Sobota, 31 października
Imieniny: Augusta, Krzysztofa
Czytających: 1774
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dzień Wałbrzyskiego Twórcy

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 maja 2014, 6:30
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w siedzibie Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu odbyły się uroczyste obchody Dnia Wałbrzyskiego Twórcy. Podczas uroczystości wałbrzyscy artyści i przedstawiciele wałbrzyskiej kultury otrzymali nagrody i stypendia za twórczość artystyczną i upowszechnianie, oraz ochronę dóbr kultury, przyznane przez Radę Miasta Wałbrzycha i Prezydenta Miasta Wałbrzycha.

Wśród przybyłych na uroczystość gości, artystów, ludzi kultury i sztuki znaleźli się też przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Romanem Szełemejem, Wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem i Danutą Marosz - Przewodniczącą Komisji Edukacji i Kultury Rady Miejskiej Wałbrzycha. Prezydent Roman Szełemej w swoim przemówieniu gratulował laureatom, oraz podkreślał wagę i znaczenie kultury w rozwoju miasta. Głos zabrała również Alicja Młodecka - Dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, zapraszając na zorganizowaną przez BWA w ramach obchodów Dnia Wałbrzyskiego Twórcy wystawę rzeźb Jana Gromady, który będąc obecny na uroczystości opowiadał zebranym o sobie i swojej twórczości.

Głównym punktem imprezy była dekoracja laureatów. Nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury otrzymali: Małgorzata Laszczak - absolwentka ASP w Krakowie, pracownik Biblioteki pod Atlantami, zajmująca się głównie malarstwem i grafiką użytkową, Anna Starzec - koncertująca solowo na całym świecie pianistka, laureatka wielu festiwali i nagród muzycznych i Alojzy Ziółkowski - fotografik, założyciel Wałbrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, Przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK o/z wałbrzyskiej. Natomiast stypendia artystyczne dostali: Ewa Kokoszka, zajmująca się projektowaniem i wykonywaniem obrazów techniką haftu wstążką, autorka i współautorka projektów współfinansowanych ze środków UE promujących rękodzieło, oraz podtrzymanie lokalnej tradycji w małych miejscowościach, Władysław Zabój - poeta, współautor tomiku "Nazbieram gwiazd tysiące", autor tomiku poezji "Brzozy życia", Daniel Suchenia - poeta, uczestnik i laureat wielu konkursów poetyckich i Eugeniusz Kiszczak - absolwent Wydziału Tkaniny Artystycznej ASP w Krakowie, projektant tkanin użytkowych i dekoracyjnych.

Podczas uroczystości oprócz wręczania nagród wałbrzyskim twórcom odbył się również koncert, w którym wystąpił Zespół Perkusyjny złożony z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu. W składzie zespołu znaleźli się: Mateusz Bednarczyk - laureat I nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Perkusyjnego w Warszawie, Paulina Kurdybelska, Jakub Ciągło, Teodor Lulis, Marcin Olejarz, Mateusz Dela, Maksymilian Grzeszak i Tomasz Dereczenik. W programie koncertu znalazły się między innymi utwory J. M. Jarrea czy B. Gaudio, a także uwertura "Rewolucja w przemyśle" w aranżacji Romana Szkaradka - kierownika zespołu. Utwór ten zadedykowany został Prezydentowi Wałbrzycha Romanowi Szełemejowi.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group