Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 4375
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Dolny Śląsk potrzebuje liderów!

Sobota, 19 marca 2011, 19:43
Aktualizacja: 19:44
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Dolny Śląsk potrzebuje liderów!
Fot. red
Sudety, stale rozwijający się Wrocław, autostrada A4 oraz granica z Niemcami i Czechami – to tylko kilka z atutów województwa dolnośląskiego. Żeby je jednak w pełni wykorzystać potrzeba prawdziwych liderów, którzy wymyślą jak i z kim realizować najcenniejsze dla regionu projekty.

Szkoła Liderów szuka osób, które chcą działać na rzecz rozwoju swojej społeczności lokalnej. Nie ma znaczenia czy remontują trasy turystyczne czy walczą o zmniejszenie bezrobocia lub widoczność osób niepełnosprawnych. Ich celem może być zarówno poprawa transportu w gminie jak i zapewnienie mieszkańcom dostępu do internetu. Swoim wpływem mogą obejmować cały region, gminę lub społeczność skupioną wokół jednego zagadnienia.

W ramach Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zapewniamy wsparcie i pomoc merytoryczną osobom, które inicjują zmiany w swoim środowisku.

Absolwentką V edycji jest Beata Pęcherek, sołtyska wsi Zabór Wielki w gminie Miękinia, która prowadzi wiejski sklep, zarządza projektami i inicjuje liczne akcje happeningowe. Rozmawia z ludźmi na sklepowych schodach i organizuje wielkie koncerty w małej wsi. Kiedy idzie przez Zabór Wielki i dzwoni w wiadro – tłumy wychodzą za nią. Spośród 147 mieszkańców wsi ponad 50 osób czynnie uczestniczyło w projektach, które do tej pory realizowała. Dzięki jej staraniom powstała ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna, mieszkańcy wspólnie urządzili plac zabaw, zorganizowali twórcze wakacje dla dzieci. Dziś najważniejszym zadaniem Beaty jest rozwój Ekomuzeum Tradycyjnego Rolnictwa. Mieszkańcy tworzą je wspólnie, zbierając pamiątki, stare sprzęty i zdjęcia, w ten sposób budują tożsamość tego miejsca, odkrywają różnorodne losy i korzenie jego mieszkańców, wzmacniają więzi.

Z kolei w II edycji uczestniczyła Bożena Mulik z Lubomierza – działaczka samorządowa od 1990 roku, a teraz prezes Stowarzyszenia LGD „Partnerstwo Izerskie”, które skupia siedemnaście gmin Pogórza Izerskiego. Bożena działa na rzecz aktywizacji mieszkańców tego atrakcyjnego kulturowo i turystycznie rejonu i uczynienia z niego solidnej „marki”. W krótkim czasie, dzięki jej staraniom wypromowano produkty lokalne, opracowano mapę szlaków konnych, wymyślono liczne imprezy („Imieniny Henryków w Henrykowie", festiwale filmowe, itp.). Pomysłowość, rozmach w działaniu i talenty liderskie Bożeny Mulik zostały uhonorowane mianem „Niezwykła Polka 2009” we wrocławskim konkursie „Akcja Akacja”, nagradzającym kobiety w wyjątkowy sposób przyczyniające się do rozwoju społeczności lokalnych.

Wśród dotychczasowych 340 uczestników programu ponad 40 to właśnie mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

Obecnie prowadzona jest rekrutacja do VII edycji Programu Liderzy PAFW. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2011 roku.

Liderzy PAFW to innowacyjny i kompleksowy program rozwojowy dla liderek i liderów społeczeństwa obywatelskiego. Trwa 12 miesięcy i jest dostosowany do zróżnicowanych potrzeb każdego uczestnika, niezależnie od obszaru jego działania. W ramach programu uczestnicy otrzymują wszechstronne i długofalowe wsparcie w rozwoju liderskim: pracują z tutorem – osobą wspierającą indywidualny rozwój, biorą udział w cyklu czterech szkoleń i warsztatów, uczestniczą w wizytach studyjnych w wybranych organizacjach. Po jego zakończeniu, jako absolwenci, pozostają z nami w ramach programu „Alumni”, w którym nadal mogą rozwijać swój liderski potencjał i aktywnie tworzyć sieć liderów.

Jak się zgłosić?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.liderzy.pl.
Do zgłoszenia należy dołączyć dwa listy rekomendacyjne.
Zgłoszenia przyjmowane są do 31 marca 2011 roku. Wybór 45 uczestników programu nastąpi na podstawie analizy formularzy zgłoszeniowych oraz spotkań rekrutacyjnych. Lista osób przyjętych do VII edycji Programu Liderzy PAFW ogłoszona zostanie 24 maja.

Szczegółowych informacji udziela: Julia Rukowicz: tel. (22) 556 82 64; e-mail: liderzy@szkola-liderow.pl

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group