Poniedziałek, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 4560
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Dołączają nowi

Sobota, 10 sierpnia 2019, 9:48
Aktualizacja: Niedziela, 11 sierpnia 2019, 9:31
Autor: red
powiat wałbrzyski: Dołączają nowi
Fot. użyczone
Akcja wsparcia rozwoju czytelnictwa na obszarach Gmin Wiejskich i miejskich powiatu wałbrzyskiego nabiera tempa.

Do akcji dołączyła dziennikarka tvn24 Magdalena Łucyan, na co dzień reporterka „Faktów" TVN - która przeprowadziła kilka rozmów z uczestnikami Powstania Warszawskiego.Jej książka "Powstańcy" - ostatni świadkowie walczącej Warszawy, prawdziwe historie z osobistą dedykacją autorki trafi niebawem do wszystkich bibliotek powiatu wałbrzyskiego.
- Zależało mi, aby pokazać Powstańców przede wszystkim jako ciepłe, kochane i otwarte osoby, które nie tylko walczyły za Polskę, ale też mogą nasze pokolenie wiele nauczyć- mówi Łucyan.

Publikacja składa się z dziewięciu rozmów z uczestnikami walk. Dwóch bohaterów nie doczekało premiery - generał Zbigniew Ścibor Rylski ps. "Motyl" zmarł 3 sierpnia 2018 roku. Miał 101 lat. Natomiast 17 listopada 2018 roku odszedł Andrzej Wiczyński ps. "Antek". Miał 92 lata. Książka miała premierę w lipcu 2019 roku.

Akcja ruszyła w maju 2019 r. Łukasz Kazek, radny powiatu wałbrzyskiego postanowił, że w trakcie pięcioletniej kadencji samorządowej będzie przekazywał do biblioteki publicznej w swoim rodzinnym Walimiu co miesiąc jedną nową książkę. Jest miłośnikiem historii regionu, dlatego podjął decyzję, że będą to wydawnictwa historyczne. Inicjatywa spodobała się znajomym pomysłodawcy. Do Łukasza Kazka dołączyło siedem kolejnych osób, z których każda będzie przekazywała przez najbliższych pięć lat, co kwartał po trzy nowe publikacje o różnej tematyce do bibliotek publicznych w jednej z ośmiu gmin powiatu wałbrzyskiego. Łącznie ośmiu ofiarodawców przekaże do ośmiu bibliotek w ciągu pięciu lat, co najmniej 480 książek. Już wiadomo, że będzie ich więcej, bo w ostatnich dniach do grupy darczyńców dołączył kolejny.

Lista osób, które wsparły akcję popularyzacji czytelnictwa w powiecie wałbrzyskim i przez najbliższych pięć lat co kwartał będą przesyłały po trzy nowe książki do bibliotek gminnych.

1. Łukasz Kazek - regionalista, popularyzator historii, samorządowiec - Biblioteka w Walimiu

2. Sebastian Borecki z Gliwic - architekt, administrator strony internetowej Zabytki Dolnego Śląska - Biblioteka w Głuszycy

3. Mateusz Kudła z Krakowa - reżyser, dziennikarz TVN 24 - Biblioteka w Szczawnie-Zdroju

4. Joanna Banachowicz z Łodzi - piosenkarka, specjalista PR - Biblioteka w Mieroszowie

5. Krzysztof Ornatowski z Poznania - informatyk, miłośnik Gór Sowich - Biblioteka w Jedlinie-Zdroju

6. Mieszko Maślanka z Krakowa - przedsiębiorca - Biblioteka w Boguszowie-Gorcach

7. Magdalena Raczkowska Kazek z Warszawy - dziennikarka, reportażystka TVN 24 - Biblioteka w Czarnym Borze

8. Paulina Salamaga z Wrocławia - manager Zespołu Pałacowo Hotelowego Jedlinka - Biblioteka w Starych Bogaczowicach

9. Renata Kijowska z Krakowa - reporterka Faktów TVN, zaangażowana w ochronę praw zwierząt. Przekazała po jednej ze swoich książek do bibliotek publicznych w Boguszowie-Gorcach, Czarnym Borze, Głuszycy, Jedlinie-Zdroju, Mieroszowie, Starych Bogaczowicach, Szczawnie-Zdroju i Walimiu

10. Magdalena Łucyan z Warszawy -reporterka Faktów TVN24 W ubiegłym roku od 23 lipca do 1 sierpnia, w związku z 74. rocznicą Powstania Warszawskiego na antenie TVN24 został wyemitowany 10-odcinkowy reportaż, poświęcony historiom żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Autorką cyklu również była Magda Łucyan. Przekazała do wszystkich bibliotek powiatu wałbrzyskiego swoją najnowższą książkę "Powstańcy" -ostatni świadkowie walczącej Warszawy, prawdziwe historie.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
30%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group