Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3824
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Dworce kolejowe Wałbrzych Główny oraz Boguszów–Gorce Zachód będą modernizowane

Wtorek, 19 września 2017, 13:55
Aktualizacja: Środa, 20 września 2017, 9:01
Autor: red
Wałbrzych/Boguszów-Gorce: Dworce kolejowe Wałbrzych Główny oraz Boguszów–Gorce Zachód będą modernizowane
Fot. archiwum
Jak informuje www.transport–publiczny.pl PKP SA nie ustają w przygotowaniach do remontu dworców kolejowych. Ruszył właśnie przetarg na dokumentację projektową dla obiektów dworcowych Boguszów–Gorce Zachód, Bolesławiec, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Malczyce, Smolec, Szklarska Poręba, Wałbrzych Główny. Start prac zapowiadany jest na 2019 r.

PKP SA prowadzą przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowych dla przebudowy dworców Boguszów Gorce Zach., Bolesławiec, Imbramowice, Kąty Wrocławskie, Malczyce, Smolec, Szklarska Poręba, Wałbrzych Główny. Obiekty podzielono na odrębne zadania.

Dworzec Boguszów Gorce Zachód leży przy liniach kolejowych nr 274 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec i 976 Boguszów Gorce Zachód – Czarny Bór. Obiekt powstał w 1885 r. i jest objęty ochroną konserwatorską. Po przebudowie pomieszczenia związane z obsługą podróżnych mają znajdować się na parterze, w części parterowej. Natomiast piętro w drugiej części budynku miałoby zostać przekazane samorządowi, a poddasze wyłączone z użytkowania. W otoczeniu dworca przewiduje się niwelację różnic wysokości oraz budowę parkingu.

Wałbrzych Główny leży przy liniach 274 do Zgorzelca oraz 286 Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny. Trzykondygnacyjny obiekt powstał w latach 80. XIX w. i jest objęty ochroną konserwatorską. Zakłada się przebudowę dworca wraz z powiększeniem powierzchni poczekalni i holu dostępnego dla pasażerów. Przewidziano rozbiórkę budynku SOK, dawnych szaletów i budynku automatyki. SOK miałby teraz znajdować się na parterze dworca. W zakresie przeznaczenia pozostałych dostępnych powierzchni na dworcu rekomendacje obejmują także pomieszczenia biurowe, hostel, gastronomię. W budynku swoje pomieszczenia miałoby mieć także PKP Cargo. Zakłada się wykonanie zatoczki dla autobusów na placu dworcowym wraz z przystankiem dla pasażerów. W ramach przebudowy dojazdu oraz placu przed dworcem planuje się zwiększenie liczby ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Parkingi przewidziane są przede wszystkim na terenie po wyburzonym budynku automatyki. Miejsca postojowe dla rowerów przewiduje się na wysepce zieleni przed dworcem oraz zadaszoną wiatę na tyłach dworca przy parkingu PKP Cargo.

W postępowaniu mogą brać udział podmioty, które wykonały minimum trzy odrębne zamówienia na dokumentację projektową, w tym co najmniej jedną dotyczącą obiektu zabytkowego. Termin składania ofert mija 28 września. Jedynym kryterium wyboru ofert jest cena.

Na opracowanie dokumentacji projektowych przeznaczono do 36 tygodni. Jedynie w przypadku Wałbrzycha Głównego ten termin jest dłuższy – do 48 tygodni. Zadaniem projektantów będzie też pełnienie nadzoru autorskiego w trakcie przebudowy. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to I kwartał 2019 r., natomiast przewidywany okres realizacji robót budowlanych wynosi 30 miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą robót budowlanych.

Źródło: www.transport-publiczny.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group