Środa, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 4123
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Gronostaj w fotopułapce

Czwartek, 26 stycznia 2023, 9:34
Aktualizacja: 9:36
Autor: red
REGION: Gronostaj w fotopułapce
Fot. Nadleśnictwo Wałbrzych
Nadleśnictwo Wałbrzych uchwyciło na fotopułapce nagranie z gronostajem. Gronostaj to gatunek w Polsce chroniony – szeroko rozpowszechniony, ale miejscami nieliczny. Zasiedla różnorodne środowiska, ale preferuje tereny podmokłe, jak np. brzegi rzek i jezior.

Jak widać - to bardzo zwinne zwierzęta. Doskonale biegają, wspinają się, przeciskają między ciasnymi szczelinami i pływają. Na kryjówki wybierają szczeliny między korzeniami, pod powalonymi kłodami, w budynkach gospodarskich lub w stercie kamieni. Ten konkretny osobnik niedaleko miejsca nagrania ma norkę ukrytą między korzeniami wiekowej lipy, tuż na strumykiem, z widokiem na łąkę.

Gronostaje latem mają biały spód ciała i brązowy grzbiet, zaś zimą bieleją całkowicie, z wyjątkiem czarno zakończonego ogona, co stanowi świetny kamuflaż (oczywiście o ile akurat spadł śnieg. Co ciekawe, kiedyś w starożytnym Rzymie, Egipcie, czy w Europie, do tępienia myszy w obejściach trzymano właśnie oswojone gronostaje i łasice - dopiero później rolę tę zaczęły przejmować koty.

W miejscach, gdzie zaobserwujemy gronostaja (lub łasicę) możemy przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że nie będzie w okolicy żadnych kun, ponieważ oba te gatunki skutecznie unikają swoich większych kuzynów.

fotopułapka: Mateusz Majchrzyk

Twoja reakcja na artykuł?

14
93%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
7%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group