lepsze samopoczucie (brak irytującego zalegania pomiędzy zębami resztek jedzenia).

Czy wykałaczka może Ci zastąpić nić dentystyczną?

Wykałaczki uwielbiają zwłaszcza osoby, które mają problem z użytkowaniem nici dentystycznych. Korzystanie z nitek nie jest proste – wymaga nabycia pewnej wprawy, opanowania właściwej techniki czyszczenia. W przeciwnym razie ściąganie nalotów z obszarów trudno dostępnych jest nie tylko nieefektywne, ale kończy się również podrażnieniami i krwawieniem. Czy jednak wykałaczka dentystyczna może Ci w pełni zastąpić nić dentystyczną?

Eksperci są co do tego sceptyczni. Wykałaczkami oczyszczamy bowiem najczęściej jedynie te miejsca, w których gołym okiem dostrzegamy zanieczyszczenia, bądź które z uwagi na zalegające resztki pokarmu powodują dyskomfort. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych wykałaczką jest zatem dość pobieżne i nie pozwala zadbać o wszystkie wymagające pielęgnacji miejsca. Optymalne rozwiązanie to stosowanie wykałaczek w ramach uzupełnienia codziennej pielęgnacji jamy ustnej, na przykład wtedy, gdy z różnych względów nie mamy możliwości wyszczotkować zębów oraz usunąć nalotów z miejsc trudno dostępnych nicią dentystyczną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/.

Dla osób, które cenią sobie wygodę, wspaniałą opcją może być zaopatrzenie się w przyrząd zwany „flosserem”. To produkt, który stanowi nić dentystyczną i wykałaczkę w jednym. Z jednej strony posiada spiczaste zakończenie, które może być wykorzystywane jak wykałaczka, a z drugiej – naciągnięty na rękojeść kawałek nici. Flossery spodobają się także użytkownikom, którzy mają problem z właściwym użytkowaniem nitki, ponieważ nie wymagają samodzielnego nawlekania nici na palce i są bardziej intuicyjne w użyciu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
2
40%
Hahaha
2
40%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group