Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 3598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Festiwal w nowej odsłonie

Wtorek, 4 sierpnia 2020, 7:30
Aktualizacja: 8:44
Autor: red
Wałbrzych: Festiwal w nowej odsłonie
Fot. organizatorzy
– Zapraszamy do Zamku Książ w dniach 8–9 sierpnia na festiwalowe wydarzenia pod hasłem „Sekrety Zamku Książ”. Specjalnie na ten weekend pokażemy „Nieznany Zamek Książ”. Będzie to nowa, dzienna, limitowana trasa zwiedzania, uwzględniająca niedostępne na co dzień przestrzenie, m.in. IV i V piętro. Wydarzeń i atrakcji jest jednak o wiele więcej! – zaprasza prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Przez ostatnie 7 lat w sierpniu Zamek Książ odkrywał tajemnice Dolnego Śląska. Przez jeden weekend organizowaliśmy widowiskowe rekonstrukcje historyczne, wystawy prezentujące eksponaty od starożytności aż do współczesności, wykłady ekspertów i pasjonatów, czy też pokazy filmowe, a nawet wydarzenia kulinarne i modowe. W tym roku w związku z reżimem sanitarnym Festiwal odbędzie się w zmienionej formule.

Nocą uczestnicy Festiwalu będą poszukiwać duchów i zamkowych zjaw. Wszystko w ramach festiwalowego nocnego zwiedzania pod hasłem „Zamek kata”. Kto nie boi się wyzwań i mocnych wrażeń, niech przyjmie nasze zaproszenie i odwiedzi Książ po zmroku. Zapraszamy w festiwalową sobotę.

Podczas Festiwalu zaprosimy na wirtualną wystawę „Zamek Książ w technikolorze”, która swoją oficjalną premierę i wernisaż będzie miała w piątek 7 sierpnia o godzinie 12:00. Wybraliśmy niezwykłe, wcześniej niepublikowane fotografie wnętrz zamku z początku XX wieku, które poddane procesowi koloryzacji zachwycają. Na wirtualną prezentację zaprosi kurator wystawy, rzecznik prasowy zamku i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless, Mateusz Mykytyszyn.

Wirtualna wystawa „Zamek Książ w technikolorze” pokazuje świat którego już nie ma, historyczne dziedzictwo Dolnego Śląska, które w wyniku hekatomby II wojny światowej i okupacji radzieckiej zostało bezpowrotnie utracone. Na potrzeby wirtualnej wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało ponad 30 ponad stuletnich, wcześniej niepublikowanych fotografii wnętrz zamkowych z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless. Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl. Opisy do wystawy będą w językach polskim i angielskim, odbiór treści umożliwiony zostanie także osobom z niepełnosprawnościami. W komforcie własnego fotela będzie można odbyć wyjątkową podróż w czasie.

O historii warto rozmawiać zawsze – w Książu spotkamy się na żywo oraz online. W wirtualnym świecie nasi eksperci zdradzą tajemnice Książa, a także najpiękniejsze i najciekawsze historie. Plan spotkań online na facebooku Zamku Książ wygląda następująco:

Sobota: Magdalena Woch –Sekrety z zamkowej szufladygodz. 12:00
Bogdan Rosicki– Tajemnice podziemnego Książagodz. 15:00

Niedziela: Katarzyna Matuła – Turystyczne skarby Aglomeracji Wałbrzyskiejgodz. 12:00
Magdalena Woch – romanse i inne konwenansegodz. 15:00.

Festiwal Tajemnic to także liczne atrakcje dla dzieci. Poznacie Zamek z Księżniczką Anną i Księciem Bolko. To specjalna rodzinna trasa zwiedzania, uwzględniająca średniowieczne dzieje Zamku Książ i prezentację niezwykłej makiety ukazującej naszą twierdzę w XIV wieku za panowania ostatniego piastowskiego księcia, czyli Bolka II Małego. Zapraszamy w sobotę i niedzielę o godzinach: 11:00 | 12:30 | 14:00.

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic będzie można również smakować regionalnej kuchni. „Tajemnice książęcego stołu” to połączona ze zwiedzaniem dawnej kuchni zamkowej na piątym piętrze i wystawy „Książ od kuchni w obiektywie nadwornego kucharza Hochbergów”, kolacja degustacyjna inspirowana menu szefa książęcej kuchni Louisa Hardouina. To będzie wyjątkowa kolacja w historycznych przestrzeniach Książa. Dajcie się zaskoczyć. A na deser zaprosimy do wałbrzyskiej Palmiarni, zwanej najpiękniejszym bukietem dla Księżnej Daisy. Będzie można zwiedzić „Palmiarnię wieczorową porą”. Wśród tropikalnej roślinności poznać romantyczną historię tej budowli.

KOLACJA DEGUSTACYJNA: piątek 7 sierpniagodz. 19:00
PALMIARNIA WIECZOROWĄ PORĄ: piątek 7 sierpniagodz. 19:00.

Ze względu na reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią COVID liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona i wymaga wcześniejszego zakupu biletów przez Internet.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group