Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4289
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Droga Sudecka

Piątek, 6 września 2019, 16:32
Aktualizacja: Niedziela, 8 września 2019, 9:05
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: Droga Sudecka
Fot. Robert Bajek
Na terenie Rady Wspólnoty Samorządowej “Sobięcin–Gaj” w Wałbrzychu odbyło się dzisiaj uroczyste podpisanie umowy na przebudowę fragmentu tzw. Drogi Sudeckiej.

Przebudowa fragmentu Drogi Sudeckiej, obejmującego ulicę 1-go Maja od skrzyżowania z ulicą II Armii i ulicę Zachodnią w granicach administracyjnych miasta będzie prowadzona przez Zarząd Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta, natomiast wyłonionym w trybie przetargu nieograniczonego wykonawcą prac została firma Eurovia Polska S. A. Zadanie nosi nazwę “Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 367 – obwodnica Sobięcina w Wałbrzychu (Droga Sudecka)”. Wartość zadania wynosi ponad 41 milionów złotych.

Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 procent ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020. Warto zaznaczyć, że po Obwodnicy Zachodniej Droga Sudecka to największa realizowana inwestycja drogowa w Wałbrzychu. Prace, które obejmą nie tylko nawierzchnię, ale również wszystkie instalacje, całą infrastrukturę i elementy małej architektury, prowadzone będą w systemie "zaprojektuj i wybuduj", a ich zakończenie planowane jest na rok 2022.

W uroczystym podpisaniu umowy Miasto Wałbrzych reprezentował Prezydent Roman Szełemej i Zastępca Dyrektora ZDKiUM Bogusław Rogiński, a wykonawców Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Regionu Południe Arkadiusz Kierkowicz i Dyrektor Oddziału Wrocław Krzysztof Budzyna. W spotkaniu uczestniczyli również wałbrzyscy parlamentarzyści: Katarzyna Mrzygłocka, Agnieszka Kołacz Leszczyńska i Tomasz Siemoniak, miejscy radni i mieszkańcy - nie tylko Sobięcina.

- To jest inwestycja ważna nie tylko dla Wałbrzyszan i nie tylko dla Wałbrzycha. Jest również ważna dla mieszkańców Boguszowa-Gorc, dla mieszkańców Czarnego Boru, Kamiennej Góry - tych którzy przyjeżdżają do Wałbrzycha do pracy, na zakupy, czy też aby skorzystać z instytucji kultury. Codziennie rano autobusami dojeżdża, jak szacujemy, około 1500 osób. Oni jadą właśnie ulicą Zachodnia i 1-go Maja. Jej stan ma bardzo duże znaczenie. Do tej pory była to najbardziej zaniedbana ulica, na której było widać wszystkie skutki eksploatacji węgla, nierówności. Teraz będzie na nowo zbudowana, razem z instalacją kanalizacyjną, siecią wodociągową, energetyczną, teletechniczną, jeszcze nowszym niż obecnie oświetleniem, ścieżką rowerową. Mam nadzieję, że wkrótce rozpocznie się też budowa obwodnicy Boguszowa. Chcemy żeby z Wałbrzycha do Boguszowa-Gorc można było dojechać ścieżką rowerową. Warunki umowy są takie, że prace potrwają do 2022, ale wykonawca, Eurovia, firma do tej pory dobrze zapisująca się w Wałbrzychu - robiła między innymi przebudowę ulicy Uczniowskiej, a w ubiegłym roku zmodernizowała wiadukt i ulicę de Gaulle'a, zadeklarowała, że może uda im się to zrobić trochę wcześniej. Z grubsza mamy dwa lata uciążliwości po to, żeby później było dobrze - powiedział Roman Szełemej - Prezydent Wałbrzycha.

Twoja reakcja na artykuł?

20
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
16%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group