Wtorek, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 4023
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gimnastyka pomaga

Poniedziałek, 24 lutego 2020, 9:34
Aktualizacja: Wtorek, 25 lutego 2020, 8:35
Autor: red
Wałbrzych: Gimnastyka pomaga
Fot. Aneta Hajdukiewicz
Gimnastyka korekcyjna jest jedną z najważniejszych metod zapobiegania i leczenia wad postawy.

Specjalnie dobrane ćwiczenia mają bezpośredni wpływ na korekcję postawy: zwiększenie siły mięśni, wytworzenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Pośrednio wpływają, również na wydolność i sprawność organizmu. Korektywa obejmuje zestaw ćwiczeń zwiększający siłę mięśni brzucha, grzbietu oraz prostowników nóg, ćwiczenia z aktywnego strechingu, ćwiczenia wydolnościowo – wytrzymałościowe z uwzględnieniem ćwiczeń oddechowych zwiększających pojemność płuc.

Korektywa może być prowadzona w sposób grupowy o charakterze profilaktycznym lub indywidualnie przy stwierdzonej i często utrwalonej wadzie postawy o różnorodnych postaciach. Zestaw ćwiczeń jest dostosowany do indywidualnych potrzeb dziecka.
Cel gimnastyki korekcyjnej:
• wyrobienie nawyku prawidłowej postawy ciała,
• korekcje istniejących wad postawy i zapobieganie ich pogłębianiu,
• podniesienie ogólnej sprawności i wydolności organizmu dziecka poprzez: ćwiczenia kształtujące, oddechowe i wytrzymałościowe, zabawy i gry ruchowe z elementami ćwiczeń korekcyjnych dla danej wady,
• rozciąganie mięśni nadmiernie przykurczonych i skracanie nadmiernie rozciągniętych,
• zwiększenie zakresu ruchu w stawach,
• profilaktyka otyłości.

Wskazania:

Okres przedszkolny i szkolny to etap szybkiego wzrostu, kształtowania się układu kostnego i gorsetu mięśniowego. Szybki wzrost u dzieci i młodzieży jest czynnikiem osłabiającym siłę i zborność mięśniową co skutkować może powstawaniem wad postawy. Dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o prawidłową postawę dziecka i rozpocząć ćwiczenia zapobiegające wadom postawy.

Gimnastyka korekcyjna szczególnie jest wskazana dla dzieci z wadami kręgosłupa (plecy okrągłe, plecy płaskie, boczne skrzywienie kręgosłupa, plecy okrągło wklęsłe), wadami stóp (stopa płasko koślawa, płaskostopie) i wadami kolan (kolana koślawe, szpotawe).

Na konsultacje fizjoterapeutyczne, należy zgłosić się w przypadku kiedy dziecko pochyla plecy w przód, ściąga barki do środka, a postawa jego charakteryzuje się pochyleniem bocznym osi kręgosłupa czyli asymetrią kręgosłupa i asymetrią położenia łopatek.

W Wałbrzychu Działalność Międzyszkolnych Ognisk Ćwiczeń Skolioz dla dzieci i młodzieży ze szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Wałbrzych, koordynuje Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 37 pozwoliła na otworzenie 7 ognisk ćwiczeń gimnastyki korekcyjnej. Wykaz i plan pracy dostępny jest na stronie urzędu miasta Wałbrzych lub w linku http://edu.um.walbrzych.pl/gimnastyka-korekcyjna.html

W celu przyjęcia dziecka do odpowiedniego ogniska ćwiczeń, zainteresowani rodzice ucznia, po uzyskaniu skierowania na zajęcia rehabilitacyjne (korekcyjne), od lekarza pediatry lub lekarza ortopedy, powinni się zgłosić z dzieckiem w Poradni Rehabilitacyjnej, pok. 22, w Specjalistycznym Szpitalu im. dr A. Sokołowskiego w Wałbrzychu do Pani Grażyny Nowakowskiej, w dniach: środa, czwartek w godz. 13.15-15.30.

opr. Aneta Hajdukiewicz

Twoja reakcja na artykuł?

2
67%
Cieszy
1
33%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group