Piątek, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4543
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Finał Matematica Applicata

Niedziela, 1 maja 2022, 6:39
Autor: red
Wałbrzych: Finał Matematica Applicata
Fot. organizatorzy
Do trzeciego, finałowego, etapu Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata IV edycji zakwalifikowały się drużyny z pięciu szkół: Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkolno–Przedszkolnym nr 7 w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Fundacja Rozwoju Edukacji Matematycznej z Warszawy. Konsultacje merytoryczne zadań konkursowych przeprowadził pan prof. Stanisław Bartkiewicz z Politechniki Wrocławskiej, mentor naukowy wydarzenia.

Matematica Applicata to konkurs etapowy, który pokazuje jak wykorzystać wiedzę matematyczną w różnych dziedzinach nauki. W pierwszej części współzawodnictwa uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania teoretyczne. W ostatnim etapie zawodów wiedzy pracują zespołowo i muszą wykazać się umiejętnościami rozwiązywania naukowych problemów w sposób praktyczny, logicznym myśleniem i sprawnością w opracowywaniu strategii postępowania. Główną ideą konkursu jest pokazanie, że matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem służącym do precyzyjnego opisu rzeczywistości.

Finałowa rozgrywka miała miejsce 28 kwietnia 2022r. w siedzibie organizatora, czyli PSP nr 15 w Wałbrzychu. Drużyny szkolne reprezentowało po czterech uczniów, którzy wykazują wybitne zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Zadania jakie wykonywali nawiązywały nie tylko do wiedzy matematycznej, ale również informatycznej, geograficznej, chemicznej, biologicznej oraz z zakresu fizyki. Dla przykładu uczestnicy konkursu wykonując zadanie z fizyki zmierzyli się z prawem Archimedesa i wykazali się wiedzą z dziedziny materiałoznawstwa; zadanie z chemii wymagało dokonania obliczeń celem przygotowania odpowiednich roztworów o określonym stężeniu i zweryfikowania poprawności wykonania za pomocą dyfraktometru; informatyczne wyzwanie przeniosło uczestników w świat Excela i rozliczeń finansowo - księgowych w wyimaginowanej firmie „Piórnik”; w części matematycznej pojawiły się kryptarytmy (zadania szaradziarskie), co wymagało zastępowanie liter cyframi, tak aby powstałe liczby tworzyły poprawne działania; a na koniec odbyła się geograficzna podróż po mapie połączona z obliczeniami z zakresu rozciągłości południkowej i równoleżnikowej praz ustalaniem godzin według czasu słonecznego.

Konkurs służył pobudzaniu do kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenia spójnego, interdyscyplinarnego modelu wiedzy uczniów oraz promowania pracy zespołowej i współzawodnictwa fair play. Wydaje się, że cele te w pełni zostały osiągnięte.

Zwycięzcy IV edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata

Drużynowo I miejsce i tytuł Maestro di Matematica Applicata dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu. Szkoła zdobyła puchar przechodni ufundowany przez dyrektora PSP nr 15 w Wałbrzychu p. Pawła Łuczyńskiego. Dodajmy, że w dotychczasowych edycjach konkursu zwycięzcami drużynowi były wałbrzyskie szkoły PSP nr 28 i PSP nr 26.

W klasyfikacji indywidualnej:

Tytuł laureata:

Michał Dejewski, PSP nr 37 Wałbrzych
Amelia Ubowska, PSP nr 37 Wałbrzych
Małgorzata Witkowska, PSP nr 28 Wałbrzych
Lena Nowak, PSP nr 15 Wałbrzych

Wyróżnienia
Franciszek Walkowiak, PSP nr 21 Wałbrzych
Maria Szełemej, PSP nr 28 Wałbrzych
Klaudia Kisiel, PSP nr 2 Wałbrzych
Maja Możdżeń, PSP nr 28 Wałbrzych

Przypomnijmy, że ranga konkursu jest wysoka. Konkurs Interdyscyplinarny Matematica Applicata został zamieszczony w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2021/2022.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
1
20%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group