Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 3866
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Droga na drugą stronę” – film o Claudiu Crulicu

Niedziela, 11 grudnia 2011, 9:01
Aktualizacja: 9:02
Autor: RED
Wałbrzych: „Droga na drugą stronę” – film o Claudiu Crulicu
Fot. organizatorzy
Claudiu Crulic umarł w styczniu 2008 roku po czterech miesiącach głodówki. Posądzony został o kradzież, której prawdopodobnie nie popełnił. Rumuńsko–polski film o Crulicu można jeszcze zobaczyć w kinie Apollo.

Rumuńsko-polska animacja „Droga na drugą stronę”(„Crulic- The Path to Beyond”) zdobyła dwie nagrody na zakończonym właśnie 21. Festiwalu Filmowym w Cottbus. Film w reżyserii Anci Damian, którego polskim koproducentem jest Arkadiusz Wojnarowski i KBF otrzymał Specjalną Nagrodę Jury Konkursu Głównego a także Nagrodę Główną przyznawaną przez Jury Ekumeniczne. „Droga...” znalazła również uznanie w oczach 15. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie, gdzie otrzymała nagrodę East Silver Eye dla najlepszego filmu średniometrażowego zrealizowanego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Członkowie Jury Ekumenicznego stwierdzili w swoim uzasadnieniu, że nagradzają „Drogę...” za „nowatorski sposób oddania głosu tym, którzy zostali go pozbawieni”. Film Anci Damian to jedyna w swoim rodzaju hybryda animacji, dokumentu i fikcji skupiona wokół autentycznych wydarzeń z lat 2007 - 2008. Twórcy postanowili przypomnieć historię Claudiu Crulica – rumuńskiego więźnia, który zmarł w wyniku czteromiesięcznej głodówki prowadzonej w krakowskim areszcie. Oskarżony o kradzież mężczyzna protestował przeciwko wątpliwym przesłankom zatrzymania. Aby zwrócić uwagę na swoją krzywdę rozpoczął strajk głodowy, który doprowadził go do śmierci na oczach społeczeństwa.

Festiwal Filmowy w Cottbus to druga, obok Berlinale, najważniejsza impreza filmowa w Niemczech, a także najbardziej prestiżowy festiwal przybliżający dorobek kina z Europy Środkowo- Wschodniej. Wśród reżyserów, których filmy triumfowały w Cottbus w poprzednich latach znajdują się m.in. Martin Sulik, Bohdan Slama i Aleksiej Uczitiel. Niemiecki sukces stanowi kolejny etap triumfalnej podróży „Drogi...” przez światowe festiwale. Do tej pory film Ancy Damian otrzymał nagrody między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno a także na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Warto podkreślić, że „Droga na drugą stronę” nie powstałby bez istotnego wkładu Polaków. Film został stworzony w koprodukcji z Fundacją Magellan i Krakowskim Biurem Festiwalowym, a jego polskim producentem jest Arkadiusz Wojnarowski. „Droga na drugą stronę” był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków. Polski akcent stanowi również muzyka skomponowana do filmu przez Piotra Dziubka, a także postprodukcja dźwięku wykonana w nowoczesnej, podkrakowskiej wytwórni filmowej Alvernia Studios. W polskiej wersji językowej głos za Claudiu Crulica podkłada Maciej Stuhr. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Fundacja Magellan.

Film można zobaczyć w Wałbrzychu w kinie Apollo:

Niedziela, 11grudnia, godzina 11:15 i 17:00
Poniedziałek, 12 grudnia, godzina 11:15 i 17:00
Wtorek, 13 grudnia, godzina 10:00
Środa, 14 grudnia, godzina 17:00
Czwartek, 15 grudnia, godzina 11:15 i 17:00

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group