Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 4774
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Dyskutują nad funduszem

Piątek, 24 września 2021, 15:40
Aktualizacja: 15:41
Autor: red
REGION: Dyskutują nad funduszem
Fot. użyczone
W Nowej Rudzie pod przewodnictwem Wicemarszałka Grzegorza Macko odbyło się spotkanie Grupy Roboczej ds. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Grupa ta powołana przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego w 2019 roku stanowi platformę dialogu i wymiany doświadczeń dla regionalnych interesariuszy skupionych wokół transformacji postgórniczej Dolnego Śląska.

Samorządowcy, przedstawiciele jednostek naukowych, agencji rozwoju, organizacji społecznych od ponad roku pracują wspólnie z Urzędem Marszałkowskim nad Terytorialnymi Planami Sprawiedliwej Transformacji. W ramach Funduszu na Dolny Śląsk już wkrótce trafi 556 mln euro z Unii Europejskiej na wsparcie obszarów borykających się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

| - Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to potężne narzędzie finansowe, które w najbliższych latach wesprze rozwój Dolnego Śląska. Poprzez Fundusz możliwe będzie dofinansowanie m.in. wdrażania technologii zapewniających tanią i czystą energię, redukcji emisji gazów cieplarnianych, regenerację terenów zdegradowanych, ale także pomoc dla przedsiębiorców na tworzenie nowych miejsc pracy. Program obejmuje subregion wałbrzyski - powiat wałbrzyski, świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki oraz miasto Wałbrzych. Zidentyfikowaliśmy także kolejne obszary, które chcemy zakwalifikować do wsparcia Funduszem – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Zdaniem zarządu województwa obszarem wymagającym już dziś wsparcia z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest również powiat zgorzelecki. Dzięki środkom europejskim możliwe byłoby złagodzenie społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu, głównie poprzez odejście od wykorzystywania paliw kopalnych.

- Dzięki regularnym rozmowom, jakie prowadzimy w regionie możliwe jest wspólne podjęcie decyzji dotyczących spożytkowania tych ogromnych pieniędzy. Chcemy by były wykorzystane jak najefektywniej, aby zminimalizować problemy społeczne i gospodarcze, które dotkliwie dotknęły mieszkańców południa naszego regionu – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

Spotkanie w Nowej Rudzie zdominowała dyskusja nad kształtem zapisów w terytorialnym planie dla subregionu wałbrzyskiego. Dokumenty w tej sprawie już w lipcu zostały przekazane do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Po otrzymaniu uwag, wspólnie z Grupą Roboczą, kontynuowana jest współpraca nad ich ostatecznym kształtem, co w przyszłości stanie się podstawą do wydatkowania środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Twoja reakcja na artykuł?

7
54%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
15%
Smuci
0
0%
Złości
3
23%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group