Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 1912
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gmina wyemituje obligacje i wykupi wierzytelności

Czwartek, 18 grudnia 2014, 17:47
Aktualizacja: Piątek, 19 grudnia 2014, 23:11
Autor: PAW
Wałbrzych: Gmina wyemituje obligacje i wykupi wierzytelności
Fot. Robert Bajek
Deficyt budżetowy na koniec 2014 roku Gminy Wałbrzych przekroczy 234 miliony złotych. Na spłatę tego deficytu Gmina chce zaciągnąć pożyczki i wyemitować obligacje.

W tym celu na dzisiejsze sesji Rady Miasta Wałbrzycha, radni podjęli uchwałę w sprawie emisji obligacji komunalnych o wartości 60 milionów złotych. Uzyskane ze sprzedaży tychże obligacji środki finansowe, zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego. Temu mają służyć również pożyczki i kredyty w wysokości 167 milionów złotych. Sprawa budzi zastrzeżenia radnej Alicji Rosiak.
- Mamy do spłacenia wielki kredyt, teraz decydujemy się na emisję obligacji po to, by domknąć inwestycję Stara Kopalnia – mówi radna Rosiak. – Kwestia procedowania tych uchwał, kiedy daje się radnym dokumenty w trakcie sesji, jest żenująca. Można naprawdę się pogubić w tych wszystkich dokumentach.

Radna zwraca również uwagę na fakt, że Gmina Wałbrzych chce sfinansować wydatki inwestycyjne poprzez wykup wierzytelności w kwocie 40 milionów złotych.
- Mamy wykpić wierzytelności na 40 milionów złotych i przeznaczyć je na bieżące faktury – mówi Alicja Rosiak. – Mnie interesują konkretne zadania, na jakie te 40 milionów złotych zostanie przeznaczone.

Skarbnik Ewa Kłusek tłumaczy, że wykup wierzytelności nie jest niczym nadzwyczajnym i inne gminy też stosują takie metody.
- Środki te zostaną przeznaczone na zapłatę faktur, które spływają do Urzędu Miasta – chodzi głównie o remont drogi nr 35 – mówi Ewa Kłusek. – Nie mamy nic do ukrycia. Wykup wierzytelności jest jednym z możliwych sposobów finansowania inwestycji i my z takiej możliwości po prostu korzystamy.

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group