Sobota, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 3229
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Gra o Wałbrzychu

Sobota, 28 maja 2022, 10:04
Aktualizacja: 10:10
Autor: red
Wałbrzych: Gra o Wałbrzychu
Fot. Wałbrzych Moje Miasto
W premierowych rozgrywkach „WY–GRAJ–MY to miejsce. Gra o wielokulturowym Wałbrzychu” uczestniczyła Wiceprezydent Sylwia Bielawska, a wydarzenie odbyło się w magicznej kuźni na terenie Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki.

„WY-GRAJ-MY to miejsce. Gra o wielokulturowym Wałbrzychu” powstała w wyniku działań uczestników projektu "Wygrajmy to miejsce!" realiziwanego przez Fundacja Via Salutis.

Miasto Wałbrzych ma bogatą i niezwykłą historię, jest miastem otwartym, wielokulturowym. Fundacja Via Salutis w projekcie „Wygrajmy to miejsce!” sięgnęła po tę wielokulturowość i przygotowała grę, dzięki której będzie można poczuć magię i koloryt tego, co od ponad 75 lat jest naszym udziałem.  Wspólnie tworzymy każdego dnia społeczność Wałbrzycha, miasta wyjątkowego,  które tuż po wojnie budowane było przez 18 społeczności i nazywane symbolicznie „wieżą Babel”. Zachowanie choćby wspomnienia tej wielokulturowej mozaiki pozwala nam określić naszą tożsamość, rolę i miejsce w otaczającym nas świecie, nadać życiu sens. Uczestnicy projektu „Wygrajmy to miejsce!” mieli okazję wziąć udział w spotkaniach ze świadkami czasu, warsztatach nt. wielokulturowego Wałbrzycha,  a także w spacerach szlakiem wielokulturowości naszego miasta. Działania te były inspiracją do stworzenia gry planszowej, która została opatrzona tytułem „WY-GRAJ-MY to miejsce. Gra o wielokulturowym Wałbrzychu”, której premiera nastąpi w piątek.  

Do jej tworzenia zaproszono uczestników projektu, trenerów i ekspertów, pracujących nad fabułą, szatą graficzną, czuwających nad dynamiką gry oraz nad zachowaniem ram historycznych i kulturowych.  Inicjatorzy gry mają nadzieję, że będzie ona okazją do rozmów, dyskusji, wspomnień, do zachwycenia się bogactwem kulturowym Wałbrzycha, do zaciekawienia miejscami, biografiami ludzi i zwyczajami społeczności, które tworzyły i wciąż są obecne w naszej wspólnej przestrzeni.  „WY-GRAJ-MY to miejsce. Gra o wielokulturowym Wałbrzychu” jest propozycją opowieści o tym, co nas w Wałbrzychu zachwyca. Jej głównym celem jest zintegrowanie wałbrzyszan przy wspólnym stole i powrót do tradycji spotkań, snucia opowieści, uczenia się przez zabawę. W tej grze wszyscy wygrywają. 

Każdy element tej gry jest stworzony przez uczestników. Każda figurka, każda karta mają swoją historię i swojego autora i już podczas ich tworzenia malowane były słowem piękne opowieści.  Zapraszamy Was do wspólnego wielokulturowego stołu, przy którym, wierzymy, że dzięki naszej grze, zabrzmią  opowieści, tajemnicze historie, poczujemy zapach greckiej kuchni, kawy parzonej przez polskie Francuzki, smak kutii i pierogów przywiezionych przez Wschodniaków i ciasta z kruszonką pieczonego przez Niemki…. 

Alicja Przepiórska-Ułaszewska, autorka i koordynatorka projektu, Paweł Ułaszewski, prezes Fundacji Via Salutis. 

Projekt „Wygrajmy to miejsce!” realizowany przez Fundację Via Salutis jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”. Został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja.

Twoja reakcja na artykuł?

5
50%
Cieszy
2
20%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
10%
Złości
1
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group