Piątek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3595
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Fundacja Rosa rozwiozła dzieciom paczki

Czwartek, 30 grudnia 2010, 15:51
Aktualizacja: Środa, 14 października 2020, 17:52
Autor: red
Wałbrzych: Fundacja Rosa rozwiozła dzieciom paczki
Fot. użyczone
Ponad sto paczek z upominkami – zabawkami, odzieżą, przyborami szkolnymi i słodyczami – przygotowała Fundacja Rosa dla podopiecznych czterech dolnośląskich domów małego dziecka w ramach bożonarodzeniowej akcji „Świąteczna paczka”. Prezenty wręczyli uroczyście przed Bożym Narodzeniem przedstawiciele fundacji: prezes Bohdan Pecuszok oraz koordynatorka akcji Natalia Kuźbik.

„Świąteczna paczka” to jeden z krótkoterminowych programów podejmowanych przez Fundację Rosa. Bożonarodzeniową akcję przeprowadzono w czterech placówkach opiekuńczych na Dolnym Śląsku: w Domu Małych Dzieci w Wałbrzychu, Domu Dziecka w Ścinawie, w Niepublicznym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaszkotlu oraz w Domu Małych Dzieci w Jaworze.

- Wybór placówek nie był przypadkowy - mówi Bohdan Pecuszok, prezes Fundacji Rosa. - Ośrodki w Wałbrzychu i Jaworze wybraliśmy ze względu na to, że są to jedne z nielicznych domów, do których trafiają dzieci zaraz po urodzeniu. Placówka w Ścinawie, podobnie jak te w Wałbrzychu i Jaworze, znajduje się poza Wrocławiem i na pewno dużo trudniej znaleźć jej darczyńców niż domom położonym w dużych miastach. Ośrodek wychowawczy w Jaszkotlu wybraliśmy również dlatego, że roztacza on opiekę nad dziećmi borykającymi się z różnymi schorzeniami.

Zawartość świątecznych paczek uzgodniono wcześniej z domami dziecka tak, aby pomoc była jak najbardziej efektywna i odpowiadała na realne potrzeby dzieci. Dla 35 wychowanków ośrodka w Wałbrzychu ROSA zakupiła m.in. skarpetki antypoślizgowe, kapcie, maskotki-przytulanki. Dla 11 dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, fundacja zakupiła również grzechotki-gryzaki. Odzież dziecięca i zabawki znalazły się w imiennych paczkach dla 22 najmłodszych podopiecznych Domu Małych Dzieci w Jaworze. 12 starszych dzieci z jaworzańskiego ośrodka otrzymało w prezencie zimowe kurtki. Dla ośrodka w Jaszkotlu Fundacja ROSA skompletowała paczki na podstawie listy ułożonej przez same dzieci. Wśród bożonarodzeniowych upominków znalazły się m.in.: zabawki, ubranka, słodycze i kosmetyki. Dzieci oraz młodzież szkolna z ośrodka w Ścinawie (37 osób) zostały obdarowane aż dwoma dużymi paczkami - w jednej znalazły się gry i układanki, druga natomiast składała się z pluszaków, flamastrów i kredek.

- W przyszłości nadal będziemy wspierać domy dziecka i ośrodki wychowawcze – podkreśla prezes Pecuszok. - Krótkie programy, organizowane przez nas z okazji świąt czy rozpoczęcia roku szkolnego, uzupełniają główne nasze projekty: „Twoja szkoła” oraz „Pokój uśmiechu”.

O fundacji Rosa

Fundacja została założona w 2004 roku. Od początku istnienia posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, co umożliwia jej ubieganie się o dofinansowanie z jednego procenta podatku od dochodów osobistych. Zgodnie ze statutem priorytetami Fundacji Rosa są: poprawianie warunków edukacji w szkołach oraz zwiększenie komfortu chorych dzieci w niedofinansowanych polskich szpitalach. Organizacja realizuje te cele, organizując programy „Twoja szkoła” oraz „Pokój uśmiechu”.

Program „Twoja szkoła” rozwijany jest z powodzeniem od początku istnienia fundacji. Dzięki wsparciu z 1 proc. podatku oraz dotacjom, organizacja wsparła do tej pory ponad 1700 szkół. Zebrane w ramach projektu fundusze przeznaczono m.in. na zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania wspierającego edukację, książek, multimedialnych tablic i innych pomocy dydaktycznych.

Rozwijany od roku program „Pokój uśmiechu” ma pomóc dzieciom przetrwać trudne chwile pobytu w szpitalu. Celem projektu jest stworzenie przyjaznych miejsc (poczekalni i pomieszczeń do zabaw) na dziecięcych oddziałach szpitalnych, w których najmłodsi chorzy mogliby poprzez grę i zabawę zapomnieć o chorobie. „Pokoje uśmiechu” działają już na oddziale pediatrycznym, intensywnej terapii noworodków i dzieci oraz psychiatrycznym Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu. Rosa przygotowała też projekt atrakcyjnej aranżacji wnętrz dla, przenoszonego do nowego obiektu przy ulicy Koszarowej, Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. J. Korczaka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group