Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 3364
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Boguszów-Gorce: Dzikowiec – tu wsiądziemy do pociągów

Piątek, 22 października 2021, 10:43
Aktualizacja: 10:45
Autor: red
REGION, Boguszów-Gorce: Dzikowiec – tu wsiądziemy do pociągów
Fot. PKP PLK
Nowy przystanek Boguszów–Gorce Dzikowiec w woj. dolnośląskim zwiększy dostęp do kolei. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę przystanku na trasie Boguszów–Gorce Wschód – Mieroszów. Dzięki Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025 także na Dolnym Śląsku zwiększy się liczba przystanków.

Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawi dostęp do kolei i zapewni lepsze warunki podróży pociągiem w Boguszowie-Gorcach. Będzie dodatkowe miejsce zatrzymania pociągów na linii od stacji Boguszów-Gorce Wschód, na trasie Wrocław – Jelenia Góra, w stronę Mieroszowa i dalej do granica państwa (nr 291).

– Dzięki Programowi Przystankowemu, w ramach którego do 2025 roku polski rząd przeznaczy miliard zł na budowę i modernizację przystanków, skuteczniejsze jest likwidowanie wykluczenia komunikacyjnego. Mieszkańcom wielu miejscowości, w tym Boguszowa-Gorc, poprawi się dostęp do kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
– Na Dolnym Śląsku Boguszów-Gorce Dzikowiec będzie kolejnym nowym przystankiem, budowanym dzięki Rządowemu programowi budowy przystanków kolejowych. Mieszkańcy zyskają lepszy dostęp do kolei, czyli najbardziej ekologicznego środka transportu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Boguszów-Gorce Dzikowiec to przystanek z peronem jednokrawędziowym. Długość i wysokość obiektu pozwoli podróżnym na dogodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przystanek będzie wyposażony w wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Podróże po zmroku ułatwi jasne, energooszczędne oświetlenie LED. Z pociągów dogodnie skorzystają osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, gdyż przewidziano pochylnie. Obok przystanku będą stojaki rowerowe.

Zadanie realizowane jest w formule „projektuj i buduj”. Wykona je firma Infrakol sp. z o.o. Rozpoczęcie robót planowane jest na przełomie II i III kwartału 2022 r. Oddanie peronu dla podróżnych przewidywane jest w II kwartale 2023 r. Wartość prac wynosi ok. 3 mln zł.

Program Przystankowy w woj. dolnośląskim

W województwie dolnośląskim program obejmuje 15 przystanków – 7 na liście podstawowej i 8 na rezerwowej. W planach, oprócz przystanku Boguszów-Gorce Dzikowiec jest m.in. budowa przystanków Świdnica Zawiszów i Mirków, a także przebudowa przystanków Ścinawa i Szklarskiej Poręba Średnia. Inwestycje zwiększą dostępność mieszkańców do kolei i poprawią warunki podróży.

Rządowy Program za miliard dla lepszej komunikacji kolejowej

W maju br. przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”, przedłożoną przez Ministra Infrastruktury. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.
Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Twoja reakcja na artykuł?

50
79%
Cieszy
8
13%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
3
5%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group