Poniedziałek, 1 marca
Imieniny: Antoniego, Dawida, Radosława
Czytających: 1926
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dwadzieścia lat minęło…

Wtorek, 15 marca 2011, 19:54
Aktualizacja: Środa, 16 marca 2011, 12:03
Autor: Sven
Wałbrzych: Dwadzieścia lat minęło…
Fot. Sławomir Pawlik
Dokładnie dwadzieścia lat istnieje Straż Miejska w Wałbrzychu. Pierwsze patrole wyszły na ulice miasta 15 marca 1991 roku.

Wraz z odradzaniem samorządności zaczęto przywracać stary zwyczaj strzeżenia porządku przez straż miejską. Nie było to łatwe wobec braku odpowiedniego ustawodawstwa.
- Nie było jednolitego umundurowania. W każdym mieście było inaczej. Uniformy przypominały okrycia leśników, marynarzy albo strażaków. Mówili o nas „przebierańcy”. W dodatku w niektórych miastach była straż municypalna – wspominał rok 1991 komendant Jerzy Karski.
Uroczystość, która odbyła się w Sali Oliwkowej Urzędu Miasta, rozpoczęła się chwilą ciszy dla uczczenia ofiar kataklizmu, który nawiedził Japonię. Innym refleksyjnym momentem było wręczenie jubileuszowej statuetki pani Iwonie, wdowie po Krzysztofie Świątkowskim, długoletnim pracowniku SM, który odszedł przedwcześnie w listopadzie 2010 roku.

Dalsza część spotkania przebiegała pod znakiem życzeń i gratulacji, które odbierał komendant Karski. Wszyscy mówcy podkreślali rosnące znaczenie SM w zabezpieczaniu ładu i porządku publicznego w mieście oraz wzrastające zaufanie wobec strażników wśród mieszkańców.
- Te dwadzieścia lat to czas, w którym dzięki pracy, pozytywnie zapisaliśmy się w dziejach miasta. Tylko w ubiegłym roku zanotowaliśmy 16,5 tysiąca interwencji. Mieszkańcy coraz częściej dzwonią do nas z prośbą o interwencję. I my to robimy, dlatego jesteśmy dobrze oceniani. Uważam też, że jesteśmy potrzebni.

Podobne zdanie miał prezydent Piotr Kruczkowski, który przybył na uroczystość, mimo grypy. Komplementował swoich „pretorian” i potępił tych, którym przychodzą do głowy pomysły likwidacji SM. Zapewne miał na myśli radnego PO Artura Torbusa, który niedawno, w trakcie posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa, Statutowej i Etyki Rady Miasta, postawił wniosek o likwidacji Straży Miejskiej w Wałbrzychu.

Podziękowania odebrały osoby, które tworzyły SM w Wałbrzychu. Wśród nich: pierwszy komendant Zygmunt Pala, Andrzej Niżewski – twórca statutu SM, na którym wzorowano się w całej Polsce. Podziękowania odebrali także długoletni strażnicy i instytucje wspierające SM w Wałbrzychu: OSiR, WORD, Invest Park, Toyota, Rada i Prezydent Miasta.

Już po pokrojeniu jubileuszowego tortu, komendant Jerzy Karski powiedział nam, że w tej chwili strażników mundurowych jest 55. Trwa także nabór na dwa wolne stanowiska:
– Niepokoi mnie duża rotacja w naszych szeregach. W ciągu tych 20 lat w wałbrzyskiej SM pracowało 155 osób. Niestety, ludzie odchodzą do lepiej płatnej pracy, a my ponosimy koszty szkolenia. Niestety, stan kasy naszego miasta nie pozwala na wyższe wynagrodzenia – zakończył Komendant Straży Miejskiej w Wałbrzychu Jerzy Karski.

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group