Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4200
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Front inwestycyjny

Piątek, 11 sierpnia 2023, 8:31
Aktualizacja: 8:32
Autor: red
Wałbrzych: Front inwestycyjny
Fot. Zamek Książ
Najpiękniejszy zamek w Polsce czyli Zamek Książ to miejsce, w którym nigdy nie ustają prace remontowe. Tylko w ostatnich miesiącach przeprowadzono inwestycje warte ponad 4 miliony złotych. Przedstawiamy listę zadań realizowanych w Zamku Książ w Wałbrzychu w 2023 roku. W większości zostały one sfinansowane z wypracowanego zysku spółki.

Budynek Bramny

Budynek Bramny z 1720 roku doczekał się w swojej historii wielu remontów. Ostatni rozpoczął się na początku tego roku i obejmował wymianę pokrycia dachowego. To jednak nie koniec prac w tym pochodzącym z czasów hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga, historycznym budynku. Wykonywany jest również montaż urządzeń systemu ochrony przeciwpożarowej. Już niebawem w Budynku Bramnym pojawi się nowe miejsce na mapie kulinarnej Wałbrzycha.

Zamkowe okna

Kompleksowa renowacja stolarki okiennej w skrzydłach zachodnim, północnym i południowym, a także w renesansowym skrzydle zamku, tzw. Długim Domu to zadanie realizowane w wielu etapach. Od lipca realizowany jest etap szósty remontu, który realizowany jest obecnie m.in. w Apartamentach Księżnej Daisy na drugim piętrze od strony południowo-wschodniej i południowej.

Taras Podkowiasty - balustrada

Realizowane obecnie zadanie zakłada restaurację istniejących oraz odtworzenie brakujących elementów kamiennej balustrady i schodów prowadzących z Tarasu Środkowego na Taras Podkowiasty. Fontanna, którą otacza balustrada została odrestaurowana w ubiegłym roku.

Przedzamcze – historyczne trawniki i nawodnienie

Instalacja systemu nawodnienia oraz odtworzenie historycznych trawników (wraz z posadzeniem wyciętych w czasie wojny tulipanowców) na przedzamczu. Zaaranżowanie terenu nawiązującego do historycznego wyglądu tego miejsca było możliwe dzięki sprowadzonym z Kanady fotografiom nadwornego kucharza Hochbergów, Louisa Hardouina.

Apartamenty Księżnej Daisy

Apartamenty Księżnej Daisy to wystawa, która powstaje w dawnych salonach księżnej Daisy na drugim piętrze zamku. Wykonywane są repliki mebli, dokonano już zakupu elementów oryginalnego wyposażenia. Otwarcie ekspozycji planowane jest na grudzień tego roku i będzie zwieńczeniem roku 2023, w którym mija 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki Zamku Książ.

Piwnica Książęca

W dawnych książąńskich piwnicach, pamiętających jeszcze budowniczych zamku z dynastii Piastów, powstaje nowa przestrzeń wystawiennicza związana z historią browarnictwa. We wnętrzach tych poznamy historię jednego z najważniejszych zakładów w przemysłowym imperium Hochbergów jakim były książęce browary w Tychach.

Nisza przy Tarasie Kasztanowcowym

Trwają prace konserwatorskie przy niszy znajdującej się w południowym murze zamku. Czarująca przestrzeń wyłożona jest krzemieniami sudeckimi i sąsiaduje z Tarasem Kasztanowcowym. Miejsce powstało na początku 20. wieku z inicjatywy księcia Jana Henryka XV. nie było dostępne dla turystów przez ostatnie dwadzieścia lat.

Twoja reakcja na artykuł?

1
20%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
60%
Złości
1
20%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group