Niedziela, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 2563
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Film o Łukaszu Kazku na Festiwalu w Ameryce

Poniedziałek, 12 października 2015, 6:25
Aktualizacja: 7:03
Autor: opr.red.
Region: Film o Łukaszu Kazku na Festiwalu w Ameryce
Fot. www.walim.pl
Wyprodukowany przez Fakty po południu TVN24 reportaż pt. “Depositary” (Depozytariusz) w reżyserii Mateusza Kudły zakwalifikował się jako film dokumentalny na festiwal filmowy w Chicago – 27th Polish Film Festival in America.

Ten dwunastominutowy dokument przedstawia historię Łukasza Kazka, który w Górach Sowich na Dolnym Śląsku odnajduje depozyty, ukryte przez niemieckich mieszkańców wysiedlanych z Ziem Odzyskanych po II wojnie światowej. Bohater nie sprzedaje znalezionych skarbów, ale odszukuje ich właścicieli, by sentymentalne depozyty – fotografie, dokumenty i osobiste pamiątki – wróciły do nich po siedemdziesięciu latach.

Ich reakcje są niezwykle emocjonalne, jednak nie wszyscy radzą sobie z przeszłością. Jeden z odszukanych właścicieli odmówił przyjęcia pliku osobistych listów, prosząc, by bohater reportażu więcej się z nim nie kontaktował. Zastrzegł, by wstrząsająca treść korespondencji została opublikowana dopiero po jego śmierci – dlatego co roku, na Święta Bożego Narodzenia, wysyła Łukaszowi Kazkowi pustą kartkę. Szacunku do przeszłości bohater reportażu nauczył się od swojego dziadka – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. “Depozytariusza” będzie można obejrzeć w niedzielę 22 listopada br. o 3:30 PM. na ekranie kina Gallery Theatre (1112 N. Milwaukee Ave. Chicago, IL 60642), znanego z kultowego programu pokazu filmów dokumentalnych doscPace, najwyższej jakości sprzętu cyfrowego i dźwiękowego.

27th Polish Film Festival in America to prawdopodobnie najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego, na który zjeżdża nawet 35 tys. kinomanów z całego świata. Laureatami wręczanych na festiwalu nagród byli m.in. Andrzej Wajda, Roman Polański, Paweł Pawlikowski, Sławomir Idziak czy Agnieszka Holland.

zdjęcia Artur Głupczyk, reż. , Mateusz Kudła, TVN

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group