Sobota, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 4368
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gospodarka odpadami, mieszkania i inwestycje – prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha

Środa, 29 listopada 2017, 7:46
Aktualizacja: 14:55
Autor: Piotr Skomorokiewicz
Wałbrzych: Gospodarka odpadami, mieszkania i inwestycje – prezydent Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Wałbrzycha
Fot. Piotr Skomorokiewicz
Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha spotkał się z mieszkańcami miasta w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego przy ul. Hirszfelda.

Podczas spotkania najwięcej uwagi zostało poświęcone gospodarce odpadami wśród mieszkańców Wałbrzycha. Jeśli chodzi o koszty, które obecnie ponoszą mieszkańcy, miasto mieści się w średniej krajowej dotyczącej stawek za odpady segregowane i odpady niesegregowane. Koszty ponoszone przez mieszkańców w kolejnych latach będą jednak uzależnione od tego, jak podejdą oni do tematu segregowania odpadów, a plany na kolejne lata są bardzo wymagające. Obecnie poziom wymaganej segregacji odpadów wynosi ponad 20% i te warunki są spełnione, jednak w 2019 roku wymaganym poziomem będzie 40%, a kolejny rok później już 50%.
- Jeśli nie będziemy się poprawiać, to te składki będą większe. Powinniśmy coraz więcej segregować, od tego nie ma odwrotu. Jeśli będziemy źle segregować to będziemy płacić więcej – mówił do obecnych Roman Szełemej.

Kolejnym tematem poruszonym przez prezydenta była budowa mieszkań. Do użytku oddany został budynek na ul. Paderewskiego, w którym, w mieszkaniach komunalnych, zamieszka dziewięć rodzin. Dobiega końca budowa dwóch budynków na ul. Husarskiej, a mieszkania tam dostaną 72 rodziny. Klucze do mieszkań w pierwszym budynku zostaną przekazane lokatorom jeszcze przed świętami. Drugi budynek zostanie oddany w styczniu lub lutym.
- Zależy nam, żeby młodzi ludzie zostawali w mieście. Te mieszkania są moim oczkiem w głowie. Jeśli mam dokonać wyboru pomiędzy budynkami mieszkalnymi a remontem drugiego stadionu w mieście to wybieram mieszkania. Sprawa mieszkań w Wałbrzychu jest bardzo ważna – dodał Roman Szełemej.

W zbliżającym się roku planowane są również dalsze wyburzenia niektórych budynków, zwłaszcza na Podgórzu i Sobięcinie. Jak podkreślił Prezydent, żaden z nich nie grozi zawaleniem, ale ich obecny stan jest nieakceptowalny jak na XXI wiek.

Podczas spotkania czas poświęcono również na omówienie zbliżających się i już zrealizowanych inwestycji drogowych. W najbliższym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę Obwodnicy Zachodniej. Jest to ważna inwestycja dla miasta, ale również dla mieszkańców Piaskowej Góry, która pozwoli wyprowadzić znaczną część ruchu z tej dzielnicy. W ciągu dwóch najbliższych tygodni powinien zakończyć się remont ulic Wrocławskiej i Lelewela. Przez te ulice niebawem przejeżdżać będzie również nowa linia autobusowa. Jak powiedział Roman Szełemej być może w przyszłym roku rozpocznie się drugi etap modernizacji ulic Nałkowskiej i Hirszfelda, ale priorytet, jeśli chodzi o Piaskową Górą ma obecnie poprawa ul. Dunikowskiego.

W dalszej części spotkania pytania zadawali uczestnicy. W wielu z nich powrócił temat gospodarki odpadami oraz jakości usług świadczonych przez firmę Komunalnik.

Kolejne spotkanie z mieszkańcami odbędzie się za około dwa tygodnie. Miejscem będzie Szkoła Podstawowa nr 37 lub Publiczne Gimnazjum nr 6 w Wałbrzychu.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group