Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3925
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Sokołowsko: Droga w Sokołowsku będzie jak nowa

Wtorek, 22 listopada 2016, 15:31
Aktualizacja: 15:38
Autor: red
REGION, Sokołowsko: Droga w Sokołowsku będzie jak nowa
Fot. użyczone
Dobiega końca remont głównej drogi w Sokołowsku.

Co ciekawe - jej nowa nawierzchnia powstała z kruszyw wydobywanych w naszym regionie. Droga powiatowa nr 3364 D w Sokołowsku - czyli prowadząca przez kurort ul. Główna - została w ostatnich latach tak zniszczona przez ulewne deszcze, że zakwalifikowano ją w końcu jako tzw. szkodę powodziową. To umożliwiło zarządcy drogi, Starostwu Powiatowemu w Wałbrzychu, starania o dofinansowanie na jej gruntowną naprawę.
- Remont był niezbędny ze względu na bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Tym bardziej, że chodzi o mieszkańców i turystów. Jego koszt został oszacowany na ponad 1 mln 100 tys zł. Udało nam się pozyskać ponad 900 tys zł dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - mówi Krzysztof Kwiatkowski, wicestarosta powiatu wałbrzyskiego.

Prace na mającym prawie półtora kilometra odcinku trwają od kilku tygodni. Ich wykonawcą jest firma Budimex, która postanowiła wykorzystać do nowej nawierzchni występujące w regionie kruszywa,
wydobywane przez Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy: melafir ze złoża w Rybnicy Leśnej i gabro ze złoża w Słupcu.
- Budimex poprosił nas o opinię, czy akceptujemy wybór tych materiałów. Byliśmy jak najbardziej za. Po pierwsze dlatego, że już kilka dróg w regionie wykonaliśmy wcześniej z tych kruszyw i uważamy, że są wysokiej jakości. Po drugie, po co wozić materiały nie wiadomo skąd, skoro mamy nasze, dobre. Po trzecie, takie działania wspierają lokalną gospodarkę i mieszkańców, także widzimy w tym rozwiązaniu same korzyści - mówi wicestarosta Kwiatkowski.

Nowa nawierzchnia drogi została już położona. Pozostałe prace potrwają jeszcze kilkanaście dni. Obecny
remont prowadzony jest na odcinku drogi znajdującym się w samym Sokołowsku. Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu zapowiada, że w przyszłym roku wyremontuje jeszcze 700 - metrowy odcinek drogi wyjazdowej z Sokołowska.

Co ciekawe - melafir z Rybnicy Leśnej i gabro ze Słupca są wykorzystywane w Polsce najczęściej do budowy ważnych dróg: autostrad i tras ekspresowych.
- Ze względu na swoje właściwości poprawiają bowiem jakość dróg i zwiększają bezpieczeństwo: melafir jest odporny na ścieranie, a gabro rozjaśnia nawierzchnię, co zapewnia lepszą widoczność - mówi Grzegorz Korzanowski, dyrektor ds. produkcji mas bitumicznych w Śląskich Kruszywach Naturalnych, które zajmują się sprzedażą kruszyw wydobywanych przez KSS Bartnica.

Nowa droga w Sokołowsku będzie więc z „wysokiej półki”. Trafiło na nią ponad 2 tysiące ton mieszanek mineralno - asfaltowych z melafiru i gabro, które wyprodukowano także lokalnie, bo w Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie. Jest tu też aspekt ekologiczny: do wybudowania dolnej warstwy drogi wykorzystane zostały m.in. wartościowe surowce, pochodzące z recyklingu wcześniejszego asfaltu. Śląskie
Kruszywa Naturalne, pod nadzorem specjalistów z laboratorium drogowego, zajmują się bowiem przyjaznym dla środowiska, wtórnym wykorzystaniem dobrej jakości surowców, odzyskiwanych z używanych nawierzchni asfaltowych.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group